Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Parasinus 30 Tablet

Solunum Sistemi » Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları » Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları

Formülü:

Beher tablet;
Parasetamol ------------------------- 500 mg
Psödoefedrin HCI ------------------ 30 mg içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Parasinus Tablet; soğuk algınlığı, nezle, sinüzit ve üst solunum yolları enfeksiyonları sırasında görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş vb. belirtilerin giderilmesinde semptomatik amaçla kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Kardiyovasküler rahatsızlıklar ile böbrek yetmezliği, psikolojik rahatsızlıklar ve karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Parasinus Tablet'in formülünde yer alan etken maddelerden;
Parasetamol : Hepatik nekroz, parasetolün aşırı doza bağlı bir komplikasyonudur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir, protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 gün üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir.
Ağrılı durumlarda 10 günden, ateşli hallerde 3 günden, boğaz ağrılarında 2 günden fazla kullanılmamalıdır.

Psödoefedrin HCI :
Antihipertansif tedavisi altındaki hastalarda, tiroid hastalığı ve diyabetlilerde, prostat bezi hipertrofisi olanlarda dikkatle ve gözetim altında kullanılmalıdır.

Gebelerde ve emziren annelerde kullanımı :
Gebelerde ve emziren annelerde kullanımı doktor tarafından önerilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Parasinus Tablet'in kullanılması sonucunda aşağıda belirtilen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkiler hafif ve geçici özelliklerde olup ilacın kesilmesiyle ortadan kalkar.

Hematolojik :
Trombositopeni, lökopeni, pansitopeni, nötropeni, agrabülositoz.

Gastro inestinal :
Bulantı ve diğer gastrik şikayetler.

Alerjik :
Çeşitli tipte cilt kızarıklıkları ve döküntüleri.

İlaç etkileşimleri:

Parasetamol; alkol bağımlılarında hepatik enzimleri indükleyen ve hepatotoksik ilaç kullananlarda hepatotoksisite riskini artırabilir.
Kumarin ya da indandion türevi antikoagülanlarla ve fenotiyazinle birlikte uzun süreli parasetamol kullanımı, antikoagülan etkide artışa neden olabilir. 5-hidroksindol asetik asit testinde yanlış sonuç verebilir.
Parasetamolün salisilatlarla uzun süreli birlikte kullanımı nefropatik yan etkilere neden olabilir.
Parasetamol ile birlikte kullanımı kloramfenikol'ün serum düzeylerinde hafif bir artışa neden olabilir.
Oral antikoagülan tedavisi görenlerde hemoraji riskinin artabileceği göz önüne alınmalıdır.
Siklopropan, halotan ya da benzeri halojenli anestezik maddelerde ameliyata girecek hastalarda kullanımından kaçınılmalıdır.
MAO inhibitörü almakta olan hastalarda kullanılmamalıdır. (Bkz. Kontrendikasyonlar).

Kullanım şekli ve dozu:

Parasinus Tablet; hekim tarafından başka türlü önerilmemişse;

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler :
6 saatte bir 1 - 2 tablet verilir. 24 saat içerisinde 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

12 yaşın altındaki çocuklar :
Hekim önerisi ve gözetimi altında kullanılır.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ :
Aşırı doz alımı sonucunda, içerdiği etken maddelere bağlı yan etkilerin ortaya çıkması ve şiddetlenmesi söz konusudur.
Akut intoksikasyon sırasında ilk 24 saat içerisinde bulantı, kusma ve karın ağrısı oluşabilir. Sarılık ve hepatik yetmezlik belirtileri ise 2 - 3 gün sonra ortaya çıkabilir. Bir defada 10 g veya daha yüksek miktarlarda alınması belirgin akut karaciğer nekrozu oluşturur.
Tedavisi için, destekleyici önlemlerin yanı sıra sıklıkla N-asetil sistein uygulanır. İlk 8 - 10 saat içinde i.v. infüzyonla uygulanması etkili olmaktadır. Antidotal tedaviye başlama süresi uzadıkça etkili olma özelliği azalmaktadır. N- asetil sistein oral yoldan da verilebilir. i.v. olarak 20 saat boyunca toplam 300 mg / kg dozunda, oral yoldan ise başlangıçta 140 mg / kg sonra 4 saatte bir toplam 17 kez 70 mg / kg dozunda uygulanır. Tedavi 72 saatte tamamlanır.

Üretici Firma:

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Telefon: (216) 492 57 08
Email: info@kocakilac.com

Parasinus 30 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Parasinus 30 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Parasinus 30 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol + Psodoefedrin Hcl


Barkod Numarası: 8699828010050

İlaç Fiyatı: 4,39 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. Logosu

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.

Gazi Cd. No: 64-66 Bağlarbaşı, Üsküdar - İSTANBUL
Telefon: (216) 492 57 08
Email: info@kocakilac.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.