Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Oledro 30 Tablet

Solunum Sistemi » Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları » Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları

Formülü:

Her bir 10 g' lık poşet :
Parasetamol 500 mg,
Fenilefrin hidroklorür 10 mg,
Oksolamin sitrat 100 mg,
Klorfeniramin maleat 2 mg içerir.
Yardımcı maddeler : Koruyucu olarak Sitrik asit; boyar madde olarak kinolin sarısı; tatlandırıcı olarak limon aroması, sakarin ve şeker içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

OLEDRO HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet, nezle, grip, soğuk algınlığı, vb. durumların semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde, ağır karaciğer, böbrek ve kalp hastalığı olanlarda, önceki iki hafta MAO inhibitörü almış veya halen alan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Prostat hipertrofisi, mesane çıkışında obstruksiyon, dar açılı glokom, akut astma, hipertroidizm, ağır hipertansiyon, kardiak aritmiler, serebrovasküler hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
Dikkat isteyen makine kullanan kişilerin bu dönem içinde ilacı kullanmamaları önerilir. Gebeliğin ilk üç ayında, emziren annelerde çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

GEBELİKTE KULLANIM (Kategori C):
Gebelerde ilacın güvenilirliği kanıtlanmamıştır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça kullanımı önerilmez.

LAKTASYON:
Emziren kadınlarda herhangi bir veri mevcut değildir. Bu nedenle emziren annelerde kullanımı kontrendikedir.

Yaşlılarda kullanım: Geriatrik hastalar antimuskarinik ve vazopressör etkilere daha duyarlı olabileceği için OLEDRO HOT yaşlı hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Pediatrik kullanım: Klorfeniramin çocuklarda paradoksal eksitasyona neden olabilir. Bu yönden OLEDRO HOT' ın 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması yerinde olur.

DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Duyarlı kişilerde nadiren uyuklama, baş dönmesi, mide yanması, uykusuzluk, asabiyet, ağız kuruluğu, deri döküntüsü, idrar zorluğu, çarpıntı, görmede bulanıklık, iştahsızlık, terleme, taşikardi, kulak çınlaması, fotosensitivite görülebilir. İlacın dozu azaltıldığında veya alımı durdurulduğunda bu etkiler ortadan kalkar.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

1)Kronik alkolizm ve hepatotoksik ilaç alanlarda ve hepatotoksik ilaç alanlarda parasetamol' un hepatoksisite riski artabilir.
2)Alkol, fenotiazinler, trisiklik antidepresanlar, klorfeniramin ile birlikte merkezi sinir sistemi üzerindeki depresan etkiyi artırırlar.
3)Klorfeniramin' in antimuskarinik etkisi atropin, amantadin, haloperidol, fenotiazinler, prokainamid, kinidin tarafından artırılır.
4)MAO inhibitörleri klorfeniramin' in antimuskarinik ve merkezi sinir sistemi depresif etkisini fazlalaştırır.
5)Klorfeniramin; sisplatin, paramonosalisilatlar ve vankomisinin ototoksik etkisini maskeleyebilir.
6)Hepatik enzim inhibitörleri (barbitüratlar) primer parasetamol metabolizmasını hızlandırarak klinik etkinliğini azaltabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

OLEDRO HOT Tek Dozluk Efervesan Granül İçeren Poşet, oral yol ile aşağıdaki şekilde kullanılır :
Her bir poşetin içindeki ilaç yaklaşık 2/3 su bardağı sıcak su içerisinde karıştırılarak çözünmeli ve sıcak iken içilmelidir. OLEDRO HOT 6 saat ara ile tekrarlanabilir. Günde 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ

Hasta erken görülmüşse kusturulur veya midesi yıkanır. Küçük çocuklarda aspirasyon tehlikesine karşı tedbirli olmalıdır. Katartik (milk of magnesia) verilmesi faydalı olabilir. Daha sonra vakanın seyrine göre genel süpportif ve semptomatik tedavi (i.v. sıvılar, oksijen) uygulanır. Hipotansiyon varsa vazopressörler kullanılabilir. Ancak adrenalin verilmemelidir. Tansiyonu daha da düşürür. Analeptikler kullanılmamalıdır, konvulsiyonlara sebep olabilir. Oral N-asetilsistein parasetamolün spesifik antidotudur.

Oledro 30 Tablet Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:21.06.2013)

Oledro 30 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol + Klorfeniramin Maleat + Fenilefrin Hcl + Oksolamin Sitrat


Barkod Numarası: 8699580010084

İlaç Fiyatı: 3,47 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Drogsan İlaçları Sanayi ve Tic. A.Ş. Logosu

Drogsan İlaçları Sanayi ve Tic. A.Ş.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2014 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.