Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Tropamid Fort %1 5ml Damla

Duyu Organları » Göze Uygulanan İlaçlar » MİDRİYATİKLER+SİKLOPLEJİKLER » Antikolinerjikler » Tropikamid

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Teşhis işlemleri sırasında midriyazis ve siklopleji sağlanması için; bazı pre ve postoperatif durumlarda kısa etki süreli bir midriyatik gerektiğinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

TROPAMİD dar açılı glokomu olan ve müstahzarın içerdiği herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılık gösteren kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Sadece yerel olarak kullanılır, şırınga edilmez. Hayvanlarda üreme ile ilgili irdelemeler yapılmamıştır. Bu ilacın erkek ya da kadınlarda doğurganlığı etkileyip etkilemediği, teratojenik etkisi olup olmadığı ya da fötüste aksi etkisi bulunup bulunmadığına dair bilgi yoktur. Bu müstahzar bebeklerde ve çocuklarda tehlikeli olabilen santral sinir sistemi bozuklukları yaratabilir. Antikolinerjik ilaçlara karşı aşırı duyarlılıktan ileri gelen psikotik reaksiyon ve davranış bozukluğu akılda tutulmalıdır. Yaşlılarda ya da yüksek göz içi basıncına rastlanabilen başka kişilerde, midriyatikler ve sikloplejikler dikkatle kullanılmalıdır. Açı kapanması glokomu meydana gelmesini önlemek üzere, ön odacığın açı derinliğinin değerlendirilmesi yapılmalıdır. Aşırı sistemik absorbsiyonu önlemek üzere, ilaç damlatıldıktan sonra gözyaşı kesesine parmakla bir dakika tazyik yapılmalıdır. Pupillalar genişlemiş olduğu sırada, hastaya otomobil sürmemesi ya da başka tehlikeli faaliyetlerde bulunmaması tavsiye edilmelidir. Keza, pupillalar genişlemiş iken, hasta ışığa karşı aşırı duyarlılık gösterebilir. Gözler parlak ışıktan korunmalıdır. Ebeveynler, bu müstahzarı çocuklarının ağızlarına götürmemeleri ve ilacı uyguladıktan sonra kendi ve çocuklarının ellerini yıkamaları gereğinden haberdar edilmelidir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Göz içi basıncında yükselme görülebilir. Çocuklarda bu grup ilaçlarla, psikotik reaksiyonlar, davranış bozuklukları ve kalp-solunum kollapsı bildirilmiştir. Geçici iğnelenme, ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, kornea lekeleri, fotofobi, taşikardi, baş ağrısı, parasempatik uyarılma ya da allerjik reaksiyon oluşabilir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Refraksiyon için: Göze (ya da gözlere) % 1'lik çözeltiden 2-4 damla damlatılır, beş dakika içinde tekrarlanır. Hasta 20 ila 30 dakika içinde muayene edilmezse, midriyatik etkiyi uzatmak için ek bir damla damlatılabilir.
Göz dibi muayenesi için : Muayeneden 15-20 dakika evvel % 1'lik çözeltiden 1 damla damlatılır. Bol pigmentli bir irise sahip kişiler daha büyük dozlara ihtiyaç gösterebilirler.

Üretici Firma:

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Tropamid Fort %1 5ml Damla Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Tropamid Fort %1 5ml Damla

İlaç Fotoğrafı: Tropamid Fort %1 5ml Damla

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Takibi zorunlu olarak satılır.

Etken Maddesi: Tropikamid


Barkod Numarası: 8699569610076

İlaç Fiyatı: 8,56 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ayazağa Köyü Yolu, Maslak / İSTANBUL
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.