Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Prednol 16 Mg 20 Tablet

Endokrin Sistem » Sistemik Kortikosteroidler » MONO KORTİKOSTEROİDLER » Glucocorticoids » Metil prednisolon sodyum suksinat

Formülü:

Her tablet, 4-16 mg metilprednisolon içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

ENDOKRİN HASTALIKLARI
Adrenokortikal yetmezlik,Konjenital sürrenal hiperplazi,Non-süpüratif tiroidit

ROMATİZMAL HASTALIKLAR VE KOLLAJEN HASTALIKLARI
Artrit ve osteoartritler,Akut romatizmal ateş
Akut romatizmal kardit,Ankilozan spondilit,
Akut ve subakut bursit,Akut non-spesifik tenosinovit,Polimiyozit,Akut gut artriti
Temporal arterit,Poliarterit,Sistemik lupus eritematosus

SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
Semptomatik sarkoidoz,Löfler sendromu,Aspirasyon pnömonosi,Akut ve yaygın tüberküloz

ŞİDDETLİ ENFEKSİYONLAR
NEOPLASTİK HASTALIKLAR
Lösemi ve lenfomalar

NEFROTİK SENDROM
ALERJİK HASTALIKLAR
Bronşiyal Astım,Alerjik rinit,Serum hastalıkları
İlaç alerjileri,Ürtiker,Kontakt dermatit,Atopik dermatit,Anjio-ödem

DERMATOLOJİK HASTALIKLAR
Pemfigus,Bulöz herpetiform dermatit,Eritema multiform,Eksfoliatif dermatit,Fungoid mikoz,
Şiddetli psoriasis,Şiddetli seboreik dermatit

OFTALMİK HASTALIKLAR
Alerjik kornea ülseri,Oftalmik herpes zoster,
Ön segment enflamasyonu,Üveit ve koroidit,
Sempatik oftalmi,Alerjik konjunktivit,Keratit
Korio-retinit,Optik nevrit,İritis ve iridosiklit

Kontrendikasyonları:

Uzun süreli tedavilerde; herpes simpleks, kratitis, akut psikoz, latent veya aktif tüberkülozlu hastalarda ( buna rağmen bazı akciğer ve menenjit tüberküloz vakalarında anti-tüberküloid ajanlarla beraber uygulanması hayat kurtarıcı olabilir) relatif olarak, peptik ülser, Cushing sendromu, divertikülit, barsakta yeni oluşmuş anastomoz, osteoporoz, renal yetmezlik, tromboembolik temayüllerde, kronik psikozik reaksiyonlarda, varisella, fungal hastalıklar ve diğer ekzamatöz hastalıklarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Beklenmeyen bir stresle karşılaşan hastalarda stresli durumdan önce, stresli durum sırasında ve sonrasında çabuk etkili kortikosteroidler artırılmış dozlarda kullanılmalıdır. Kortikosteroidler enfeksiyonların bazı belirtilerini maskeleyebilir ve bunların kullanımı sırasında yeni enfeksiyonlar görülebilir. Uzun süreli kortikosteroid kullanımı posterior subkapsüler katarakt ve glokom oluşumuna yol açabilir, optik sinirlere hasar verebilir ve mantar ya da virüslere bağlı sekonder oküler enfeksiyonların ortaya çıkmasını artırabilir. Parenteral kortikosteroid tedavisi uygulanan hastalarda nadiren anafilaktik reaksiyonlar görülebilir, özellikle hastalarda ilaç alerjisi ile ilgili bir geçmiş varsa, uygulamadan önce gerekli önlemler alınmalıdır. Steroidler nonspesifik ülseratif kolit, divertikülit, yeni intestinal anastomozlar, aktif ya da latent peptik ülser, renal yetmezlik, hipertansiyon, osteoporoz ve myastenia graviste dikkatli kullanılmalıdır. İmmünosüpresif dozlarda kortikosteroid uygulanan hastalarda canlı aşı kullanımı kontrendikedir; bu hastalarda öldürülmüş ya da inaktive aşılar kullanılabilir. Latent tüberkülozlu ya da tüberkülin reaktivitesi olan hastalarda kortikosteroid uygulanması durumunda yakın takip gerekir. Hamilelerde kullanım emniyeti kanıtlanmamıştır. Hamilelik sırasında zorunlu olarak fazla kortikosteroid kullananların bebekleri hipoadrenalizm olasılığına karşı kontrol edilmelidir. Ayrıca uzun süreli tedavilerde, bebek ve küçük çocukların büyüme ve gelişmeleri dikkatle izlenmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Metilprednisolon tedavisi sırasında görülen yan etkiler genellikle başka kortikosteroidlerde rastlananlardan daha hafif ise de şekil bakımından diğerlerinin aynıdır. Glukokortikoidlerle tedavide ortaya çıkan peptik ülser, enfeksiyonlara karşı direncinin azalması, osteoporoz oluşması, psişik bozukluklar, hirsutizm, amenore, akne, purpura gibi yan etkilere metilprednisolon tedavisinden sonra rastlanabilirse de bunlar daha hafif belirtiler halinde görülür.

