Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Myralon 21 Tablet

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları » Cinsiyet Hormonları ve Genital Sistem » Sistemik Hormonal Gebeliği Önleyici İlaçlar » Progestogenler ve Estrogenler, Sabit Kombinasyonlar » Desogestrel + etinilestradiol

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Oral kontrasepsiyon.

Kontrendikasyonları:

-Gebelik-Kardiyovasküler ya da serebrovasküler hastalıklar ya da özgeçmişte bu durumların varlığı, ciddi hipertansiyon, ağır karaciğer bouklukları ya da karaciğer fonksiyon testleri normale dönmemişse, özgeçmişte bu durumların varlığı -Kolestatik sarılık, özgeçmişte gebelik sarılığı ya da steroid kullanımına bağlı sarılık, rotor sendromu ve Dubin-johnson sendromu. estrojene bağlı tümör varlığı ya da şüphesi Endometrium hiperplazisi Ebebi teşhis edilmemeiş vaginal kanama, porfiria, hiperlipoproteinemi, özellikle kardiyovasküler hastalıklara yatkınlık gösteren diğer risk faktörleri varlığında. Özgeçmişte gebelik esnasında ya da steroid kullanımında şiddetli pruritus ya da herpes gestationis.

Uyarılar/Önlemler:

-Herhangi bir tromboembolik olay belirtisinde ilacın kullanımına derhal son verilmelidir.
-Sigara içenlerde vasküler hastalıkların riski artar. Bu risk yaşa bağlı olarak daha da artar. Ayrıca bu risk, muhtemelen az da olsa estrojen ihtiva eden oral kontraseptif kullananlarda kullanmayanlara nazaran daha fazladır. 35 yaşın üzerinde olup, bu preparatı kullanmak isteyen kadınlara sigarayı bırakmaları önerilir.
- Estrojen içeren preparat kullanan hastalarda derin venlerde tromboz riski, büyük cerrahi girişimlerde ya da uzun süreli hareketsizlikte geçici olarak artabilir.
- Ağır varis mevcutiyetinde estrojen içeren preparatların yararları,muhtemel riskleri göz önünde tutularak değerlendirilmelidir.
- Karaciğer fonksiyon testleri normal değilse tedaviye son verilmelidir. Oral konseraptif kullanan kadınlarda, çok seyrek olarak hepatoselüler adenomların görüldüğü bildirilmiştir. Adenom, abdominal bir kitle biçiminde ve/veya akut abdominal ağrı semptom ve belirtileriyle ortaya çıkabilir. Hastada batın ağrısı ya da intraabdominal kanama belirtileri varlığında, kanayan bir hepatoselüler adenomdan şüphe edilmelidir.
- Oral kontraseptifler siklusları henüz düzene girmemiş genç kadınlarda dikkatle kullanılmalıdır. Özellile özgeçmişinde kloazma gravidarum olan kadınlarda estrojen ve/veya progestagen içeren ilaç kullanımı esnasında senelik olarak kloazma belirebilir. Kloazmaya yatkınlık gösteren kadınların, bu ilacı kullanırken güneş ışınlarından kaçınmaları gerekir.
- Estrojen içeren oral kontraseptiflerin kullanımı esnasında, seyrek olarak depresyon belirebilir. Bu olaya triptofan metabolizması bozukluğu eşlik ederse, B6 vitamini verilmesi tedavi edici olabilir.
Steroidlerin kullanımı bazı labaratuar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Estrojen ve/veya progestagen içeren ilaçları uzun süreli kullananlara periyodik olarak tıbbi muayeneden geçmeleri önerilir. Ağırlaşma veya tekrarlama ortaya çıkabileceğinden latent ya da belirgin kalp yetmezliği, böbrek disfonksiyonu, hipertansiyon epilepsi ya da migren, enfeksiyon ve anoksi gibi belli bazı durumlarda estrojen içeren preparatlar tromboembolik olaylara yol açabildiklerinden orak hücreli hemoglobinopati. Estrojene duyarlı jinekolojik rahatsızlıklar örn.uterus fibromiyomları büyüyebilir ve endometriosis estrojen tedavisi esnasında ağırlaşabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

-Memeler:hassasiyet ağrı, büyüme, salgı. Kardiyovasküler sistem: Tromboz, kan basıncında artma. Merkezi sinir sistemi: Baş ağrısı, migren, ruh hali değişikliği. Kulaklar: Otosklerozun ortaya çıkması veya kötüleşmesi. Gözler: Kontakt lens intoleransı. Gastrointestinal kanal: Bulantı, kusma, kolelitiazis, kolestatik sarılık. Genital: Düzensiz kanama, vajinal salgılarda değişiklik, uterus fibriyomlarında büyüme, endometriosis'in ağırlaşması belirli bazı vaginal enfeksiyonlar. Deri: Kloazma, eritema nodosum, döküntü. Ayrıca sıvı retansiyonu, vücut ağırlığının değişmesi, glukoz intoleransı.

İlaç etkileşimleri:

Bazı ialçlar oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltır. Bunlar rifampisin, hidantoinler, barbitüratlar, primidon, karbamazepin, bazı antibyotiklerve özellikle penisilinler ve penisilin türevler ile griseofulevindir. Oral kontraseptiflerin kunımı bazı labaratuar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Labaratuar etkileşimleri karaciğer, tiroid, adrenal ve böbrek fonksiyonlarına ait biyokimyasal, parametreler, protein, lipid-lipoprotein, fraksiyonlarının plazma düzeyi, karbonhidrat metabolizması ve koagülasyon ve fibrinoliz ilgili parametreler.

Kullanım şekli ve dozu:

Tabletler oral yoldan bir miktar su ile alınır. Adet kanamasının 1. gününden itibaren ve her gün 1 tablet alınır. Paketten haftanın uygulama günün karşılığı olan tablet alınır. 21 tabletlik paket bitince yeni kutuya, 7 günlük tabletsiz aradan sonra başlanır.

Üretici Firma:

Schering Plough Tıbbi Ürünler Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 351 63 89

Myralon 21 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Myralon 21 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Desogestrel + Etinilestradiol


Barkod Numarası: 8699790010942

İlaç Fiyatı: 24,38 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Schering Plough Tıbbi Ürünler Ticaret A.Ş. Logosu

Schering Plough Tıbbi Ürünler Ticaret A.Ş.

Tepecik Yolu Melodi Sk.İTÜ Konutları E Blok Etiler - İSTANBUL
Telefon: (212) 351 63 89

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.