Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Trexan 2,5 Mg 100 Tablet

Antineoplastik ve İmmünomodülatör Ajanlar » Antineoplastik İlaçlar (Kanser İlaçları) » Antimetabolitler » Folik Asit Analogları » Metotreksat

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Akut lenfoblastik çocuk lösemisi, lenfosarkom meme-over ve akciğer kanseri, psoriasisin kemoterapisi, tromboplastik tümörlerde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Renal ve hepatik bozukluk kemik iliği hipoplazisi, lökopeni trombositopeni, anemi ve zayıf beslenen psöriasiste kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Alkol, salisilat, sulfonamid, difenilhidantoin, PABA, kloramfenikol ve tetrasiklinlerle birlikte kullanılmaz. Tedavi süresince haftada bir kan tablosu kontrol edilmelidir. Lökosit sayısı 1500'ün altına düştüğü zaman tedavi durdurulur. Gebelerde kullanılmaz. Kemik iliği depresyonu, bulantı, kusma.

Yan etkiler/Advers etkiler:

stomatit hemorajik stomal ülser kanlı diyare, ürtiker, alopesi, pnömoni ve hepatik bozukluk gibi yan etkiler görülebilir

İlaç etkileşimleri:

Trentilin® bazı hastalarda kan basıncını az da olsa düşürebildiğinden birlikte kullanılan antihipertansif ilacın etkisine ilave etki yapabilir (bkz.uyarılar).
Trentilin® az da olsa kanama ve protrombin zamanını uzatabileceğinden birlikte kullanılan antikoagülan ve/veya trombosit agregasyonu inhibitörü ilacın etkisine ilave etki yapabilir (bkz. uyarılar).

İnfüzyonla verilirken normal tuz veya glukoz çözeltisi kullanılabilir. Diğer çözeltilerle test yapmadan karıştırılmamalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Trofoblastik tümörlerde 5 gün süreyle i.m. yoldan günde 15-30mg uygulanır. Daha sonra 1 hafta ara verilerek toksik etkilerin, ortadan kalkması sağlanır ve aynı doz tekrarlanır. Bu uygulama 3-5 kez yinelenir. Akut lösemi beyin zarına ulaştığında intratekal yolla 0.2-0.5mg/kg uygulanır. Oral yolla günde 15-30mg kullanılır.

Atc Kodu:

L01BA01

İthalatçı Firma:

Atafarm İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.
Telefon: (216) 326 69 65

Trexan 2,5 Mg 100 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Trexan 2,5 Mg 100 Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Metotreksat


Barkod Numarası: 8699694010086

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 15,82 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 405,35 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Atafarm İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.

Acıbadem Köftüncü Sk.N:1 Kadıköy - İSTANBUL
Telefon: (216) 326 69 65

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.