Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Neosporin 5 Ml Oft.damla

Duyu Organları»Antimikrobik

Formülü:

Hafif opalesan, steril solüsyonun 1 ml'si 5000 IU polimiksin B sülfat, 1700 IU neomisin sülfat ve 25 IU gramisidin içerir. Yardımcı maddeler: 0.0052 ml etanol, 0.005 ml propilen glikol, 1 mg poloksamer 188, 0.01 mg tiomersal, 8 mg sodyum klorür, pH (5.2-5.8) ayarı için 0.1 M sülfat asidi, 1 M sodyum hidroksit içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Neosporin göz damlası gözün bakteri enfeksiyonlarında yaygın olarak bulunan patojenlere karşı bakterisid etkili geniş spektrumlu bakterisid bir preparattır. Göz ve adneks enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde endikedir. Profilaksi: Cerrahi girişimler ve gözden yabancı cisim çıkarılması dahil, pre ve post operatif kullanımda endikedir. (Bkz. Kontrendikasyonları). Tedavi: Konjunktivit, keratit, kornea ülserleri, ülseratif blefarit ile birlikte konjunktivit ve kronik dakriyosistit dahil bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde endikedir. Neosporin göz damlası kullanılması uygun durumlarda diğer antibiyotiklerle sistemik tedavinin birlikte uygulanmasını engellemez.

Kontrendikasyonları:

Neosporin göz damlası, bileşiklerinden herhangi birine karşı veya framisetin, kanamisin, gentamisin ve diğer benzer antibiyotikler gibi çapraz-duyarlık oluşturan maddelere karşı bilinen aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir. Neosporin göz damlası kullanımı, intraoküler sıvılara geçme ihtimalinin bulunduğu durumlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Diğer antibakteriyel preparatlarda olduğu gibi, uzun süreli kullanım mantarlar dahil duyarlı olmayan mikroorganizmaların aşırı çoğalması ile sonuçlanabilir. Belirgin sistemik absorpsiyonu takiben, neomisin gibi aminoglikozidler irreversibl ototoksisiteye neden olabilirler. Oküler kullanım sonrasında böyle bir etkinin bildirilmemiş olmasına rağmen, yüksek dozlarda veya uzun süreli tedavi sonrası bu olasılık değerlendirilmelidir. Mutajenisite/Karsinojenisite/Fertilite: Etken maddelerin mutajenik, karsinojenik veya fertiliteyi etkileyen özelliklerinin olup olmadığını belirlemek için bilgi yetersizdir. Teratojenisite: Etken maddelerin teratojenik özelliklerinin olup olmadığını belirlemek için bilgi yetersizdir. Anne kanında bulunan neomisin, plasentayı geçebildiğinden, teorik olarak fötal ototoksisite riski söz konusu olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı: Neosporin göz damlasının insan veya hayvan gebelik döneminde etkilerine ilişkin bilgi mevcut değildir. Tedavinin klinik yararı gelişmekte olan fetusa bilinmeyen muhtemel risklerle dengelenmelidir. Etken maddelerin insan sütünde atımı ile ilgili bilgi yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Polimiksin B sülfat ve gramisidinin topik uygulanmasından sonra alerjik aşırı duyarlılık reaksiyonları çok nadirdir. Genel nüfusta neomisin sülfata karşı aşırı duyarlılık insidansı düşüktür, ancak oküler uygulamadan sonra duyarlılaşmış olgular görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Yan etkili ilaçlarla birlikte kullanıldığı zaman metronidazol'ün emilmesine bağlı olarak etkileşme görülebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde) Erişkinler: Neosporin göz damlası, göz yaşı ile izotoniktir ve gözde iyi tolere edilir. Önerilen doz etkilenen göze günde, iki-dört kez 1-2 damladır, ancak durumun şiddetine göre daha sık uygulama gerekli olabilir. Eğer uygulama sırasındaki bir damla, gözü yeterince kaplamaz ise, ikinci bir damla uygulanabilir. Tedavi gözün iyileşmiş görünmesinden sonra da en az 2 gün sürdürülmelidir. Göz damlasının kontaminasyonunu önlemek için, damlalığın ucu yüzeylerle (göz dahil) temas ettirilmemeli ve şişe sıkıca kapatılarak saklanmalıdır. Çocuklar: Neosporin göz damlası çocuklarda kullanım için uygundur (Bkz. Uyarılar/Önlemler). Yaşlılar: Neosporin göz damlası yaşlılarda kullanım için uygundur (Bkz. Uyarılar/Önlemler).

Aşırı Dozaj

Semptom ve belirtiler: Neosporin göz damlasının aşırı kullanımına bağlı spesifik semptom veya bulguya rastlanmamıştır, ancak, belirgin sistemik absorbsiyon ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır (Bkz. Uyarılar/Önlemler). Yanlışlıkla ağızdan alınması sonrasında, az miktarda absorbe edilmesi beklenir. Tedavi: Sistemik toksisite görüldüğü takdirde tedavi durdurulmalıdır. Hemodiyaliz ile plazma neomisin seviyeleri düşürülebilir.

Üretici Firma:

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
Telefon: (212) 339 44 00
Email: info@glaxowellcome.com.tr

Neosporin 5 Ml Oft.damla Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:18.12.2009)

Neosporin 5 Ml Oft.damla

İlaç Fotoğrafı: Neosporin 5 Ml Oft.damla

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Polimiksin B Sulfat + Neomisinsulfat + Gramisidin


Barkod Numarası: 8699522612550

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş Logosu

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

1. Levent Plaza Büyükdere Cad. No:173 B Blok 1.Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 339 44 00
Email: info@glaxowellcome.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.