Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Piraldyne
{10 ml Oral Solüsyon Şişe}

Ağız ve Diş Sağlığı»Solüsyon

Formülü:

1 ml. de:
Rhei ekstresi 0.05g
Salisilik asit ve dilüe alkol 0.01 g içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik özellikleri
Piraldyne oral solüsyon, analjezik, antibakteriyel ve antienflamatuvar etkilere sahip olduğu gibi, keratolitik, fungucidal ve bakteriostatik etkilere de sahiptir. Bu etkilerde piraldyne oral solüsyonun aktif bileşenleri önemli rol oynar.
Bu etkiler dişeti ve ağız içinde oluşan infiamasyonlu bölgelerde dokuya absorbe olarak kısa sürede kendini gösterir ve takibeden bir iki gün içinde ağrıların tamamen geçtiği, devamında ise kanamaların azaldığı görülür.
Bileşenlerinden birisi olan Rhei ekstresinde bulunan antrakinon glikozidleri bu etkilerini hücresel etkiyi indirgeyerek infiamasyonlu mukoz membranın üzerinde astrenjen, antienflamatuvar, antibakteriyel ve analjezik etki yaparak gösterir.
Salisilik asit de topik kullanımlarda deriden çok iyi absorbe edilir. Salisilik asit'in de analjezik, antienflamatuvar, keratolitik ve fungicidal etkilere sahip olduğu yapılan klinik çalışmalarda belirlenmiştir.
Salisilik asit de bu etkisini siklooksijenaz-1 ve siklooksijenaz-2 enzimlerini inhibe ederek prostoglandin sentezini baskılar ve terapötik etki göstererek yerine getirir.

Farmakokinetik özellikleri
Rhei ektsresi glikozidleri topik kullanıldıklarında oral mukozaya lokal etki yapar. Rhei ekstresi ağızdan 100 mg kadar alındığında yarılanma ömrü yaklaşık olarak 5 saatir. Atılımı safra, idrar, salya ve sütle olur. Salisilik asit deriden absorbe edilir. Maksimum plazma seviyesine, lokal uygulamadan 6-12 saat sonra ulaşır. Yüksek oaranda (%80-9O) plazma proteinlerine bağlanır. Serebrospinal, peritoneal sıvı, tükürük, anne sütü gibi pek çok vücut sıvılarına ve dokulara dağılır. Plasentaya geçer. Karaciğerde konjugasyon yoluyla metabolize edilir.
Metabolitleri içerisinde en önemlisi glisin konjugatı olan salisilürik attir. (%7S) Serbest salisilik asit (%19) ve salisilat metabolitleri böbreklerden atılılırlar.
Piraldyne oral solüsyonun bileşiminde bulunan etkin maddeler çok düşük seviyelerde formüle edildiğinden sistemik yararlanımı önemsiz olmaktadır.
Etkin olan dozlarında potansiyel toksik etki bulunmamaktadır.

Endikasyonları:

Ağız ve diş eti dokularının akut ve kronik ağrılı iltihaplarında,
Aftöz stomatitte,
Periodontitte,
Gingivitlerde,
Diş çıkarma rahatsızlıklarında,
Protez vuruklarında kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Bileşiminde bulunan maddelere aşırı duyarlılığı olan kimselerde, özellikle salisilik asite karşı allerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Piraldyne oral solüsyon topikal kullanım içindir. Salisilik asit içerdiğinden vucudun geniş bir bölgesine gereğinden fazla miktarda ve uzun sürede uygulandığında sistemik toksik belirtiler oluşabilir. Ciltte kuruluk ve irritasyona neden olabilir. Gözlere ve genital mukozalara uygulanmamalıdır. Kazara temas olursa 15 dakika süreyle su ile yıkanmalıdır. İlk sürüldüğünde Rhei ekstresi ise dişlerde ve mukoza membranında ve protezlerde hafif lekeler oluşturur. Bu lekeler kısa sürede kaybolurlar.
Pyraldyne oral solüsyon ilk kullanıldığında mukozada hafif bir yanma ve iğne batırılmış hissi oluşturabilir. Kısa zaman sonra bu şikayetler ortadan kalkar ve mukozada rahatlama hissedilir.
Piraldyne oral solüsyonun kullanımıyla ilgili farklı enfeksiyonlar ortaya çıkarsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Gebelikte ve Emziren Annelerde Kullanımı:
Gebelik kategorisi: C
Gebelerde ve emziren annelerde kullanıma yönelik yapılmış araştırma bulunmadığından kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Piraldyne oral solüsyon'nun bileşiminde bulunan salisilik asit irritan bir maddedir. Topikal uygulama ile ciltten emilebilir.
Baş dönmesi, işitme kaybı, halsizlik, bulantı, kusma, diyare, psişik değişiklikler ile karakterize salisilat toksisitesi çok nadir de olsa görülebilir. Salisilik asit konsantrasyonu çok düşük olduğundan irritasyon ve diğer yan etkilerin görülme olasılığı çok daha düşüktür.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Rhei ekstresine ait etkileşim bildirilmemiştir.
Ürünün topikal kullanımıyla ilgili olarak etkileşim bildirilmemesine rağmen; bu ürünle beraber diğer topikal ilaçlar mümkünse birlikte kullanılmamalıdır. Sistemik olarak alınan salisilatlar bazı ilaçları plazma proteinlerine bağlanma yerlerinden ayırarak serbest konsantrasyonlarını arttırır ve etkilerinin artmasına neden olur.

Bu şekilde salisilik asitle etkileşen ilaçlar, oral koagülanlar, bazı NSAI ilaçlar (ibuprofen), antikonvülzan ilaçlar (valproik asit, fenitoin vb.) karbonik anhidraz inhibitörleri (asetozolamid vb.), ve oral hipoglisemikler (klorpropamid, tolbutamid vb.) ve metotreksattır.

Salisilatlar insülin salgısını arttırarak plazma glikol düzeyinin azalmasına neden olur. Heparinle salisilatların birlikte kullanılması kanamayı arttırır.

Kullanım şekli ve dozu:

Doktorunuz tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde;
Optimal bir etki için günde birkaç kez yemeklerden sonra infiamasyonlu bölgeye fırçası ile sürülmeli ve yarım saat süreyle hiçbir şey yenmemeli, içilmemeli ve ağız çalkalanmamalıdır.
DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.

Doz Aşımı ve Tedavisi
Piraldyne oral solüsyonun bileşiminde bulunan salisilik asit'e bağlı olarak salisilat toksisitesi ile ilgili uygulamaları sonucunda, ilacın ciltten fazla miktarda emilmesine bağlı olarak nadir de olsa ortaya çıkabilir.
Bu belirtiler arasında baş dönmesi, işitme bozukluğu, halsizlik, bulantı, kusma, ishal ve bazı psişik belirtiler sayılabilir.
Rhei ekstresine bağlı olarak ise kazara fazla yutulduğunda diyare ve dolayısıyla sıvı kaybı oluşa bilir.
Bu gibi durumlarda doktora başvurulmalı ve önerisine göre tedavi uygulanmalıdır.

Kullanma talimatı ve kısa ürün bilgileri

Piraldyne Eşdeğerleri

    Bu ilaca eşdeğer ilaç bulunamadı.
Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:16.11.2009)

Piraldyne
{10 ml Oral Solüsyon Şişe}

İlaç Fotoğrafı: Piraldyne

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçetesiz satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.


Barkod Numarası:

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Dentoral Medifarma İlaç San. Tic. Ltd. Şti.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2017 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.