Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Paraflex 250 Mg 20 Komprime Tablet

Kas İskelet Sistemi » Kas Gevşeticiler » MERKEZİ KAS GEVŞETİCİLER » Oksazol, Tiazin, ve Triazin Türevleri » Klorzoksazon

Formülü:

Her tablet 250 mg klorzoksazon; boyar madde red ponceau 4R ve tartrazin içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Paraflex® Tablet, iskelet adalesindeki ağrı ve spazmla birlikte olan rahatsızlığı iyileştirmek için fizik tedavi, istirahat ve diğer yöntemlere yardımcı olarak kullanılır: Lumbago, tortikolis, servikal sendrom, iltihabi veya travmatik adale, tendon ve mafsal rahatsızlıkları ve ortopedik işlemler (ekstansiyon, yerine koyma vs.) esnasında.

Kontrendikasyonları:

Klorzoksazon bu ilaca tahammülsüzlüğü veya hassasiyeti bilinenlerde kullanılmaz.

Uyarılar/Önlemler:

Hassas kişilerde allerjik reaksiyona sebep olabilir.

Klorzoksazona allerjisi bilinen veya ilaçlara allerji hikayesi olan hastalarda ihtiyatlı kullanılmalıdır. Eğer kızarma, ürtiker veya cilt kaşınması gibi hassasiyet reaksiyonları görülürse ilaç kesilmelidir. Karaciğer fonksiyon bozukluğunu telkin eden herhangi bir semptom görülürse ilaç kesilmelidir.Paraflex® Tablet kullanımı sersemlik yapabilir ve alkol veya diğer merkezi sistemi depressanlarının birlikte kullanımı sersemliği artırabilir. Klorzoksazonun gebelerde ve süt veren annelerde emniyeti ispatlanmadığından kullanılması tavsiye edilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Bazı hastalarda gastrointestinal bozukluklar, sersemlik, baş dönmesi, başta boşluk hissi, kırıklık veya aşırı uyarılma olabilir. Nadiren gastrointestinal kanama, allerjik tip cilt döküntüleri, peteşi veya ekimozlar tedavi esnasında ortaya çıkabilir.

Anjionörotik ödem ve anaflaktik reaksiyon oldukça nadirdir.

İlacın böbreklerde tahribat yapacağına dair delil yoktur. Nadiren idrar renginde, klorzoksazonun fenolik metabolitine bağlı bozulma olabilir; bu bulgunun bilinen klinik anlamı yoktur.

İlaç etkileşimleri:

Alkol ve/veya Merkezi Sinir Sistemi (MSS) depressanı ilaçlarla birlikte kullanıldığında klorzoksazon, MSS depresyonuna bağlı sersemliği artırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinlerdeki doz genellikle 3-4 defa 1-2 tablettir.

Gerekirse doz, 3-4 defa 3 tablete çıkarılabilir. İyileşme görülünce doz azaltılabilir.

Çocuklarda yaş ve ağırlığa göre ayarlanmalıdır. 12 yaş ve daha büyük çocuklarda günde 3 veya 4 defa 1/2 tablettir. Çocuklara verirken tabletler kırılabilir veya uygun bir gıda ile karıştırılabilir.


DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
Semptomlar; aşırı dozda başlangıçta bulantı, kusma veya ishalle birlikte sersemlik, baş dönmesi, başta boşluk hissi veya baş ağrısı görülebilir. Sonra kırıklık veya tembelliği takiben belirgin adale tonusu kaybı istemli hareketleri imkansızlaştırır. Derin tendon refleksleri azalır veya kaybolur. Duyular ve periferik his kaybı yoktur. Hızlı, düzensiz, interkostal ve substernal çekilme ile birlikte solunum depresyonu ortaya çıkabilir. Kan basıncı düşer fakat şok görülmemiştir.

Tedavi: Hasta kusturulur veya midesi yıkanır ve sonra aktif kömür verilir. Sonraki tedavi tamamiyle destekleyicidir: Solunum depresyonu varsa oksijen ve suni solunum, hipotansiyon varsa dekstran, plazma veya norepinefrin gibi vazopressörler tatbik edilir.

Kolinerjik ilaçlar veya analeptikler faydasızdır ve kullanılmamalıdır.

Üretici Firma:

Gürel İlaç Ticaret A.Ş.
Telefon:

Paraflex 250 Mg 20 Komprime Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Paraflex 250 Mg 20 Komprime Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klorzoksazon


Barkod Numarası: 8699564012554

İlaç Fiyatı: 7,21 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Gürel İlaç Ticaret A.Ş.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.