Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Ma-ka-ta
{30 Gr Tüp}

Diğer»Hemoroid tedavisi

Formülü:

2.00 gr Eau distillee Merhem
7.00 gr Lanolin Merhem
0.10 gr Ext. hidrastis Merhem
0.30 gr Benzokain Merhem
20.52 gr Vazelin Merhem
0.08 gr Hidrokortizon asetat Merhem

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Kronik ve akut hemoroitte, hemoroit kanamalarında ve çok şiddetli sancılarda, hemoritlerin ifrazatını azaltmak ve kurutmak için anüste oluşan kaşıntı ve çatlakların hemoroit fistünlerinin tedavisinde, yeni hemoroit memelerinin teşekkülüne mani olmak için kullanılır.

Kontrendikasyonları:

İnaktif ve aktif tüberkiloz, gebelik.

Uyarılar/Önlemler:

Topikal kullanmaları geniş bölgelere yapılmamalıdır. Enfeksiyon mevcudiyetinde uygulanmamalıdır. Uzun süre topikal uygulamadan kaçınılmalıdır. Gerekmedikçe kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Tedavi tesiri yapabilecek dozları gerek sistemik gerek topikal kullanmakla yan tesirler meydana getirebilir. Lokal kullanmaya bağlı olarak irritasyon kuruluk, folikulit hipopigmentesyon, sekonder enfeksiyon, allerjik kontakt, dermatiti görülebilir. Peptik ülserle osteoprosisli psikozu veya ağır psikonevrozu olanlarda ancak hayat kurtarıcı olduğu zaman konjeftif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, diyabet mellitusinfeksiyon hastalığı olan ve yaşlı kişilerde de çok büyük dikkatle kullanılmalıdrı. Tüberkilozu olan kişilere ancak antitüberkiloz ilaçların desteğinde kullanılabilir. Akut infeksiyon, herpes zoster ve gözün ülserli herpes simplex olanlarda, immunolojik cevap ve iniflammatuar reaksiyonlara karıştığı için kontrendikedir. Nortikısteroid tedavisi gören kişilerde infeksiyon hastalıklarına temayül fazladır. Canlı aşı uygulaması kontrendikedir. Uzun kortikosteroid tedavisi esnasında hastalar muntazaman olarak hipertansiyon, glükozüri, hipokalemi, gastrik rahatsızlık ve mental değişiklikler açısından takip edilmelidir. Sıva retansiyonu takip edilir, sırt ağrısı, osteoporaza işaret olabilir. İntrakransiyal basıncı artan çocuklarda risk artar, infeksiyon acilen tedavi edilmelidir. Birlikte barbüratların fenitoin veya rifanmisin verilirse metabolizma hızlanarak kortikosteroidin tesiri azalabilir. Antikoagülanlara cevap azalabilir. Hamilelerde kullanılması fotüsüde etkiler, ayrıca endojen kortikosteroidlerin supresyonuna sebep olarak da yan etkiler meydana getirir.

İlaç etkileşimleri:

Birlikte barbüratların fenitoin veya rifanmisin verilirse metabolizma hızlanarak kortikosteroidin tesiri azalabilir. Antikoagülanlara cevap azalabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Yalnız geceleri yatarken bir defa kullanmak yeterli ise de kanama sancı devam ediyorsa günde 2-3 defa ve dışkılama sonrası uygulanır.Cilt tüberkülozu canlı virus aşısı uygulamalarında kontrendikedir. Şikayetlerin kaybolmasından sonra anal bölge özenle temizlenir, ve MA-KA-TA pomad parmakla anüs çevresine sürülerek tatbik edilir. Rektum içi uygulamalarda, anbalajla verilen kanül kullanılır. Dışarıya çıkmış hemoroidlere pomad iyice sürülmeli ve bunlar dikkatli bir şekilde parmakla geri itilmelidir.

Üretici Firma:

Nobel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 259 74 90
Email: info@nobel.com.tr

Ma-ka-ta Eşdeğerleri

    Bu ilaca eşdeğer ilaç bulunamadı.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:Belirtilmemiş.)

Ma-ka-ta
{30 Gr Tüp}

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçetesiz satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.


Barkod Numarası:

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Nobel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Nobel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Barbaros Bulvarı N:76-78 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 259 74 90
Email: info@nobel.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.