Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Canthacur

Dermatoloji»5 Alfa Redüktaz Inhibitörü

Formülü:

1 ml Canthacur® solüsyonda aktif madde olarak %0.7 Cantharidin bulunur. Yardımcı maddeler olarak Etosel, Etoksietanol, Kastor yağı, Triton X-45, Kollodion ve Aseton mevcuttur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Canthacur®, özellikle wart'ların (siğil=verruka vulgaris) ve molloskum kontagiozum gibi epitelyal benign oluşumların topikal olarak tedavisinde kullanılır. Skar dokusunun oluşmaması nedeniyle Canthacur® özellikle kozmetik sonucun önemli olduğu alanların tedavisinde özellikle yararlıdır. Ağrısız uygulama ve herhangi bir enstrumana ihtiyaç göstermemesi Canthacur®'un çocuklarda da kolayca uygulanmasını sağlar.

Kontrendikasyonları:

İçeriklerin herhangi birine karşı hassasiyeti olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Canthacur® potent bir vezikülandır ve yalnızca hekim tarafından uygulanmalıdır. Hekim kendi deneyimini ve tekniğini geliştirene kadar Canthacur® tedavisi için seçilecek hastalar ve kullanılan teknik konusunda dikkat göstermelidir. Nadiren rezidüel pigmentasyon ortaya çıkabileceği için tedavi edilecek bölge dikkatli seçilmelidir. Hastanın, tedavinin etkileri ve muhtemel sonuçları konusunda bilgilendirilmesi önerilir. Gözlere yakın bölgelerde, yüzde, muköz membranlarda ve anogenital bölgede kullanılmamalıdır. Lezyon ve çevresindeki doku enflamasyonlu veya irrite ise kullanmayınız.
Diabetiklerde veya zayıf kan sirkülasyonunun olduğu hastalarda, ben'lerde, doğumsal cilt lekelerinde (birthmarks) ve malign bir nevus ile ayırıcı tanısı kesin olarak yapılmadan önce kullanılmaması önerilir. 10 cm2'den daha geniş lezyonlara, lokal toksisiteyi azaltmak ve cilt dokusunun kaybı sonucu, uygulama bölgesinde nekroz ve ülser oluşumuna engel olmak için bir kerede uygulama önerilir. Aşırı uygulama durumunda normal cilt dokusunda oluşacak blisterler ve ağrı hastanın hassasiyetine de bağlı olarak dikkatle değerlendirilmesi gereken bulgulardır. Ağrı şiddeti, ciltteki lezyonun genişliğine bağlı olarak artacağı için, hastayı yeniden tıbbi yardım almaya sevk eden önemli bir bulgudur.
Kooperasyon kuramayacak düzeyde küçük olan çocuklarda, ağrı idaresi mümkün olamayacağı için kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı, cilt kuruması ve takiben yağlanma, ağrı görülebilir. Bu yan etkiler jelde bulunan alkole bağlanır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda mümkün ise kullanım sıklığı azaltılır. Hipersensitivite çok nadirdir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİME DANIŞINIZ.

İlaç etkileşimleri:

Deri üzerinde irritasyon yaptığı bilinen ve derinin eksfoliasyonuna, eriteme neden olan ilaçlar veya ürünlerle ve keratolitik ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Küret kullanarak veya küret kullanmadan olmak üzere iki uygulama şekli vardır:

Metod A (küret kullanmadan): Daha önceden wart'ın (siğilin) kesilmesi veya ön tedavi uygulanması gerekmemektedir (tırnak altını tutan lezyonlarda, sıklıkla tırnak kesilerek alttaki dokuların etkilenmesine yardımcı olunur). Bir kulak çöpü veya kürdan kullanılarak Canthacur® (tek bir tabaka halinde) wart'ın (siğilin) üzerine ve 1-3 mm çevresine uygulanır. Birkaç dakika kuruması için beklenir. Geçirgen olmayan plastik bir bant ile kapatılır. Hastaya bu bandı en az 4 saat aynı şekilde muhafaza etmesi (24 saate kadar) söylenir. 24 saat içinde genellikle enflamasyonlu ve ağrılı olabilen blister oluşur. Hastanın 1-2 hafta sonra kontrole gelmesi sağlanır. Kontrolde nekrotik dokular temizlenir ve kalan herhangi bir wart (siğil) dokusu varsa aynı yöntemle tedavi tekrarlanır. Tedavinin tekrarından önce dokunun re-epitelizasyonu beklenmelidir.

Metod B (küret ile) : Metod A'daki yöntemi uygulayın. Farklı olarak hasta, lezyonun küretajından bir gün sonra kontrole çağırılmalıdır. Lokal anestezi gerekli olabilir. Bu metodun pek çok avantajı vardır. Küretajdan önce Canthacur® kullanıldığında, lezyonlu dokunun belirginliğini artırır, wart (siğil) dokusunun ayrılabilirliğini artırır ve tedavinin tekrarı nadiren gerekli olur. Hasta, gözlem için bir ay sonra geri gelmelidir (lezyon normalde 1-3 hafta içinde tamamen iyileşir). Lezyon alanı tamamen iyieşene kadar topikal antibiyotik kullanmak yararlı olabilir.

İthalatçı Firma:

Assos Pharmaceuticals İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (216) 612 91 91
Email: info@assospharma.com

Kullanma talimatı ve kısa ürün bilgileri

Canthacur Eşdeğerleri

    Bu ilaca eşdeğer ilaç bulunamadı.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:Belirtilmemiş.)

Canthacur

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçetesiz satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.


Barkod Numarası:

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Assos Pharmaceuticals İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. Logosu

Assos Pharmaceuticals İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Aşağı Dudullu Mah. Tosya Cad. No:5
Ümraniye-İSTANBUL
Telefon: (216) 612 91 91
Email: info@assospharma.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2019 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.