Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Alka-seltzer 324 Mg 10 Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Salisilik Asit ve Türevleri » Asetilsalisik Asit

Formülü:

Bir efervesan tablet 324 mg Asetilsalisilik asit, 965 mg Sitrik asit, 1625 mg Sodyum bikarbonat, tadlandırıcı olarak Sakkarin sodyum ve koruyucu olarak Sodyum benzoat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Alka-Seltzer, mide rahatsızlığı ve/veya hiperasiditenin başağrısı ile birlikte görüldüğü, örneğin aşırı yeme ve içme sonrasında, hızlı ve etkili bir tedavi sağlar. Alka-Seltzer'in etkinliği, yatarken alınan dozun sabahleyin tekrarlanması ile artar.

Alka-Seltzer, ayrıca migren, adet sancıları, soğuk algınlığı ve griple birlikte olan ağrı ve rahatsızlıklar ile diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Salisilatlar ve diğer non-steroidal antienflamatuar ilaçlara karşı hassasiyet durumlarında, kanama eğiliminin arttığı kanama bozukluklarında, bronşial astmada, gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Gebelik esnasında, doktor kontrolü altında ve ilacın sağlayacağı yarar taşıdığı muhtemel riskten fazla ise kullanılmalıdır. Emziren anneler tarafından yüksek dozda alınmamalıdır. Konjestif kalp yetmezliği ve renal yetmezlik gibi sodyum kısıtlı diet uygulaması gerektiren hastalıklarda, Alka-Seltzer'in içerdiği sodyum miktarı (her tablet 567 mg sodyum içerir) dikkate alınmalıdır. Asetilsalisilik asit, kortikosteroidler veya alkolle beraber alındığında gastrointestinal kanama riskini artırabilir. Çocuklarda ve gençlerde yüksek ateşte hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Aşırı hassasiyete bağlı reaksiyonlar (deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve kanama zamanı uzaması gibi yan etkiler nadiren görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Bütün non-steroidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, kortikosteroide bağlı gastrointestinal kanama ihtimalini, antikoagülanların (örn. kumarin türevleri ve heparin) etkilerini ve metotreksatın istenmeyen etkilerini arttırır.

Diyabetli hastalarda kullanıldığında, insulin veya oral antidiyabetiklerin dozunun ayarlanması gerekebilir. Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürik ilaçların etkilerini azaltır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktor tarafından başka türlü önerilmediği takdirde, erişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda 1 defada 2 tablet Alka-Seltzer suda eritilerek alınır. Gerektiğinde doz, günde 8 tabletten fazla olmamak kaydıyla, 4 saatte bir tekrarlanır. (Semptomların devamı halinde, bu dozda 3 günden fazla kullanılmamalıdır, hekime danışılmalıdır).

12 yaşından küçük çocuklarda hekim tavsiyesi ile kullanılır. Alka-Seltzer efervesan tablet daima 1 bardak suda eritilerek içilir. Tablet ılık suda daha çabuk erir.

Doz Aşımı ve Tedavisi :
Asetilsalisilik asit aşırı dozda alındığında baş dönmesi, tinnitus, terleme, bulantı, kusma, konfüzyon, hiperventilasyon, hipertermi ve dehidratasyon gibi salisilizm belirtilerine rastlanabilir. Çok yüksek dozlarda merkezi sinir sistemi depresyonuna bağlı olarak koma, kardiyovasküler kollaps ve solunum yetmezliği görülebilir. Akut intoksikasyonlarda gastrik lavaj yapılır. Ciddi intoksikasyonlarda kuvvetli alkali diürez sağlanmalıdır (örn. i.v. sodyum bikarbonat). Bazı ciddi durumlarda hemodiyaliz gerekli olabilir.

İthalatçı Firma:

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (216) 528 36 00
Email: info@bayer.com.tr

Alka-seltzer 324 Mg 10 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Alka-seltzer 324 Mg 10 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Alka-seltzer 324 Mg 10 Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Asetilsalisilik Asit


Barkod Numarası: 8699546070879

İlaç Fiyatı: 7,23 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. Logosu

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.

Çakmak Mah. Balkan Cad. No:53 Ümraniye / İSTANBUL
Telefon: (216) 528 36 00
Email: info@bayer.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.