Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

A-ferin Sinus 20 Film Tablet

Solunum Sistemi » Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları » Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları

Formülü:

Her film kaplı tablet;
Parasetamol 500 mg
Psödoefedrin hidroklorür 30 mg
Triprolidin hidroklorür 1,25 mg
Boyar madde: Titanyum dioksit (E171), Quinolin Yellow ws. Al Lake (E104), İndigo Carmine Al Lake (E132) içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikler:
Parasetamol güçlü bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Etkisini merkezi prostaglandin sentezini inhibe ederek gösterir ve etkisi oral uygulamadan 30 dakika sonra başlar. Trombosit agregasyonu ve protrombin yanıtı üzerine etkisi yoktur.

Triprolidin, H1-histamin reseptörlerini antagonize ederek antihistaminik etki gösterir. Yetişkinlerde tek doz 2,5 mg triprolidin uygulanmasından sonra, histaminin yol açtığı kızarıklık ve kabartıları antagonize etmesiyle görülen etkisi 1-2 saatte başlar. Psödoefedrinle birlikte kombine olarak rinit, alerji ve soğuk algınlığına bağlı semptomları ortadan kaldırır.

Psödoefedrin, nazal ve sinüs konjesyonunu gideren doğrudan ve dolaylı etki gösteren sempatomimetik bir maddedir. Damar düz kaslarındaki etkisini alfa adrenerjik reseptörleri uyararak gösterir. Oral alımdan sonra dekonjestan aktivitesi 30 dakikada başlar ve bu etki en az 4 saat sürer.

Farmakokinetik Özellikler:
Parasetamol; oral yoldan kullanıldığında hızla emilir ve 1-2 saat içinde plazma doruk konsantrasyonuna ulaşır. Vücut sıvılarına uniform dağılır ve %15-25'i proteinlere bağlanır. Plazma yarılanma ömrü 2-4 saat arasındadır. Emilim hızı gastrik boşalmaya bağlıdır. Biyoyararlanımı %60-98 arasında değişmektedir. Alınan parasetamolün %25'i karaciğerden ilk geçişte metabolize olmaktadır. 1/3'ü değişmemiş olarak %80'i ise biyolojik olarak inaktif glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılmaktadır.

Tripirolidin, oral alımdan sonra iyi absorbe olur ve karaciğerde metabolize olur. Yarılanma ömrü 5 saattir. İnsanda verilen dozun sadece %1'inin 24 saatlik bir süre içinde değişikliğe uğramamış triprolidin olarak dışarı atıldığı kaydedilmiştir. Eliminasyon yarı ömrü 2.1-5 saattir.

Psödoefedrin, karaciğerde %10-30 oranında N-demetilasyon yoluyla aktif bir metabolit olan norpsödoefedrine metabolize olur. Psödoefedrin ve aktif metaboliti %70-90 oranında böbrekler yoluyla atılır. Eliminasyon yarı ömrü 9-16 saattir. Đdrar asitleştirildiğinde psödoefedrinin idrar yoluyla atılımı hızlanmaktadır. Tersine pH arttıkça ise atılım yavaşlamaktadır.

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı ve sinüzite bağlı nazal konjesyonun giderilmesinde,
Soğuk algınlığına bağlı ağrılar, baş ağrısı, ateş, burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı hissinin giderilmesinde
Saman nezlesinin (gözlerde sulanma, kaşıntı) semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Etken maddelerinden birine karşı aşırı duyarlık halinde kullanılmamalıdır.

Monoamino oksidaz (MAO) inhibitörü ilaç alanlarda veya son 2 hafta içinde almış olanlarda, şiddetli hipertansiyonu veya şiddetli kalp hastalığı olanlarda kontrendikedir. Ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
Amfizem, kronik bronşit, benign prostat hipertrofisi, alkol bağımlılığı olan hastalarda hekim önermedikçe kullanılmamalıdır.

