Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Eumovate % 0,05 25 Gr Krem

Dermatoloji»Topikal kortikosteroid

Formülü:

Eumovate krem %0.05 klobetazon 17-bütirat, klorokrezol ve diğer yardımcı maddeleri içeren, homojen, beyaz, su ile yıkanabilen bir kremdir.

Farmakolojik özellikleri:

Klobetazon 17-bütirat emniyetle kullanılabilen, lokal etkili bir kortikosteroiddir.Eumovate egzama tedavisinde, %1 hidrokortizon içeren preparatlardan veya yaygõn bir şekilde kullanılan daha az etkili sentetik steroid preparatlardan daha fazla etkili olup, hipotalamus-hipofizadrenal (HPA) eksene etkisi minimaldır.

Endikasyonları:

Eumovate ekzema ve dermatitlerin bütün tiplerinin tedavisinde uygundur. Atopik egzama, fotodermatit, otitis eksterna, primer iritan ve alerjik dermatitler (bebek bezi pişikleri dahil), prurigo nodularis, seboreik dermatit, böcek ısırığı reaksiyonlarında kullanılır. Eumovate daha aktif lokal steroidlerle tedavide tedavi dönemleri arasında, idame tedavisi amacıyla kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:

Primer viral cilt enfeksiyonlarında (ör. herpes simpleks, su çiçeği), preparata aşırı duyarlılık durumlarında, bakteri ve mantarların neden olduğu primer enfekte cilt lezyonlarında kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Bebeklerde ve çocuklarda uzun süreli topikal kortikostereoid tedavisinden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır; zira, oklüzyon (cildin bir sargı ile örtülmüş olması) olmasa dahi, adrenal supresyon gelişebilir. Bebeklerde, çocuk bezi kapalı bir sargı vazifesi gördüğünden, emilimi artırabilir. İnfekte olmuş inflamatuar lezyonlarda uygun bir antimikrobik tedavi uygulanmalıdır. İnfeksiyon yayıldığı zaman, lokal kortikosteroid tedavi bırakılmalı ve sistemik antimikrobik ajanlar verilmelidir. Oklüzif örtünün meydana getirdiği ılık ve nemli ortam bakteriyel infeksiyonu hızlandırabilir, bu bakımdan yeni bir oklüzif örtü uygulamadan önce deri temizlenmelidir. Tüm kortikosteroidlerde olduğu gibi, yüze yapılacak uzun süreli uygulamalardan kaçınılmalıdır. Gözkapaklarına uygulanacaksa glokoma neden olabileceğinden göze kaçmamasına dikkat etmelidir.


Hamilelikte kullanımı: Topikal kortikosteroidlerin hamilelik döneminde büyük miktarlarda ve uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır


TIBBİ ZARURET DIŞINDA, GEREKMEDİKÇE HAMİLELİKTE KULLANILMAMALIDIR.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Pek olası olmamakla beraber, aşırı duyarlılık görülen durumlarda uygulama derhal durdurulmalıdır. Eumovate ile vücudun birçok bölgesi tedavi edildiğinde, bazı hastaların klobetazon bütiratın çok düşük sistemik aktivitesine rağmen, geçici bir adrenal supresyon meydana getirecek kadar absorbe edebilmeleri mümkündür. Nemin, klobetazon bütirat emilimini artırdığı durumlarda lokal atrofik değişmeler gelişebilir, ancak bu durum uzun süreli kullanımlardan sonra görülür. Topikal steroidlerle tedavide pigmentasyon değişiklikleri ve hipertrikozis bildirilmiştir. Semptomlarda alevlenmeler olabilir.
 

İlaç etkileşimleri:

Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

(Hekim tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde) Eumovate, iyileşme görülene kadar gerekli bölgeye günde en fazla dört kez uygulanır. İyileşme sonrası uygulama sıklığı azaltılabilir.
Aşırı Dozaj Akut aşırı dozaj oluşması mümkün değildir, bununla birlikte, kronik aşırı dozaj veya yanlış kullanım sonucu hiperkortisizm belirtileri görülebilir, bu durumda lokal steroid tedavisine son verilmelidir.

Üretici Firma:

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
Telefon: (212) 339 44 00
Email: info@glaxowellcome.com.tr

Eumovate % 0,05 25 Gr Krem Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2008)

Eumovate % 0,05 25 Gr Krem

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Klobetason Butirat


Barkod Numarası: 8699522350810

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş Logosu

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş

1. Levent Plaza Büyükdere Cad. No:173 B Blok 1.Levent - İSTANBUL
Telefon: (212) 339 44 00
Email: info@glaxowellcome.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.