Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Betnovate-c 30 Gr Merhem

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Güçlü Kortikosteroidler (Grup 3) » Betametazon

Formülü:

Betnovate-C , %0.1 a/a betametazon (17- valerat şeklinde) ve %3a/a Clioquinol içerir

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Enfeksiyoz deri hastalıklarında kullanılır. Anüs ve vulva pruritusları, böcek sokması, diskoid lupus eritematozus, dış kulak iltihabı, güneş yanığı, intertrigo, Lichen planus, Lichen simplex, nörodermatid, psoriasis, seboreik dermatid, temas dermatitde endikedir. Ayrıca jeneralize eritrodermide sistemik tedaviye yardımcı olarak da kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:

Akne, rozasea, perioral dermatit, virüs, mantar veya bakteriyel deri lezyonları, etken maddeye karşı hipersensitivite durumları ile 1 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Çocuklarda uzun süreli kullanılmaz. Göze değdirilmez. Geniş yüzeylere uygulandığında sistemik absorbsiyon artacağından olası yan ve istenmeyen etkilere karşı dikkatli olunmalıdır. Uzun süreli ve yoğun tedavilerde deride çizgiler, derinin incelmesi ve yüzeysel kan damarlarının genişlemesi gibi atrofik değişmelere neden olabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Yüksek derecede aktif kortikosteroidler lokal olarak uzun sürelerle ve yoğun bir şekilde kullanıldığında, özellikle oklüzyon tedavisi yapıldığında veya derinin kıvrım yerlerine uygulandığında ciltte incelme, çizgilenme, cilt yüzeyine yakın kan damarlarının genişlemesi gibi atrofik değişikliklere neden olabilir. Diğer bütün lokal kortikosteroidlerde olduğu gibi büyük miktarlarda uzun süreli kullanımı, geniş yüzeylere uygulanması sistemik absorpsiyon sonucu hiperkortisizm belirtilerine neden olabilir. Bu etki bebek ve çocuklarda özellikle oklüzif örtü uygulandığında daha çok görülebilir. Bebeklerde bebek bezi oklüzif örtü etkisi yapabilir. Nadir hallerde, psoriasisin kortikosteroidler ile tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde) hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir. Topikal steroidlerle pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis bildirilmiştir. Betnovate preparatları genellikle iyi tolere edilir, fakat aşırı duyarlılık belirtileri görülürse, tedaviye hemen son verilmelidir. Semptomlarda alevlenmeler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Antibakteriyel sülfonamidler, fenilbutazon, salisilatlar, probenecid, dikumarol, MAO inhibitörleri ve propranolol gibi kardio-selektif olmayan betablokerlerle birlikte kullanımında BETANORM'un hipoglisemik etkisi artacağından böyle durumlarda doz ayarlaması yapılmalıdır.

Kortikosteroid, oral kontraseptif, tiazid diüretikler, fenotiazin deriveri, tiroid hormonları ve laksatifler ise gliclazide etkisini azaltabilirler.

Kullanım şekli ve dozu:

Başlangıçta günde 2-3 defa, iyileşme sağlandıktan sonra günde 1 defa hasta bölgeye uygulanır. Krem; ıslak ve sızıntılı lezyonlarda, Merhem: kuru ve kabuklu lezyonlarda kullanılır.

Betnovate-c 30 Gr Merhem Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Betnovate-c 30 Gr Merhem

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Betametazon Valerat


Barkod Numarası: 8699522386345

İlaç Fiyatı: 8,96 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş Logosu

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2018 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.