Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Ponstan Fort 500 Mg 20 Tablet

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Fenamatlar » Mefanamik asit

Formülü:

Her 5 ml şurup 50 mg mefenamik asit içerir.
Koruyucu: Sodyum benzoat
Tatlandırıcı: Sorbitol, sakarin sodyum, sukroz, muz aroması, anise mint, sentetik çikolata aroması. etanol

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ponstan Şurup, adale ağrıları, travmatik ağrılar, diş ağrıları, çeşitli nedenlere bağlı baş ağrıları, ameliyat sonu ağrıları dahil hafif ve orta şiddette ağrılar ile çocuklarda görülen ateşli durumlarda endikedir. Ayrıca osteoartroz ve romatoid artritteki (Still hastalığı dahil) hafif ve orta şiddetteki ağrılarda endikedir.

Kontrendikasyonları:

Mefenamik asit iltihabi barsak hastalıklarında, mide-barsak sisteminde ülseri olan hastalarda, böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Ayrıca mefenamik aside hipersensitivitesi olan hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Uyarılar
Mefenamik asit kullanımı sonrası nadiren görüldüğü bildirilen diyare genellikle tedaviye başlanmasından hemen sonra görülmesine rağmen, devamlı kullanım sırasında aylar sonra da görülebilir. Diyare devam etmesine rağmen ilaca devam eden hastalar incelenmiş ve bu hastalarda proktokolit görüldüğü bildirilmiştir. Diyare görülürse, ilaç hemen kesilmeli ve hasta bir daha mefenamik asit kullanmamalıdır. Mefenamik asit uygulamasını takiben döküntü görülmesi de ilacın kesilmesi için kesin bir neden oluşturur. Mefenamik asite bağlı olarak gelişebilen non-oligürik böbrek yetmezliğinde iyileşme, diğer analjeziklere bağlı olarak gelişen böbrek yetmezliğindeki iyileşmeye oranla daha hızlı ve tamdır.
Uzun süreli uygulamalarda kan testleri yapılmalıdır. Tedavinin uzaması durumunda, hastalar özellikle karaciğer işlev bozukluğu yönünden de gözlem altında tutulmalıdır. Bu durum oluşursa, ilaç kesilmelidir.
Önlemler
Mefenamik asitin gebelerde güvenilirliği gösterilmemiştir. Dehidrate ve böbrek işlevleri bozuk hastalarda, özellikle bu hastalar yaşlı ise dikkatli olunmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Nadiren mefenamik asit kullanımı sonrası diyare görülebilir. Mefenamik asit uygulamasını takiben, deri döküntüleri de bildirilmiştir. Diğer prostaglandin inhibitörü ilaçlar gibi mefenamik asit kullanımı sırasında da alerjik glomerülonefrit görülebildiği bildirilmiştir. Mefenamik asitin, çoğu diyareden kaynaklanan dehidratasyonu olan yaşlı hastalarda olmak üzere, az sayıda vakada non-oligürik böbrek yetmezliğine yol açtığı bildirilmiştir. Nadiren mefenamik asit kullanımı sırasında trombositopeni olabileceği bildirilmiştir. Bazı vakalarda reversibl hemolitik anemi gelişmiştir. Mefenamik asit kullanımına bağlı olabilen geçici bir lökopeni durumu da bildirilmiştir. Bronşiyal astım veya alerjik yakınmaları olan hastalarda, bronkospazmın uyarılmasına neden olabilir. Nadiren sersemlik ve uyku hali de bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Diğer plazma proteinlerine bağlanan ilaçlarla birlikte kullanıldığında mefenamik asit dozunun ayarlanması gerekebilir. Mefenamik asitle birlikte antikoagülan kullanılacaksa, kullanılacak antikoagülanın dozunun azaltılması gerekebilir. Mefenamik asit kullanmakta olan hastalarda yapılan idrarda safra testlerinde bulunabilecek pozitif sonuçların, idrarda safra bulunmasına bağlı olmadığı, mefenamik asit ve metabolitlerine bağlı olduğu gösterilmiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Ponstan Şurup 6 aylıktan büyük bebeklerde bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığının kilosu başına 25 mg dozunda kullanılmalıdır.
12 yaş altındaki çocuklarda aşağıda belirtildiği dozlarda kullanılabilir: 6 aylıktan 1 yaşına kadar 1 ölçek (5 ml)
2 yaştan 4 yaşına kadar 2 ölçek (10 ml)
5 yaştan 8 yaşına kadar 3 ölçek (15 ml)
8 yaştan 12 yaşına kadar 4 ölçek (20 ml)

Bu doz gerekirse, günde 3 defaya kadar tekrarlanabilir.
Still hastalığı tedavisi dışında, çocuklarda 7 günden uzun süreli kullanımı önerilmez. 12 yaşından büyüklerde Ponstan Kapsül ve Ponstan Forte film kaplı tablet tercih edilmelidir.

Doz Aşımı
Aşırı dozda alındığı durumlarda hastanın bilinci açıksa mide lavajı ve gereken durumlarda yoğun destekleyici tedavi uygulanır. Aktif kömürün, mefenamik asit ve metabolitlerinin etkin bir absorbanı olduğu gösterilmiştir. Deneysel hayvan çalışmaları ve insanlarda yapılan çalışmalarda, her birim mefenamik asit için 5 birim aktif kömür kullanılmasıyla emilimin belirgin olarak engellendiği gösterilmiştir.

Atc Kodu:

M01AG01

Üretici Firma:

Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
Telefon: (212) 258 30 10
Email: [email protected]

Ponstan Fort 500 Mg 20 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:3.2.2024)

Ponstan Fort 500 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Ponstan Fort 500 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Mefanamik Asit


Barkod Numarası: 8699756091343

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 1,86 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 48,94 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Logosu

Pfizer İlaçları Ltd.Şti.

Muallim Naci Cd.Bostan Çıkmazı N:3 Ortaköy - İSTANBUL
Telefon: (212) 258 30 10
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.