Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Ulcuran 150 Mg 30 Tablet

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Mide İlaçları » Peptik Ülser ve Gastro-Özofageal Reflü İlaçları » H2 Reseptör Antagonistleri » Ranitidin

Formülü:

Ulcuran 150 mg Film Tablet; her bir film tablette, 150 mg ranitidin aktivitesine eşdeğer ranitidin hidroklorür ve yardımcı madde olarak etil alkol ve titanyum dioksit içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

- Duodenum ülseri, selim mide ülseri ve anastomoz ülserinin tedavisi,
- Duodenum ve mide ülseri nükslerinin önlenmesi,
- Mide asidinin azaltılmasının gerekli olduğu düşünülen (hiperasidite, gastrit ve dispepsi gibi) durumlar
- Tek dozla, doğum ve genel anestezi esnasındaki asid aspirasyonunu önleme,
- Zollinger-Ellison sendromu,
- Reflü özofajit

Kontrendikasyonları:

Ranitidin hidroklorür'e hipersensitivitesi olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Uygulamaya başlamadan önce hasta, gastrik malignite olasılığı açısından incelenmelidir.
Böbrek işlevleri bozuk olan hastalarda doz kreatinin klirensine göre azaltılarak uygulanır (Bkz. Dozaj ve Uygulama). Ulcuran (ranitidin hidroklorür) karaciğerde metabolize edildiğinden karaciğer işlev bozukluğu olan hastalarda dikkatle uygulanmalıdır.
Ulcuran (ranitidin hidroklorür) uygulanan hastalarda idrarda protein, sulfosalisilik asid testi ile aranmalıdır, diğer testler yanlış pozitif sonuç verebilir.
Hayvan deneylerinde ve standart bakteri testlerinde tümörojenik, karsinojenik veya mutajenik etki görülmemiştir.
Mutad insan dozunun 160 katının uygulandığı tavşan ve sıçanlarda Ulcuran (ranitidin hidroklorür) ile fertilite veya fetus üzerinde herhangi bir zararlı etki saptanmamış olmakla beraber gebelerde mutlaka gerekli olmadıkça kullanılmaması uygundur. Ulcuran (ranitidin hidroklorür) süte geçer, süt veren annelere mecbur kalmadıkça uygulanmamalıdır. Çocuklardaki tecrübeler sınırlıdır; etkinlik ve güvenilirliği konusunda henüz yeterli bilgi yoktur.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Nadir olarak ve tedaviye ara vermeyi gerektirmeyecek şekilde baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, somnolans, uykusuzluk; taşikardi, bradikardi; kabızlık, diyare, bulantı, kusma, abdominal rahatsızlık ve ağrı; SGPT yükselmesi, reversibl hepatit; reversibl lökopeni, granülositopeni, trombositopeni, pansitopeni; artralji; der idöküntüsü ve çok nadiren saç dökülmesi bildirilmiştir. Jinekomasti, impotans ve libido azalması da bildirilmiş ise de görülme sıklığı genel populasyondan farklı değildir.

İlaç etkileşimleri:

Heparin gibi kan pıhtılaşması üzerine etki eden ilaçların aspirin, indometasin, fenilbutazon, dipiridamol gibi platelet fonksiyonlarını değiştiren ilaçların ve gastrointestinal sistemde ülser ve kanamaya sebebiyet verebilecek bilinen ilaçların kullanılmaları halinde kanama riskinde ani olarak artış görülebilir. £-aminokaproik asit veya traneksamik asit gibi antifibrinolitik ajanlarla azalir. Urokinazın diğer ilaçlarla gerek şırınga ve gerekse infüzyon hattından karıştırılmaması tavsiye edilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Duodenal ülser ve selim mide ülseri: Sabah-Akşam bir veya gece yatarken iki adet Ulcuran (ranitidin hidroklorür) 150 mg tablet 4-8 hafta süre ile uygulanır. Ülser tamamen iyileştikten sonra nüksleri önlemek amacıyla günde bir kez (150 mg) gece yatarken uygulama ile idame tedavisi sürdürülür. Ulcuran (ranitidin hidroklorür) antasidlerle birlikte uygulanabilir.
Zollinger-Ellison sendromu gibi patolojik hipersekresyon durumları: Tedaviye sabah-akşam uygulanan Ulcuran (ranitidin hidroklorür) 150 mg tablet ile başlanır. Doz hastanın ihtiyacına göre arttırılır. Zollinger Ellison'lu hastalarda günde 6 g'a kadar dozlar uygulanmış ve iyi tolere edilmiştir.
Ulcuran (ranitidin hidroklorür) asid aspirasyonu sendromu riski altında bulunduğu düşünülen hastalarda genel anestezi uygulanmadan 60-90 dakika önce 150 mg'lık bir oral doz şeklinde verilebilir. Ameliyat süresi uzamış ise gerektiğinde parenteral dozlar uygulanabilir. Doğum sırasında, doğumun başlangıcında 150 mg'lık oral doz uygulanır, gereğine göre tekrarlanabilir. Asid aspirasyonuna karşı diğer gerekli önlemler de alınmalıdır.
Reflü özofajitte özofajiti iyileştirmek ve semptomları yok edebilmek için Ulcuran (ranitidin hidroklorür) günde 2 kez 150 mg dozda 4-8 hafta süre ile uygulanır.
Böbrek işlev bozukluğu olan hastalarda: Kreatinin klirensi 50 ml/dk'nın altında olan hastalarda 150 mg'lık Ulcuran (ranitidn hidroklorür) dozunun günde bir kez uygulanması önerilir. Hastanın durumuna göre doz 12 saatte bir uygulanabilir. Hemodiyaliz dolaşımdaki ranitidin düzeyini azalttığından, bu hastalarda doz şemasının hemodiyaliz sonrasına bir doz isabet edecek şekilde düzenlenmesi uygundur.Aşırı doz durumunda klinik izleme ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

Üretici Firma:

Abfar İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 279 28 20
Email: info@fako.com.tr

Ulcuran 150 Mg 30 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:23.9.2011)

Ulcuran 150 Mg 30 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Ulcuran 150 Mg 30 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Ranitidin


Barkod Numarası: 8699518090508

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Abfar İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

4.Levent Büyükdere Cad.205 Levent / İSTANBUL
Telefon: (212) 279 28 20
Email: info@fako.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.