Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Canthacur-ps

Dermatoloji»5 Alfa Redüktaz Inhibitörü

Formülü:

1 ml Canthacur PS® solüsyonda, %1 Cantharidin, %30 Salisilik asid, %5 Podofilin bulunur. Yardımcı maddeler olarak Etosel, Etoksietanol, Kastor yağı, Triton X-45, Kollodion ve Aseton mevcuttur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Canthacur PS®, özellikle plantar, mozaik, periungal wart'ların (verruka vulgaris=siğil) ve mollusca contagiosa gibi epitelyal benign oluşumların topikal olarak tedavisinde kullanılır. Resistan ve aşırı düzeyde keratinize wart'ların (siğillerin) tedavisinde tercih edilir. Skar dokusunun oluşmaması nedeniyle Canthacur PS® kozmetik sonucun önemli olduğu alanların tedavisinde özellikle önemlidir. Ağrısız uygulama ve herhangi bir enstrümana ihtiyaç göstermemesi Canthacur PS®'in çocuklarda da kolayca uygulanmasını sağlar.

Kontrendikasyonları:

İçeriklerin herhangi birine karşı hassasiyeti olanlarda kontrendikedir. Tedaviden sonraki birkaç saat içinde alkol bulunan içeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Canthacur PS® potent bir vezikülandır ve yalnızca hekim tarafından uygulanmalıdır. Hekim kendi deneyimini ve tekniğini geliştirene kadar Canthacur PS® tedavisi için seçilecek hastalar ve kullanılan teknik konusunda dikkat göstermelidir. Nadiren rezidüel pigmentasyon ortaya çıkabileceği için tedavi edilecek bölge dikkatli seçilmelidir. Hastanın, tedavinin etkileri ve muhtemel sonuçları konusunda bilgilendirilmesi önerilir. Gözlere yakın bölgelerde, yüzde, mukoz membranlarda ve anogenital bölgede kullanılmamalıdır. Lezyon ve çevresindeki doku enflamasyonlu veya irrite ise kullanmayınız.

Diabetiklerde veya zayıf kan sirkülasyonunun olduğu hastalarda, ben'lerde, doğumsal cilt lekelerinde ve malign bir nevus ile ayırıcı tanısı kesin olarak yapılmadan önce kullanılmaması önerilir. 10 cm2'den daha geniş lezyonlara, lokal toksisiteyi azaltmak ve cilt dokusunun kaybı sonucu, uygulama bölgesinde nekroz ve ülser oluşumuna neden olmamak için bir kerede uygulama önerilir. Aşırı uygulama durumunda normal cilt dokusunda oluşacak blisterler ve ağrı hastanın hassasiyetine de bağlı olarak dikkatle değerlendirilmesi gereken bulgulardır. Ağrı şiddeti, ciltteki lezyonun genişliğine bağlı olarak artacağı için, hastayı yeniden tıbbi yardım almaya sevk eden önemli bir bulgudur.

Kooperasyon kuramayacak düzeyde küçük olan çocuklarda, ağrı idaresi mümkün olamayacağı için kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı, cilt kuruması ve takiben yağlanma, ağrı görülebilir. Bu yan etkiler jelde bulunan alkole bağlanır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda mümkün ise kullanım sıklığı azaltılır. Hipersensitivite çok nadirdir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE HEKİME DANIŞINIZ.

İlaç etkileşimleri:

Deri üzerinde irritasyon yaptığı bilinen ve derinin eksfoliasyonuna, eriteme neden olan ilaçlar veya ürünlerle ve keratolitik ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Küret kullanarak veya küret kullanmadan olmak üzere iki uygulama şekli vardır:

Metod A (küret kullanmadan): Daha önceden wart'ın (siğilin) kesilmesi veya ön tedavi uygulanması gerekmektedir (tırnak altını tutan lezyonlarda, sıklıkla tırnak kesilerek alttaki dokuların etkilenmesine yardımcı olunur). Bir kulak çöpü veya kürdan kullanılarak Canthacur PS® (tek bir tabaka halinde) wart'ın üzerine ve 1-3 mm çevresine uygulanır. Birkaç dakika kuruması için beklenir. Geçirgen olmayan plastik bir bant ile kapatılır. Hastaya bu bandı en az 4 saat aynı şekilde muhafaza etmesi (24 saate kadar) söylenir. 24 saat içinde genellikle enflamasyonlu ve ağrılı olabilen blister oluşur. Hastanın 1-2 hafta sonra kontrole gelmesi sağlanır. Kontrolde nekrotik dokular temizlenir ve kalan herhangi bir wart dokusu varsa aynı yöntemle tedavi tekrarlanır. Tedavinin tekrarından önce dokunun re-epitelizasyonu beklenmelidir.

Metod B (küret ile) : Metod A'daki yöntemi uygulayın. Farklı olarak hasta, lezyonun küretajından bir gün sonra kontrole çağırılmalıdır. Lokal anestezi gerekli olabilir. Bu metodun pek çok avantajı vardır. Küretajdan önce Canthacur PS® kullanıldığında, lezyonlu dokunun belirgenliğini artırır, wart (siğil) dokusunun ayrılabilirliğini artırır ve tedavinin tekrarı nadiren gerekli olur. Hasta, gözlem için bir ay sonra geri gelmelidir (lezyon normalde 1-3 hafta içinde tamamen iyileşir). Lezyon alanı tamamen iyileşene kadar topikal antibiyotik kullanmak yararlı olabilir.

İthalatçı Firma:

Assos Pharmaceuticals İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (216) 612 91 91
Email: info@assospharma.com

Kullanma talimatı ve kısa ürün bilgileri

Canthacur-ps Eşdeğerleri

    Bu ilaca eşdeğer ilaç bulunamadı.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:Belirtilmemiş.)

Canthacur-ps

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçetesiz satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.


Barkod Numarası:

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Assos Pharmaceuticals İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. Logosu

Assos Pharmaceuticals İlaç Kimya Gıda Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Aşağı Dudullu Mah. Tosya Cad. No:5
Ümraniye-İSTANBUL
Telefon: (216) 612 91 91
Email: info@assospharma.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2019 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.