Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Dermatop 2,5 Mg 30 Gr Merhem

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Güçlü Kortikosteroidler (Grup 3) » Prednikarbat

Formülü:

* 1 gram merhem su/yağ emülsiyonunda 2.5 mg prednikarbat ve koruyucu madde benzil alkol, içerir.
* 1 gram krem yağ/su emülsiyonunda 2.5 mg prednikarbat ve koruyucu madde benzil alkol içerir.
* 1 g solüsyon, 2.5 mg prednikarbat, 200.0 mg etanol, 0.1 mg edetin asidi, 0.37 mg sitrik asit, 75.0 mg poli-oksietilen-7-gliserolmonoalkanoat, 150.0 mg propilenglikol ve 572.03 mg arıtılmış su içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Haricen kortikosteroid tedavisi gerektiren bütün deri hastalıkları. Bu tür deri hastalıklarında Dermatop merhem duyarlı deri bölgelerine dahi sürülebilir. Küçük çocukların deri hastalıklarında da kullanılabilir. Geniş alanlara uygulanabildiği gibi tekrarlayan uygulamalara da elverişlidir.

Kontrendikasyonları:

Dermatop merhem göze uygulanmamalıdır. Aşılar, frengi, tüberküloz, mantar hastalıkları veya bakteri ve virüslerden ( ör: su çiçeği ) ileri gelen enfeksiyonlar, perioral dermatit, rosacea sözkonusu ise kullanılmamalıdır, zira bu gibi durumlarda Dermatop merhem uygulanması hastalık tablosunun kötüleşmesine neden olabilir. İçerdiği oktildodekanol, gliserin ester, edetin asidi, magnezyum sülfat, benzil alkol ve prednikarbat gibi maddelere karşı aşırı duyarlığı olan kimselerde kontrendikedir. Gebelik ve emzirme: Gebeliğin ilk üç ayında sistemik glukokortikoid etki gözardı edilemeyeceğinden Dermatop merhem geniş deri alanlarına ( vücut yüzeyinin %30'undan fazla ) uygulanmamalıdır. Ancak zorunlu kalındığı takdirde küçük deri alanlarına uygulanabilir. Emzirme dönemindeki kullanımına dair yeterli klinik deneyim yoktur.

Uyarılar/Önlemler:

Yüze sürülürken Dermatop merhemin göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Topikal kortikoidler ( özellikle potent olanlar ) ciltte geniş alanlara uygulanırsa, aşırı miktarda tüketilirse veya uzun süre kullanılırsa emilimleri artarak sistemik yan etkilere neden olabilirler. Cildin zedeli olması veya kapalı tedavi şeklinin (oklüzyon) uygulanması emilimi artırıcı faktörlerdir. Kortikosteroid emilimine bağlı sistemik etki riski gözardı edilemeyeceğinden, bebekler ve küçük çocuklarda ancak zorunlu kalındığı takdirde kullanılmalıdır. Kullanımı gerektiğinde dozaj etkili olan asgari miktarda tutulmalı ve uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır. Zamanla, düşük dozda uygulanan topikal kortikosteroidler konjunktiva kesesi ile tekrar tekrar temas ederse, göziçi basıncı artabilir. Bu nedenle, göz çevresine uzun süreli Dermatop merhem uygulaması dikkatli risk-yarar tayini yapılarak ve sadece doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Genito-üriner bölgelerde kullanım durumunda, içerdiği mineral yağ prezervatifin sızıntısına veya yırtılmasına neden olabilir. Bu yüzden Dermatop merhem ile prezervatifin temasından kaçınılmalıdır. Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde antibakteriyel veya antimikotik tedaviyle birlikte kombine olarak kullanılmalıdır. TIBBİ ZORUNLULUK OLMADIKÇA GEBELERDE KULLANILMAMALIDIR. Kullanılması gerektiğinde fazla miktarda veya uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır. Özellikle gebelerde, bebek ve küçük çocuklarda aralıksız olarak 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Dermatop merhem tedavisi sırasında hastaların %2-3'ünde yanma hissine neden olabilir. Nadiren kaşıntı, kızarıklık, sızıntı, yanma, sivilce gibi lokal deri lezyonları, kıl foliküllerinin iltihabı görülebilir. Deride yeni bazı değişiklikler görülürse doktora danışılmalıdır. Edinilen tecrübeler, Dermatop merhemin usulüne uygun kullanıldığında, 4 haftalık bir tedaviden sonra bile, atrofi, küçük yüzeysel damarların genişlemesi (teleanjiektazi), çizgi oluşması gibi yan etkilere rastlanmadığını göstermektedir.

İlaç etkileşimleri:

Şimdiye kadar böyle bir etkileşim bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

Dermatop, akut ve kronik deri hastalıklarının tedavisine uygundur ve derisi nemli, normal ve kuru olan hastalarda kullanılabilir. Kullanım süresi ve sıklığı bakımından doktorun önerisine tam olarak uyulmalıdır. Doktorun başka bir önerisi yoksa, derinin hasta olan kısmına Dermatop merhem günde 1defa ince bir tabaka halinde ve mümkünse hafifçe ovuşturularak sürülür. Gerektiği takdirde, günde iki defa kullanılabilir. Uzun süreli devam tedavisi 4 haftayı geçmemelidir. Doz hataları: Doz şemasından kısa süreli sapmalar (çok geniş alanlara veya artan miktarlarda uygulama, çok sık kullanım veya unutulan tek bir doz) zararlı etkilere yol açmaz.
Doz aşımı ve tedavisi:
Eğer önerilen dozlar önemli oranda aşılırsa, glukokortikoidlerin lokal yan etkileri (örn. çizgi oluşması, deri atrofisi) gelişebilir. Ayrıca, karakteristik sistemik kortikoid etkiler gözardı edilemez.

Solüsyon :
Kullanım süresi ve sıklığı bakımından doktorun önerisine tam olarak uyulmalıdır. Doktorun başka bir önerisi yoksa Dermatop solüsyon, mümkünse çok ekonomik bir şekilde damla damla kullanılarak derinin hasta olan kısmına günde 1 defa hafifçe ovuşturularak sürülmelidir. Gerektiği takdirde günde iki defa kullanılabilir. Uzun süreli devam tedavisi 4 haftayı geçmemelidir. Doz hataları: Doz şemasından kısa süreli sapmalar (çok geniş alanlara veya artan miktarlarda uygulama, çok sık kullanım veya unutulan tek bir doz) zararlı etkilere yol açmaz.

Atc Kodu:

D07AC18

Üretici Firma:

Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.
Telefon: (212) 339 10 00

Dermatop 2,5 Mg 30 Gr Merhem Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:3.2.2024)

Dermatop 2,5 Mg 30 Gr Merhem

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif

Etken Maddesi: Prednikarbat


Barkod Numarası: 8699809381612

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 3,46 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 90,82 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti. Logosu

Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.

Tekfen Tower Büyükdere Caddesi No:209 Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 339 10 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.