İlaç etkileşimleri:

Rifampisin, fenobarbital ve fenitoin gibi enzim salgılanmasını kamçılayan ajanlar, kortikosteroidlerin hepatik bağlanması ve safradan atılmasını hızlandırdığından aktif metilprednisolon düzeylerini düşürür; antikoagülanlara cevap azalabilir. Özellikle erkeklerde salisilatların metobolizmasını hızlandırır.

Kullanım şekli ve dozu:

Lokal uygulamalarda hastalığın şiddetine göre günde 4-80mg uygulanır Sistemik uygulamalarda: Adrenogenital sendromda 2 haftada bir 40mg'lık tek doz, romatoid artritte 40-120mg/hafta Dermatolojik lezyonlarda 1-4 hafta süreyle 40-120 mg/hafta, astım ve allerjik rinitte 80-120mg, Multipisiklerozda 200mg'lık başlangıç dozundan 1 hafta sonra bir ay süreyle gün aşırı 80mg uygulanır. Adrenokortikal yetmezlik 20mg (6 saatte bir) Akut gut artriti 16-46mg. Akut nonspesifik tenosinovit 16-24mg. Akut romatizmal kardit 1mg/kg. Akut romatizmal ateş 32-80mg. Akut ve subakut bursit 16-24mg. Akut ve yaygın tüberküloz 48-96mg. Allerjik rinit 16-48mg. Anjio-ödem 32-48mg. Ankilozan spondilit 8-18mg. Artrit ve osteoartritler 6-16mg. Aspirasyon pnömonisi 8-24mg. Atopik dermatit 16-48mg. Böbrek transplantasf; ponu 120-200mg Tablet. Bronşiyal astım 16-48mg. Bulbz herpetiform dermatit 48-98mg. Ciddi allerjik reaksiyonlar 80-200mg. Çok ciddi enfeksiyonlar 40-80mg. Eksfoliatf dermatit 64-80mg. Eritema multiform 84-80mg Fungoid mikoz 48-96mg İlaç allerjileri 80-200 mgİritis ve iridosiklit 16-48mg Keratit 1643mgKollajen hastalıklar 40-200mg Konjenital surrenal hiperplazi 4-16mg Kontakt dermatit 16-48mgKorio-retinit 16-48mgLofler sendromu 32-48mgLösemi ve lenfomalar 18-98mgNefrotik sendrom 84-80mg Non-sopuratif tiroidit 16-24mgÖdemler 80-200mgOftalmik herpes zoster 16-48mgOn segment enflamasyonu 16-48mgOptik nevrit 16-48mgÜrtiker, 32-48mgÜveit ve koroidit 16-48mgPemagus 80-200mgPemfigus 80-200mg Poliarterit 32-96mgPolimiyozit 32-46mg Sempatik oftalmi 16-48mgSemptomatik sarkoidoz 32-48mgSerum hastalığı 16-48mg Şiddetli seboreik dermatit 64-80mgŞiddetli soriasis 8-16mgSistemik lupus eritematöz 64-200mgStatus astmatikus 80mg (gerekirse saatte bir)Şiddetli enfeksiyonlar 32-60mg Temporal arterit 32-48mg

Prednol 16 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Prednol 16 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Prednol 16 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Metilprednizolon


Barkod Numarası: 8699541010504

İlaç Fiyatı: 9,94 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. Logosu

Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2018 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.