Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Veniba 75 Mg Xr Uzaltılmış Salımlı 28 Sert Kapsül

Sinir Sistemi » Psikoanaleptikler » Antidepresanlar » Diğer Antidepresanlar » Venlafaksin HCL

Formülü:

Venlafaxine HCI - 75 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Selektif noradrenerjik-serotonerjik reuptake inhibitörüdür. Her türlü depresyon tedavisi, depresyonun nüksünün ve yeni epizodlarının engellenmesi, depresyona eşlik eden anksiyete tedavisi, yaygın anksiyete bozukluğu, agorafobin veya agorafobisiz panik bozukluğu tedavisi ile sosyal fobi tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Uyarılar/Önlemler:

Epileptik kasılma görülen hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Özellikle tedavinin başlangıcında ve doz değişikliklerinde olmak üzere hastalar olası kötüleşme ve intihara yatkınlık bakımından izlenmelidir. Doz aşımı riskini azaltmak için tedaviye küçük dozlarla başlanmalıdır. Tanısı konmuş veya şüpheli konjenital uzamış QT sendromu veya torsades de pointes hastalığı olanlarda kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi C'dir. Gebelerde potansiyel yarar/zarar oranı değerlendirilmelidir. Anne sütüne geçebilir. Emziren annelerde kullanılmamalı veya kullanılması zorunlu ise emzirilmemelidir. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Renal ve hepatik yetmezliği olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Oluşabilecek uyuşukluk nedeniyle araç kullanan hastalar uyarılmalıdır. Alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Tedavi aniden kesilmemeli, kademeli olarak azaltılarak 2 haftalık periyoda kesilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Baş dönmesi, ağız kuruluğu, uykusuzluk, sinirlilik, anoreksi, konstipasyon, bulantı, gastrointestinal şikayetler ve terleme gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

MAO inhibitörleriyle birlikte kullanılmamalıdır. MAO inhibitörleri kullanan hastalarda MAO inhibitörünün kesilmesinden 14 gün sonra başlanabilir. Eğer MAO inhibitörlerine geçilecekse, başlamadan 7 gün önce venlafaksin kesilmelidir.

Kullanım şekli ve dozu:

Her türlü depresyon tedavisi, depresyonun nüksünün ve yeni epizodlarının engellenmesi, depresyona eşlik eden anksiyete tedavisi, yaygın anksiyete bozukluğu ve sosyal fobi tedavisinde günde 1x75 mg kullanılır. Gerekirse 2 hafta sonra günlük doz 2x75 mg'a veya 1x150 mg'a yükseltilebilir. Gerekli durumlarda günlük doz 1x375 mg'a kadar yükseltilebilir. Panik bozukluğu tedavisinde başlangıçta ilk 4-7 gün içerisinde günde 1x37.5 mg ile başlanmalı ve daha sonra günde 1x75 mg ile devam edilmelidir. Gerekli durumlarda günlük doz 1x225 mg'a kadar yükseltilebilir. Doz artışları 2 haftalık veya daha fazla aralıklarla yapılmalıdır. Renal ve hepatik yetmezliği olanlarda düşük doz uygulanmalıdır. Glomerüler filtrasyon hızı 10-71 ml/dak. olanlardan günlük doz %25-50 oranında ve hafif ile orta dereceli hepatik yetmezlikği olanlarda %50 oranında azaltılmalıdır. Preparat yemeklerle birlikte kullanılmalıdır.

İthalatçı Firma:

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Veniba 75 Mg Xr Uzaltılmış Salımlı 28 Sert Kapsül Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Veniba 75 Mg Xr Uzaltılmış Salımlı 28 Sert Kapsül

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Venlafaksin Hcl


Barkod Numarası: 8699569170037

İlaç Fiyatı: 17,36 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ayazağa Köyü Yolu, Maslak / İSTANBUL
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.