Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Glukofen 500 Mg 100 Film Tablet

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Diyabet (Şeker Hastalığı) İlaçları » Oral Antidiyabetik İlaçlar » Biguanidler » Metformin

Formülü:

Metformine HCl 500 mg içerir.
Yardımcı maddeler : Polivinil asetat,Talk ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Diabetes mellitus'un aşağıda belirtilen şekillerinde kullanılır.- Diyet ile normal bir vücut ağırlığının sağlanamadığı ve hipergliseminin önlenemediği ketonürü görülmeyen, yaşlı ve şişman diabetiklerde ve metaploretik diabette diyet ile birlikte- İnsülin ile tedavi edilen diabetteki kan glukoz düzeyinin oynak olduğu olgularda ve insüline dirençli diabette, insülin ile birlikte.- Sülfonilüre türevi olan antidiabetiklerle iyi kontrol edilmeyen diabette, bu ilaçlarla kombine olarak.

Kontrendikasyonları:

Serum kreatinin düzeyinin % 1.5 mg'dan yüksek olduğu organik ve fonksiyonel böbrek yetmezlikleri, konjestif kalp ve ağır karaciğer yetmezlikleri,asidoz (kelosidoz,laktik asidoz) enfeksiyon ya da gangren gibi komplikasyonlar gösteren diabetiklerin tedavisi, alkolizm (akut ya da kronik),diabetik prekoma ve koma, tek ilaç olarak insüline bağlı diabetin,özellikle de jüvenil diabetin tedavisinde kontrendikedir.Gebelik, ameliyat ve anjiografilerden önce ve bunalım sırasında, emzirme dönemi, dehidrasyon, yakın zamanlarda geçirilmiş miyokard infarktüsü, hipoglisemi ile birlikte görülen durumlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Böbrek fonksiyonları bozuk olan yaşlı diabetiklerde GLUKOFEN dikkatle kullanılmalı, çocuklarda ise kullanılmamalıdır.

Normal kan glikoz düzeyine rağmen, ketonüri varsa GLUKOFEN dozu azaltılır, karbonhidrat verilir ve insülin uygulanır. Hasta zaten insülin kullanıyorsa dozu artırılır.

GLUKOFEN, sülfonilüre türevi antidiabetiklerle kombine edildiği durumlarda, hipoglisemi oluşabileceğinden, kan şekeri düzeyi uygun aralıklarla kontrol edilmelidir. İnsüline bağımlı oynak kan şekeri olan diabetiklere kan şekeri düzeyinin stabilizasyonunu temin amacıyla GLUKOFEN uygulanması, iki ilacın uygun oranlarının saptanması sürecinde hipoglisemi oluşması riskine karşı hastanelerde yapılmalıdır.

GLUKOFEN kullanan kişilerde, ürografi ve anjiografi gibi işlemler için intravenöz yoldan kontrast maddeler verilmesi akut böbrek yetmezliği yapabileceğinden, bu işlemlerden önce ve sonra 48 saat boyunca GLUKOFEN verilmemelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Bulantı, kusma, ve diyare gibi gastrointestinal yan etkiler doza bağımlı olarakve daha çok tedavinin başlangıç evresinde görülebilir ve genellikle kendiliklerinden kaybolur.Söz konusu yan etkiler yine de giderilmezse GLUKOFEN tedavisi durdurulur.Nadiren ürtiker, halsizlik, kilo kaybı ve ağızda madeni tad gibi belirtiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

-Alkol betablokerler ve MAO inhibitörleri GLUKOFEN'İN etkisini potansiyelize ederler.Alkol ayrıca laktik asidoz riskini arttırır.- Bezofibrat ve klofibrat toleransını arttırabilirler.İlacın etkisini çoğaltabilirler.- Kortikosteroidler,diazoksit, bumetanid, furosemid ve tiazid gurubu diğer diüretikler ve oral kontraseptifler antagonist etki göstererek dozun yeniden ayarlanmasını gerektirebilirler.- Lityum tuzları glukoz toleransını azaltabilirler.- Antikoagülanlarla etkileşebileceğinden birlikte kullanıldıkları durumlarda antikoagülan dozunun yeniden ayarlanması gerekebilir.- Glukofen, B12 vitamini emilmesini azaltabilir.Bu nedenle sürekli tedavi gören hastaların B12 vitamini düzeyleri yılda bir kez ölçülmelidir-.Glukofen, tek başına kullanıldığı zaman hipoglisemiye neden olmaz.Ancak insülin ya da antidiabetiklerin etkilerini arttırabileceği unutulmamalıdır.- Glukofen ile tedavi edilen hastalar alkol kullanmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği taktirde, başlangıçta günde 3 kez 1 tablet yemeklerden sonra bir miktar sıvı ile alınır. Kan şekeri düzeyi birkaç gün içinde normalleşir. İki hafta içinde iyi bir kontrol sağlanamazsa, günlük doz, günde 3 kez 2 tablet şeklinde verilmek üzere iki katına çıkartılabilir ve yeterli bir yanıt alınınca doz azaltılabilir.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ:
Ağır zehirlenmelerde intravenöz yoldan dekstroz ve sodyum bikarbonat verilir. Gerekirse hemodializ ve peritoneal dializ uygulanır.

Üretici Firma:

Biokem İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 667 76 30

Glukofen 500 Mg 100 Film Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:Belirtilmemiş.)

Glukofen 500 Mg 100 Film Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Metformin HCL


Barkod Numarası: 8699503010221

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Biokem İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Eski Edirne Asfaltı N:564 G.O.Paşa,Sultançiftliği - İSTANBUL
Telefon: (212) 667 76 30

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.