Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Vi-daylin 100 Ml Şurup

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Vitamin İlaçları

Formülü:

Vi-daylin Şurup: her 5 mL'de (1 ölçek)
Vitamin A (Retinol palmitat) 3000 USP ünitesi
Vitamin D (Viosterol) 400 USP ünitesi
Nikotinamid 10 mg
Vitamin B1 (Tiamin hidroklorür) 1.5 mg
Vitamin B2 (Riboflavin) 1.2 mg
Vitamin B6 (Piridoksin hidroklorür) 1 mg
Vitamin B12 (Siyanokobalamin) 3 mcg
Vitamin C (Askorbik asit) 40 mg
ve yardımcı madde olarak şeker (rafine), likit glukoz, portakal esansı, etanol, metil paraben ve benzoik asid içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Vi-daylin şurup, terkibinde yer alan vitaminlerin eksikliğinde veya bu vitaminlere vücut ihtiyacının arttığının klinik olarak belirlendiği durumlarda ana tedavilere yardımcı olarak uygulanır.

Kontrendikasyonları:

Vi-daylin şurupta bulunan maddelerden herhangi birine, özellikle tiamine aşırı duyarlılığı olduğu bilinen bireylerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Laboratuvar testleri: Yaşlı hastalarda ve B12 vitamini eksikliğine yatkınlığın söz konusu olabildiği kişilerde, Vi-daylin şurup tedavisi sırasında, düzenli olarak serumda B12 vitamin seviyeleri ölçülmelidir. Levodopanın antiparkinsonizm etkisi piridoksin tarafından tersine çevrilir.
Viosterol (vitamin D); böbrek fonksiyonları azalmış hastalar, kalp hastalıkları, böbrek taşı bulunan hastalar ile arteriyosklerozu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Vitamin D analoglarının kullanımı ile gözlenen kan kalsiyum artışı, kalp glikozidleri kullanmakta olan hastalarda aritmilere neden olabileceği için dikkatle kullanılmalıdırlar. Gebeler ve süt veren annelerde kullanım: Vitamin A, hayvanlarda teratojenik etkiye sahiptir. Her ne kadar insanlarda bu tip bir etki kesin olarak gösterilmemişse de, hamilelik ve süt verme dönemlerinde Vi-daylin şurup kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Önerilen günlük all-trans retinoik asit ile tedavi edilen hastalarda en sık karşılaşılan istenmeyen etkiler all-trans retinoik asidin diğer retinoidlere benzer olarak yol açtığı A hipervitaminozu sendromu belirtileri ve semptomlarını içerir.

Deri: Kuruma, eritem ve döküntü, pruritus, terleme, saç dökülmesi, nadiren genital ülserasyon bildirilmiştir.

Müköz membranlar: Şeilit, enflamatuar semptomlarla beraber veya tek başına ağız, burun, konjunktiva ve diğer mukus membranlarda kuruma.

Merkezi sinir sistemi: Baş ağrısı, kafa-içi hipertansiyon/psödomotor serebri (özellikle çocuklarda), ateş, titreme, baş dönmesi, konfüzyon, anksiyete, depresyon, paresteziler, insomnia, kırgınlık.

Sinirsel-duyusal sistem: Görme ve işitme bozuklukları.
İskelet-kas sistemi: Kemik ağrısı, göğüs kafesinde ağrı.
Gastrointestinal sistem: Kusma, karın ağrısı, konstipasyon, diyare, iştah kaybı, pankreatit.

Metabolik, hepatik ve renal fonksiyon kaybı: Serum trigliseridleri, kolesterol, kreatinin ve transaminazlarda (ALAT, ASAT) artış. Bazı hiperkalsemi vakaları bildirilmiştir.

Solunum sistemi: Dispne, solunum yetmezliği, plevra efüzyonu ve astım benzeri sendrom.

Kardiyovasküler sistem: Aritmiler, yüz kızarması, ödem. Bazı olgularda tromboz bildirilmiştir.

Bu istenmeyen etkiler kalıcı veya geri dönüşü olmayan tehlikeler değildir. Tedaviye devam etme veya son verme kararı tedavinin faydasına karşılık hastalığın şiddeti değerlendirilerek verilmelidir.

APL hastalarında Retinoik Asit Sendromu
Potansiyel olarak öldürücü olan bu sendromun belirtileri, semptomları ve bulguları ile beraber önleme ve tedavi yukarıda tarif edilmiştir (Uyarılar/Önlemler bölümüne bakınız).
Teratojenite: Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı bölümüne bakınız.

Çocuklarda tretinoin kullanımıyla ilgili bilgiler sınırlıdır. Tretinoinle tedavi edilen çocuklarda toksisite artışı -özellikle de psödomotor serebri artışı- bildirilmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Karaçiğerdeki sitokrom P-450 enzim sisteminin fonksiyonunu etkileyen ilaçlar kan düzeylerinde değişikliğe yol açarak all-trans retinoik asit ile etkileşime girerler.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde; aç veya tok karnına 4 yaş altındaki çocuklar için günde 1/2 ölçek (2.5 ml), 4 yaş üstü çocuklar ve erişkinlerde günde 1 ölçek (5 mL) Vi-daylin şurup doğrudan verilebileceği gibi süt şeklindeki sıvı gıdalar veya diğer gıdalarla birlikte uygulanır.

DOZ AŞIMI
Vi-daylin şurup, genel olarak iyi tolere edilir. 2 g-6 g gibi çok yüksek doz nikotinamid uygulanmasına bağlı kızarma, kaşıntı veya cilt yanması, mide rahatsızlığı ve yağ bezlerinde sekresyon artışı gibi etkiler görülebilir. Bir seferde 25.000 ünite/kg vitamin A alımı halinde vitamin A'ya bağlı toksik etkiler (irritabilite, uyku hali, vertigo, delirium, kusma, ishal) ortaya çıkabilir. Yenidoğanlarda fontanel kabarması, başağrısı, papilla ödemi, eksoftalmi gibi kafa içi basınç artışına bağlı belirtilere rastlanılabilir. Eritem ve cildin soyulması birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşebilir. İlacın kesilmesi ve hastanın yakın gözlem altında tutulması ile semptomlar birkaç gün içinde kaybolur. Günde 1000 USP ünitesinin üzerinde Vitamin D'nin (viosterol) uzun süreli kullanımı sonucu hipervitaminoz ortaya çıkabilir. Vitamin D hipervitaminozuna ait belirti ve bulguların gözlenmesi halinde uygun tedavilere başvurulmalıdır.

Üretici Firma:

Abfar İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 279 28 20
Email: info@fako.com.tr

Vi-daylin 100 Ml Şurup Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Vi-daylin 100 Ml Şurup

İlaç Fotoğrafı: Vi-daylin 100 Ml Şurup

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Vitamin B Kompleksi + C Vitamini


Barkod Numarası: 8699518570109

İlaç Fiyatı: 5,93 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Abfar İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

4.Levent Büyükdere Cad.205 Levent / İSTANBUL
Telefon: (212) 279 28 20
Email: info@fako.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.