Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Betnovate Saç 5 0,1 30 Ml Losyon

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Güçlü Kortikosteroidler (Grup 3) » Betametazon

Formülü:

Betnovate saç losyonu 30cc, hafifçe jel halinde %0.1 a/a betametazon valerat içeren berrak bir çözeltidir. Sıvağ, antibakteriyel özellikte izopropil alkol ve diğer yardımcı maddeleri ihtiva eder.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikleri: Betnovate, deri üzerinde tamamen yayılır ve steroide cevap veren deri hastalıklarında antienflamatuar, antipruritik ve vazokonstriktif özelliği ile süratli etki sağlar.
Farmakokinetik özellikleri: Topikal steroidler normal deriden emilime uğrayabilirler. Topikal kortikosteroidlerin deriden emilimi vehikül ve epidermal bariyerin yapısı gibi bir çok faktöre göre değişebilir. Oklüzif uygulama, enflamasyon ve/veya diğer deri hastalıkları emilim derecesini arttırabilir. Deriden emildikten sonra sistemik olarak uygulanan kortikosteroidlerin yolunu izlerler. Başlıca karaciğer tarafından metabolize edilirler ve böbrek yolu ile atılırlar. İlaveten bazı metabolitleri safra ile de atılır.

Endikasyonları:

Psoriasis, seboreik dermatit (seborrhoea capitis) ve şiddetli kepeklenmenin eşlik ettiği enflamasyon gibi steroidlere cevap veren saçlı deri dermatozlarında kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Saçlı deri enfeksiyonlarında, preparata aşırı duyarlılık durumlarında, 1 yaşın altındaki çocuklarda dermatitler dahil dermatozlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Glokoma neden olabileceği için preparatı gözlerle temas ettirmemeye dikkat etmelidir. Açık alev yanında kullanmayınız. Özellikle bebekler ve çocuklarda oklüzyon yapılmasa bile adrenal supresyon oluşabileceğinden uzun süreli, devamlı topikal tedaviden kaçınılmalıdır. Topikal kortikosteroidlerin, nüksler, tolerans gelişmesi, yaygın püstüler psoriasis riski ve cildin bariyer fonksiyonunun azalmasına bağlı olarak lokal ve sistemik toksisite gelişmesi gibi çeşitli nedenlerle psoriasiste kullanılması riskli olabilir. Psoriasiste kullanan hastaların yakından takibi gereklidir. Enfekte olmuş enflamatuar lezyonların tedavisinde kullanıldığında uygun antimikrobik tedavi de uygulanmalıdır. Enfeksiyonun yayılması lokal kortikosteroid tedavisinin kesilmesini ve sistemik antimikrobik ajanların verilmesini gerektirir. Oklüzyon tedavisinin yarattığı ılık, rutubetli ortam bakteri enfeksiyonunu kolaylaştıracağından, oklüzyon tedavisini uygulamadan önce her seferinde cilt temizlenmelidir.


Hamilelikte kullanımı: Gebelik kategorisi C. Topikal steroidlerin hamilelerde yaygın olarak büyük miktarlarda veya uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır TIBBİ ZARURET DIŞINDA GEREKMEDİKÇE HAMİLELİKTE KULLANILMAMALIDIR. Emzirme döneminde gerekli dikkat ve özen gösterilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Yan etkiler organ sistemleri ve görülme sıklığı göze alınarak aşağıdaki gibi listelenmiştir: Sıklıklar: Çok yaygın (≥1/ 10), yaygın (≥1/100 ve <1/10), yaygın olmayan (≥1/1000 ve <1/100), nadir (≥1/10.000 ve <1/ 1000) ve izole raporlar dahil çok nadir (<1/10.000) olarak ayrılmıştır. Çok yaygın, yaygın ve yaygın olmayan olaylar genel olarak klinik çalışma verilerinden belirlenmiştir. Klinik çalışma verilerine dayanarak advers olayların sıklık kategorilerini belirlerken plasebo ve mukayese gruplarındaki mevcut oranlar gözönüne alınmamıştır; çünkü bu oranlar aktif tedavi grubundakilerle karşılaştırılabilir düzeydeydi. Nadir ve çok nadir olaylar genellikle spontan verilerden belirlenmiştir.
Immun sistem bozuklukları: Çok nadir: Aşırıduyarlılık Eğer aşırı duyarlılık belirtileri görülürse, tedaviye hemen son verilmelidir.
Endokrin bozukluklar : Çok nadir: Hiperkortizolizm belirtileri Diğer kortikosteroidlerde olduğu gibi büyük miktarlarda uzun süreli kullanımı, geniş yüzeylere uygulanması sistemik absorpsiyon sonucu hiperkortizolizm belirtilerine neden olabilir. Bu etki bebek ve çocuklarda özellikle oklüzif örtü uygulandığında daha çok görülebilir. Bebeklerde bebek bezi oklüzif örtü etkisi yapabilir.
Deri ve Subkütan Doku Hastalıkları: Yaygın: Pruritis ve deride lokal yanma hissi. Çok nadir: Lokal atrofik değişiklikler, alerjik kontakt dermatit, püstüler psoriasis. Lokal atrofi uzun süreli tedavi sonrasında oluşur. Çok nadir hallerde, psoriasisin kortikosteroidler ile tedavisi (veya tedavinin kesilmesinde) hastalığın püstüler şeklinin gelişmesini hızlandırabilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

 

Kullanım şekli ve dozu:

(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde) Haricen kullanılır. Farkedilebilir bir iyileşme görülünceye kadar az miktarda Betnovate saç losyonu sabah ve akşam uygulanır. Takiben nüksleri önlemek için günde bir kez veya daha az sıklıkla uygulanır. Betnovate saç losyonunun viskozitesi preparatın fazla akıcı olmaksızın sürülmesini kolaylaştıracak şekilde ayarlanmıştır. Şişenin özel olarak hazırlanmış ağzı saçların arasından kolayca saç derisine uygulanmasını sağlar.
Doz Aşımı Akut aşırı dozaj oluşması pek muhtemel olmamakla birlikte, kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım sonucu hiperkortizolizm belirtileri görülebilir ve bu durumda topikal kortikosteroidler adrenal yetersizlik riski nedeniyle doktor gözetiminde kademeli olarak kesilmelidir.
Saklama Koşulları 25oC'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAĞI YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.

Betnovate Saç 5 0,1 30 Ml Losyon Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Betnovate Saç 5 0,1 30 Ml Losyon

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Betametazon Valerat


Barkod Numarası: 8699522490462

İlaç Fiyatı: 10,18 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş Logosu

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2018 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.