Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Aprol 275 Mg 10 Tablet

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Propiyonik asit türevleri » Naproksen

Formülü:

Naproksen sodyum, 550 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Nörolojide: Akut migren krizi tedavisi ve profilaksisi, baş ağrıları, nevralji, miyalji, lumbago, siyatalji. Jinekolojide: Primer dismenore, epizyotomi, rahim içi araç (RİA) yerleştirilmesine bağlı enflamasyon ve ağrılar, sezaryen, kürtaj ve post-partum ağrılarının azaltılması. Diş hekimliğinde: Diş ağrıları, diş çekimine bağlı ağrılar, ağız içi ameliyatlarına bağlı enflamasyonlar. Ürolojide: Ürolojik enflamasyon ağrıları Kulak-Burun-Boğazda: Orta ve dış kulak enflamasyonları ve bunlara bağlı tüm ağrılar. Ayrıca, enfeksiyöz tedaviye ek olarak antienflamatuar, analjezik ve antipiretik amaçla. Ortopedi ve Travmatolojide: İncinme ve burkulmaya bağlı tüm enflamasyon ve ağrıları, kas-iskelet sistemi travmaları. Fizik Tedavide: Romatoid artrit, osteoartrit, jüvenil, ankilozan spondilit, tendinit, bursit ve akut gut.

Kontrendikasyonları:

Naproksen sodyum'a duyarlı olan kişilerde, aspirin veya diğer nonsteroid antienflamatuar analjezik ilaçlarla astım, rinit ve nazal polip gelişen kişilerde.
Tedavi süresince bu tür semptomlar görüldüğünde ilaç kesilmelidir.

Uyarılar/Önlemler:

Naproksen sodyum içeren nonsteroid antienflamatuar ilaç alan hastalarda az da olsa peptik ülser ve gastrointestinal kanamalar görülebilmektedir.
Aktif peptik ülseri ve gastrointestinal kanaması olan hastaya verilirken yarar/zarar oranı gözönüne alınarak verilmelidir ve hasta yakından izlenmelidir.Kalp yetmezliği, kalp, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu bulunan durumlarda dikkat edilmeli, gerekirse doz ayarlanmalıdır. Fonksiyon testleri bozukluğunda ilaç hemen kesilmelidir.GEBELİKTE VE EMZİRENLERDE KULLANIMI: Hayvanlarda teratojenik etki saptanmamış olmakla birlikte, Aprol Fort gebe kadınlarda denenmemiş olduğundan gebelik esnasında verilmemelidir. Ayrıca, nonsteroid antienflamatuarlar fötüste duktus arteriozus'un kapanmasına, doğumun gecikmesine ve fötüste sarılık oluşmasına neden olabileceklerinden, gebelikte gerekmedikçe kullanılmamalıdır.Aprol Fort, plazmadakinin % 1'i oranında süte geçebileceğinden ve yeni doğanlarda istenmeyen etkilere yol açabileceğinden emziren kadınlara verilmemelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Karında rahatsızlık hissi, bulantı, hafif periferal ödem, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi yan etkiler seyrek ve hafif derecede olmakla birlikte görülmektedir. Ender olarak granülositopeni, trombositopeni, hemolitik anemi, aplastik anemi, allerjik deri döküntüleri de bildirilmiştir.


İlaç etkileşimleri:

Aprol Fort, kan proteinlerine yüksek oranda bağlanan ilaçları (hidantoin, sülfonamid, sülfonilüre, furosemide, beta bloker, lityum tuzları, oral antikoagulan v.b.) protein bağlarından koparıp kendisi bağlanabileceğinden bu tür ilaçların serbest hale geçmesi ve etkilerinin güçlenmesine neden olabilir. Bu tür ilaçlarla birlikte alınacaksa doz ayarlaması yapılmalıdır. Probenesid, Aprol Fort ile birlikte verilirse, Aprol Fort'un yarılanma ömrü belirgin olarak artar. Metotreksat ile birlikte alınırsa, metotreksat'ın tübüler sekresyonu azalır, toksisitesi artabilir, dikkatli olunmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Akut migren krizi: Başlangıçta 1.5 tablet Gerekirse yarım saat arayla iki defa daha yarımşar tablet (günde 1375 mg'ı geçmemelidir).Migren profilaksisi: Başlangıçta 1 tablet 12 saat arayla 1'er tablet.Tüm ağrılar, Primer dismenore, Akut tendinit ve bursit: Başlangıçta 1 tablet, 6-8 saat sonra yarım tablet.
Akut gut nöbetlerinde: Başlangıçta 1.5 tablet, takiben 8 saat arayla yarımşar tablet (nöbetler geçene değin). Gut tedavisi: Başlangıçta 1.5 tablet, 8 saat sonra 1 tablet , 8 saat sonraki aralıklarda yarımşar tablet (2-3 gün).
Yetişkinlerde: Romatoid artrit, Osteoartrit, Ankilozan spondilit: Başlangıçta 1 tablet 12 saat arayla 1'er tablet.5 yaşın üzerindeki çocuklarda: Sadece Jüvenil artrit: Günlük 10 mg/kg olarak 2 defada verilir. Uygun dozaj formlu tablet seçilmelidir.Genel olarak yetişkinlerde günlük doz 1375 mg'ı, çocuklarda ise 15 mg/kg'ı aşmamalıdır.DOZ AŞIMI: İlacın yanlışlıkla veya başka amaçlarla yüksek dozda alınmasında hastaya gastrik levaj yapılır ve destek tedavisi uygulanır. Naproksen'in yüksek oranda proteinlere bağlanmasından dolayı hemodiyaliz uygulaması plazma konsantrasyonunda belirgin düşmeye yol açmaz.

Atc Kodu:

M01AE02

Üretici Firma:

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 285 22 90
Email: [email protected]

Aprol 275 Mg 10 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Aprol 275 Mg 10 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Aprol 275 Mg 10 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif

Etken Maddesi: Naproksen


Barkod Numarası: 8699569090021

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 0,92 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 24,26 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ayazağa Köyü Yolu, Maslak / İSTANBUL
Telefon: (212) 285 22 90
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.