Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Intal Nebulizer Solüsyon 48 Ampul

Solunum Sistemi » Solunum Sisteminde Tıkanma - Astım İlaçları » Diğer İnhalanlar (solukla içeri çekilen ilaçlar) » Kortikosteroidler Haricinde Antialerjik İlaçlar » Kromolin Sodyum

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Egzersizle oluşan astım dahil bronşiyal astım profilaksisinde endikedir. Inhaler: Astımın önlenmesi için 4x2 inhalasyon/gün dozda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Sodyum kromogilkat'a karşı aşırı duyarlığı bulunanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Başta status astmalıkus olmak üzere astım ataklarının akut tedavilerinde rolü yoktur. Sodyum kromoglikat'ın profilaktik etkisi, her nekadar hastaların bir bölümü süratle cevap verebiliyorsa da, bir kaç hafta içinde ortaya çıkabilir.
Hepatik veya renal fonksiyon bozukluğu bulunan hastalada, dozj azaltılmalı veya kesilmelidir. Eosinofelik pnömoni gelişmiş hastalarda tedaviye son verilmelidir. İnhalasyon sırasında öksürük ağır bronkospazm geçiren hastalarda tüm inhalasyon uygulamaları gibi sodyum kromoglikat da verilmemelidir.
Geblik sırasında ilaca ancak kesin ihtiyaç varsa kullanılmalıdır.
İki yaşın altındaki çocuklarda henüz güvenirliliği kanıtlanmamıştır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Öksürük, nazal konjesyon, boğaz irritasyonu, bulantı, hırıltı, aksırık gibi hafif yan etkiler görülür. Sodyum Kromoglikat'ın toz formlarının çok nadir olarak ciddi bronkospazma neden olabiliceği rapor edilmiştir. Bu olgularda tedavi kesilmeli ve tekrar başlanmamalıdır.

İlaç etkileşimleri:

Tedaviye başlandığında , daha önce kortikosteroid , bronkodilatör tedavi gören astımlı hastalarda bu ilaçlar hamen kesilmelidir.Böyle durumlarda dozaj azltılarak bu işlem gerçekleştirilmelidir. Kromoglikat ile eş zamanlı uygulanacak tedavilerle ilgli olarak gebe fareler üzerinde yapılan çalışmalarda isoproteronol ile birlikte artış göstermektedir. İntal inhaller ile birlikte brokodilatör tedavi gerekli olduğu taktirde tedavinin İntal inhallerden önce uygulanması tavsiye edilir.
Devamlı steroid tedavisi görenlerde İntal inhaller kyullanılması gerekli görüldüğü zaman steroid tedavisinin dozlarının azaltılması veya tamamen kesilmesi gerekli olabilir. Steroid tedavisi azaltılırken hastadikkatle gözlenmelidir. Haftada %10'luk bir azaltma tavsiye edilir. Steroid tedavisinin azaltılması mümkün olduğu taktirde intal inhaller tedavisi steroid dengesi kurulana dek kesilmemelidir.

Kullanım şekli ve dozu:

Daha ciddi vakalar veya çok miktar antijenle karşı karşıya kalındığında günde 6-6x2 inhalasyon kullanılabilir. Nebulizer: 4x1 kez/gün dozda kullanılır. Gerektiğinde bu doz 6-8 defaya kadar yükseltilebilir. Direkt güneş ışığından korunmalıdır. Tedaviye son verileceği zaman yavaş yavaş gerçekleştirilmelidir. Steroidlerle birlikte kullanılmamalı veya kullanımlarda streoid doz miktarı azaltılmalıdır. Gebeliğin özellikle ilk trimesterinde daha dikkatli olunmalıdır. Geçici hafif bronkospazm, boğazda iritasyon, bacaklarda ağrı ve akciğer infiltrasyonu gibi yan etkiler toz form kullanımında görülebilir.

İthalatçı Firma:

Eczacıbaşı İlaç Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 282 59 43

Intal Nebulizer Solüsyon 48 Ampul Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Intal Nebulizer Solüsyon 48 Ampul

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Kromolin Sodyum


Barkod Numarası: 8699582750094

İlaç Fiyatı: 44,22 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Eczacıbaşı İlaç Ticaret A.Ş. Logosu

Eczacıbaşı İlaç Ticaret A.Ş.

Büyükdere Cd.Ecza Sk.Safter Han N:6/3 Levent
Telefon: (212) 282 59 43

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.