Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Oramikron 80 Mg 100 Tablet

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Diyabet (Şeker Hastalığı) İlaçları » Oral Antidiyabetik İlaçlar » Sülfonamidler » Gliklazid

Formülü:

Beher tablet 80 mg gliklazid içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

İnsulin bağımlı olmayan diyabette (olgunluk çağı diyabetinde) endikedir.

Kontrendikasyonları:

Diabetik ketoasidoz, prekoma veya koma durumlarında Oramikron kullanılmamalıdır. Ciddi renal ve hepatik yetmezlik durumlarında, tiroid ve endokrin hastalıklarında, ağır enfeksiyon, üremi ve sulfonilürelere karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, jüvenil diabette ve hamilelikte kontrendikedir. Şiddetli travmalardan sonra veya enfeksiyon süresince cerrahi operasyona gireceklerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde dozajı azaltmak şartıyla oramikron kullanılabilir. Tıbbi kontrol sıklaştırılarak antikoagülan tedavi ile birlikte kullanılabilir. Hipoglisemi riski: Yüksek dozda ilaç kullananlarda, beslenme yetersizliklerinde, renal ve hepatik bozukluğu olanlarda daha fazladır. Bu durumlarda doz azaltılması önerilir. Hiperglisemi oluştuğunda doz arttırılması önerilir. Hamilelikte kullanımı: Herhangi bir teratojenik etkisi tespit edilmemesine rağmen yeterli karşılaştırmalı çalışma bulunmadığından hamilelerde kullanılmaz. Emzirenlerde kullanımı: Süte geçtiğinden emziren kadınlarda dikkatle kullanılmalıdır. Çocuklarda kullanımı: İnsüline bağımlı diabette endike değildir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hipoglisemi görülebilir. İlaca bağlı cilt reaksiyonları, baş ağrısı, bulantı, kusma, dispepsi veya konspitasyon görülebilir. Hematolojik yan etkiler olan anemi, lökopeni, trombositopeni ve granulositopeni nadiren görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Sulfonamidler, fenilbutazon, salisilatlar, probenesid, dikumarol, MAO inhibitörleri, tetrasiklin deriveleri, kloramfenikol, simetidin, alkol kullanımı, diazepam, mikonazol, disopiramid ve propranolon gibi kardio-selektif olmayan beta-brokener Oramikron'un etkisini arttırır. Kortikosteroidler, oral kontraseptifler, tiazid diüretikleri, fenotiazin deriveleri, tiroid hormonu barbitüratları ve laksatif kullanımı oramikron'un etkisini azaltır.

Kullanım şekli ve dozu:

Dozaj, glisemi normal seviyeye gelinceye kadar, diabetin ciddiyetine göre tedavi eden doktor tarafından belirlenir. Yetişkinlerde günlük total doz: 40-320 mg arasında değişebilir. Tedaviye ortalama: 40-80 mg ile başlanır. Kan şekeri kontrol altına alınana kadar doz arttırılabilir. Ancak bir defada alınacak maksimum doz 160 mg'ı aşmamalıdır.Doz artırılmak istenirse bölünerek 2 defada verilmelidir. Obesite durumlarında veya tek başına oramikron tedavisi yetmeyen kişilerde, tedaviye başka bir ilaç eklenebilir.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Başlıca semptom hipoglisemidir. Şuur bozukluğu ile birlikte görülen ağır vakalarda derhal intravenöz olarak (%10 veya %30) hipertonik glukoz uygulaması gerekir.

Üretici Firma:

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Telefon: (216) 492 57 08
Email: info@kocakilac.com

Oramikron 80 Mg 100 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Oramikron 80 Mg 100 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Oramikron 80 Mg 100 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Gliklazid


Barkod Numarası: 8699828010166

İlaç Fiyatı: 16,18 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. Logosu

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Gazi Cd. No: 64-66 Bağlarbaşı, Üsküdar - İSTANBUL
Telefon: (216) 492 57 08
Email: info@kocakilac.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.