Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Moksilin 500 Mg 16 Tablet

Sistemik Antiinfektifler, Antibiyotikler»Antibakteriyel

Formülü:

Her tablet 500 mg Amoksisilin'e eşdeğer Amoksisilin trihidrat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Amoksisilin'e duyarlı mikroorganizmaların etken olduğu tonsillit, orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, akut ve kronik bronşit, pnömoni gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, sistit, üretrit, piyelonefrit, adneksit, puerperal enfeksiyonlar, septik abortus, gonore, prostit gibi ürogenital sistem enfeksiyonları, selülit, abse, erizipel, impetigo, akne gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları ile sepsis ve bakteriyel menenjitin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Penisiline karşı alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Penisilin tedavisi uygulanan hastalarda ciddi ve hatta ölümle sonuçlanabilen anafilaktoid aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir. Bu tip reaksiyonlar özellikle bir çok allerjene duyarlılığı olan kişilerde ve parenteral uygulamada, oral uygulamaya göre daha sık görülür. Penisiline aşırı duyarlılığı olan kişilere sefalosporinlerle tedavi uygulandığında ciddi aşırı duyarlılık reaksiyonları oluşabildiği bildrilmiştir.
Penisilin tedavisine başlamadan önce penisilin, sefalosporin ve diğer allerjenlere karşı önceden duyarlılık reaksiyonları olup olmadığı sorulmalıdır.
Ciddi anaflaktoid reaksiyonları Adrenalin ile acil tedavisi şarttır. Endikasyona göre oksijen, i.v. steroidler uygulanmalı ve hava yolu açık tutulmalı, gerekirse entübasyon uygulanmalıdır. Gebelik ve laktasyonda kullanımı: Gebelikte kullanımı henüz kesinlik kazanmamıştır. Bununla birlikte hayvan çalışmalarında teratojenik etkiye sahip olmadığı gösterilmiştir. Emziren annelerde kullanımı; Amoksisilin süte az miktarda geçer. Emziren annelerde kullanıldığında bu özelliği unutulmamalıdır. Uzun süreli tedavide tüm güçlü ilaçlarda olduğu gibi hematopoetik sistem, böbrek, karaciğer fonksiyonları belirli aralıklarla izlenmelidir. Tedavi sonrasında bakteriyel patojenler (Enterobacter, Pseudomonas) ve mantarlarla süper enfeksiyon ihtimali unutulmamalıdır. Böyle bir durumda ilaç kesilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Gastrointestinal sistem : Bulantı, kusma, diyare, hafif bir SGOT artışı bildirilmiş olmakla birlikte klinik önemi bilinmemektedir.

Hipersensitivite reaksiyonları : Eritematöz, makulopapüler döküntüler ve ürtiker. Ürtiker ve diğer deri döküntüleri ile serum hastalığı benzeri reaksiyonlar antihistaminik ve gerekirse sistemik kortikosteroid uygulaması ile kontrol altına alınabilir. Bu reaksiyonların görülmesi halinde tedavi kesilmelidir.
Hematolojik reaksiyonlar : Anemi, trombositopeni, trombositopenik purpura, eozinofili, lökopeni ve agranülositoz bildirilmiştir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Etkeni Streptococcus spp., S.pneumoniae, penisilinaz salgılamayan Staphylococcus spp. ve H. influenzae olan üst solunum yolu enfeksiyonları, etkeni E.coli, P. mirabilis ve S. faecalis olan ürogenital sistem enfeksiyonları ve etkeni Streptococcus spp., Pneumococci penisilinaz salgılamayan Staphylococcus ssp. ve H.influenzae olan alt solunum yolu enfeksiyonlarında 8 saat ara ile 500-1000 mg uygulanır.

A grubu beta hemolitik streptokoklarla oluşan enfeksiyonlarda, akut romatizmal ateş veya N.gonorrheae'ye bağlı gonore, akut komplike olmayan ürogenital enfeksiyonlarda 3 g'lık tek bir doz olarak uygulanır.

Diğer enfeksiyonların tedavisinde, hasta asemptomatik hale geldikten sonra 48-72 saat daha tedaviye devam edilmelidir.

Üretici Firma:

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.
Telefon: (212) 279 89 00

Moksilin 500 Mg 16 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.2.2008)

Moksilin 500 Mg 16 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Moksilin 500 Mg 16 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Amoksilin Trihidrat


Barkod Numarası: 8699516011109

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş. Logosu

Sandoz Ürünleri İlaç Gıda Kimya ve Tohum San. A.Ş.

Büyükdere Cd.N:215 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 279 89 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.