Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Muscoflex 8 Mg 20 Kapsül

Kas İskelet Sistemi » Kas Gevşeticiler » MERKEZİ KAS GEVŞETİCİLER » Diğer Santral Etkili Kas Gevşetici İlaçlar » Tiyokolşikosid

Formülü:

Hydroxychloroquine sülfat - 200 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Antimalarial ve antiromatoiddir. Romatoid artirit, diskoid ve sistemik jpus eritematozus, ışığa duyarlı deri erupsiyonları ile malaryanın supresif ve akut ataklarının tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Gözde makulopatisi olanlarda, 6 yaşından küçük çocuklarda ve emziren annelerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Uzun süreli tedaviye başlamadan önce her iki gözde görme keskinliği, merkezi görme alanı ve renkli görme açısından oftalmoskop ve fundoskopi ile muayene edilmeli ve daha sonra muayene en az yılda 1 kez olmak üzere tekrarlanmalıdır. Önerilen günlük dozlar aşıldığında retinal toksisite riski artar. Yüksek dozlarda kullanıldığında, yaşlılarda, renal yetmezliği olanlarda ve görme keskinliği sorunu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Tedavi sırasında görme bozukluğu ortaya çıktığında ilaç hemen kesilmelidir. Renal veya hepatik fonksiyon bozukluğu olan veya bu organları etkileyen ilaç kullanan hastalar yakından izlenmeli ve gerektiğinde doz azaltılmalıdır. Gastrointestinal, nörolojik veya hematolojik bozuk, kinine duyarlılık, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği, porfiri ve psöriazisi olanlarda yakından izlenmelidir. Uzun süreli tedavilerde kan tablosu, iskelet kası ve tendon refleksleri periyodik aralıklarla kontrol edilmeli ve anormallik saptandığında ilaç kesilmelidir. Gebelik kategorisi C'dir. Gebelerde potansiyel yarar/zarar oranı değerlendirilmelidir. Az miktarda anne sütüne geçebilir. Emziren annelerde kontrendikedir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Retinopati, korneal değişiklikler, bulanık görme, fotofobi, deri döküntüleri, kaşıntı, alopesi, saçlarda beyazlama, bulantı, diyare, anoreksi, karın ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük, miyopati, tendon reflekslerinde azalma, kardiyomiyopati, iletim bozuklukları, anemi, kemik iliği depresyonu ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Digoksin ile birlikte kullanıldığında, serum dlgoksin düzeyleri artabilir, insülin veya oral antidiyebetiklerin hipoglisemik etkisini arttırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Tabletler yemekten sonra alınmalıdır.
Romatoid artirit: Erişkinlerde akut atakların tedavisinde günde 2-3x1 tablet kullanılır. İdame dozu günde 1-2x1 tablettir. 6 yaşından büyük çocuklarda en az 6 ay süreyle günde 10-20 mg/kg kullanılır.
Lupus eritematozus: Başlangıçta lezyonlar ortadan kalkana kadar günde 1-2 tablet kullanılır. 1-2 aylık tedaviden sonra yanıt alınamayan vakalarda günlük doz 3 tablete yükseltilebilir. Remisyonda günlük doz '00 mg'a düşülür ve tedaviye birkaç ay daha devam edilir. Daha sonraki haftalarda 200-300 mg'lık dozla tedaviye yıllarca devam edilir, idame tedavisi etkili en düşük dozla sürdürülmeli ve günde 7 mg/kg dozu geçmemelidir.
Işığa duyarlı deri erupsiyonları: Güneşe maruz kalmadan 7 gün önce başlayarak, güneş ışınına maruz kaldıktan sonraki 15 güne kadar günde 2-3x1 tablet kullanılır.
Malarya: Supresyon tedavisi için erişkinlerde her haftanın kesinlikle aynı gününde olmak üzere 400 mg kullanılır. Ergen ve çocuklarda haftalık doz 5 mg/kg'dır ve erişkin dozunu geçmemelidir. Supresyon tedavisine, mümkünse maruz kalmadan 2 hafta önce başlanmalıdır. Bu sağlanamadığında, erişkinlerde 800 mg ve çocuklarda 10 mg/kg'lık yükleme dozu 6 saat arayla 2 doza bölünmüş olarak uygulanabilir. Supresyon tedavisine en-demik bölgeden ayrıldıktan sonra 8 hafta devam edilmelidir. Akut atakların tedavisinde erişkinlerde 800 mg'lık ilk dozla başlanır ve 6-8 saat sonra 400 mg ve sonraki 2 gün, günde 400 mg kullanılır (toplam 2 g). Alternatif olarak 800 mg'lık tek dozun da etkin olduğu bildirilmiştir. Çocuklarda toplam doz 25 mg/kg olacak şekilde; ilk doz 10 mg/kg, bu dozdan 6 saat sonra ikinci doz olarak 5 mg/kg, ikinci dozdan 18 saat sonra üçüncü doz olarak 5 mg/kg ve üçüncü dozdan 24 saat sonra dördüncü doz olarak 5 mg/kg uygulanır.

Muscoflex 8 Mg 20 Kapsül Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Muscoflex 8 Mg 20 Kapsül

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Tiyokolsikozid


Barkod Numarası: 8699569150244

İlaç Fiyatı: 15,32 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2017 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.