Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Panadol Extra 500 Mg 24 Film Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol Kombinasyonları

Formülü:

Panadol Extra Film Tablet, her film tablette 500 mg parasetamol, 65 mg kafein ve koruyucu olarak potasyum sorbat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik: Parasetamol, ağrı giderici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ağrı giderici etkisini ağrı eşiğini yükselterek, ateş düşürücü etkisini ise merkezi sinir sistemindeki termoregülasyon merkezini etkileyerek gösterir. Kafein metilksantin türevi bir ilaçtır. Bazı başağrısı tiplerinde beyin damarlarının genişlemesinde rol oynadığı ve kafeinin, bu damarların daralmasını sağlayarak parasetamolun ağrı kesici etkisine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Farmakokinetik: Parasetamol mide-barsak kanalından süratle ve tama yakın olarak absorbe olur. Uygulamadan 1/2 - 1 saat sonra zirve kan konsantrasyonları elde edilir. Ağrı kesici etkisi 15-20 dakikada başlar ve 3-4 saat kadar devam eder. Plazma yarı-ömrü 2-2.5 saattir. Plazma proteinlerine düşük oranda (%15-25) bağlanır. Vücut sıvılarına hızla dağılır. Karaciğerde metabolize olan parasetamol, inaktif metabolitler halinde idrarla itrah edilir. Kafein oral uygulamanın ardından hemen absorbe olur. Maksimum plazma konsantrasyonlarına 20 - 60 dakika sonra elde edilir ve plazma yarı-ömrü yaklaşık 4 saattir. 48 saat sonra dozun yaklaşık %4S'i 1-metilürik asid ve 1-metilksantin halinde idrar ile itrah edilir.

Endikasyonları:

Hafif ve orta şiddette ağrılar (başağrısı, migren, dismenore, boğaz ağrısı, kas-iskelet ağrıları, osteoartrite bağlı ağrılar ve ateş giderilmesinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Panadol Extra Film Tablet, içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Anemisi olan hastalar ile kardiyak, pulmoner, renal veya hepatik hastalığı olanlarda hekim kontrolünde kullanılmalı, tekrarlanan dozlardan kaçınılmalıdır.

Hamilelerde ve süt vermekte olan kadınlarda yarar-zarar riski değerlendirerek kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan yetişkinlerde 10 gün, çocuklarda 5 günden fazla süren ağrılarda, 39.5OCden fazla ateşi olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte veya tekrarlayan ateşli vakalarda kullanılmamalıdır. Ağrı veya ateş devam ederse veya şiddetlenirse ya da yeni belirtiler ortaya çıkarsa ya da, şişme veya kızarıklık mevcutsa bunlar ciddi bir durumun belirtileri olabileceğinden bir hekime başvurunuz.

Kronik alkol kullanımı parasetamol intoksikasyonunu artırabilir.

Gebelik ve süt verme döneminde kullanım: Gebelikte yapılan epidemiyolojik çalışmalar, kafein ve parasetamolun önerilen dozda kullanılmasının gebelik üzerinde olumsuz etki oluşturmadığını göstermiştir. Ancak gebe hastalar kullanıma ait doktor tavsiyesine uymalıdırlar. Parasetamolun insan sütüne geçtiği miktar klinik olarak önemsizdir.

Gebelik kategorisi: B

Yan etkiler/Advers etkiler:

Ender olarak allerjik reaksiyonlar ve makülopapüler cilt döküntüleri, mide bulantısı, hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, hipogiisemi, uykusuzluk, tremor, taşıkardi, çarpıntı görülebilir. İlacın kesilmesi ile bu belirtiler kaybolur. Aşırı dozlarda parasetamol bazı hastalarda hepatik toksisiteye neden olabilir. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına dek görülmeyebilir. 10 g'ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Parasetamolun absorpsiyon hızı metoklopramid veya domperidon ile artabilir ve kolestiramin ile azalabilir. Parasetamolun uzun süreli tedavisinde varfarin ve diğer kumarinlerin antikoagülan etkisi artabilir ve kanama riski artabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Panadol Extra Film Tablet, erişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda uygundur. Bir doktorun önerisiyle olmadıkça 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Mutad dozu 2 tablettir ve bu doz günde 4 kereye kadar yinelenebilir. Eğer gerekirse doz her 4 saatte bir yinelenebilir. Ancak 24 saatte 4 dozdan fazla verilmemelidir. Belirtilen dozdan fazlası alınmamalıdır. Aşırı bir miktar alındığı takdirde hemen bir doktara başvurulmalıdır.

Doz Aşımı
Aşırı dozda parasetamol almış hastaların ilk 3 gün normal görünebileceği ve karaciğer hasarının kendisini bundan sonra gösterebileceği akılda bulundurulmalıdır. Parasetamol ile doz aşımının ortaya çıkardığı karaciğer değişiklikleri, karaciğer hücrelerinde çok reaktif bir ara metabolitin birikmesinin sonucudur. Aşırı doz alımından sonraki 10-12 saat içinde intravenöz yoldan N-asetil sistem veya oral yoldan 1-metyonin uygulanırsa karaciğer korunur.

Panadol Extra 500 Mg 24 Film Tablet Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Panadol Extra 500 Mg 24 Film Tablet

İlaç Fotoğrafı: Panadol Extra 500 Mg 24 Film Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol + Kafein


Barkod Numarası: 8699522095964

İlaç Fiyatı: 2,6 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş Logosu

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2017 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.