Bir antibakteriyel ajan olan furazolidon belirgin MAO inhibisyonu yaptığından A-ferin® Sinüs Film Tabletle kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Bir aşırı duyarlılık halinde ilaç alımı kesilmelidir. Psödoefedrinin normotansif hastalarda herhangi bir presör etkisi bulunmamakla birlikte, hipertansif hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Sinirlilik, sersemlik, uyku hali ortaya çıkarsa ilaç alımı kesilmelidir.

İlaç kullanımına rağmen ateş 3 günde, ağrı 10 günde düzelmiyorsa, ilaç kesilmeli ve doktora danışılmalıdır.

A-ferin® Sinüs Film Tablet'in kullanımı sırasında, alkollü içecek ve sedatif trankilizan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Alkol bağımlılığı olanlar, parasetamolün karaciğer hasarı yapabileceği konusunda uyarılmalıdır. 60 yaş üzerindeki hastalarda, hipertansiyonu, hipertiroidizmi, diabetes mellitusu, kardiyovasküler hastalığı, iskemik kalp hastalığı, glokomu veya prostat hipertrofisi (hiperplazisi) olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.

Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2 gramı aşmaması gerekir.


Araç ve Makine Kullanımına Etkisi:
Dikkat gerektiren alet ve araba kullanımından kaçınılmalıdır.
Hamilelikte ve Laktasyonda Kullanımı: Gebelik kategorisi C'dir. Yapılan hayvan çalışmalarında gözlenen teratojenik ve embryosidal etkiler nedeniyle hamilelikte ve laktasyonda kullanımı önerilmemektedir.

Pediyatrik Kullanım: 12 yaşın altındaki hastalarda kullanımı önerilmemektedir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Özellikle önerilen dozun üzerinde alındığında sinirlilik, uyku hali görülebilir. Çocuklarda eksitabiliteye neden olabilir.

BEKLENMEYEN BĐR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

MAO inhibitörleri ile birlikte kullanılmamalıdır. MAO inhibitörü kullanan hastalar, ilaç alımını kestikten 2 hafta sonra A-ferin® Sinüs Film Tablet'i kullanabilirler.

Alkol, sedatif ve trankilizan, A-ferin® Sinüs Film Tablet'in sedatif etkisini artırabileceğinden, eş zamanlı kullanımdan kaçınılmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

12 yaş ve üzerindeki çocuklar ve erişkinler: 6 saat arayla 1 tablet önerilir. 24 saatte 4 tablet aşılmamalıdır. 12 yaş altında kullanımı önerilmez.

DOZ AŞIMI:
Parasetamol yüksek dozda alındığında bazı hastalarda hepatotoksisiteye neden olabilir. Aşırı dozajın erken semptomları bulantı, kusma, genel kırıklık ve diaforezisdir. Erişkin ve adolesanlarda 10 gramın altındaki alımlarda hepatik toksisite nadiren bildirilmiştir.

Psödoefedrin aşırı dozajının semptomları anksiyete, taşikardi ve/veya hipertansiyondur. Aşırı dozaj semptomları 4-8 saat içinde belirip genellikle geçici olup tedavi gerektirmez. Triprolidin toksisitesi akut alımdan sonra birkaç saat içinde ortaya çıkıp antihistaminik- antikolinerjik zehirlenmesi gibi tedavi edilir.

Aşırı dozda alındığında hemen en yakın sağlık kuruluşuna veya Zehir Danışma Merkezine başvurulmalıdır.

Atc Kodu:

R05X

Üretici Firma:

Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş.
Telefon: (212) 285 19 35

A-ferin Sinus 20 Film Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

A-ferin Sinus 20 Film Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Aktif

Etken Maddesi: Parasetamol + Psodoefedrin Hcl + Triprolin Hcl


Barkod Numarası: 8699570090119

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 3,56 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 93,43 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Hüsnü Arsan İlaçları A.Ş.

Ayazağa Köyü Yolu, Maslak - İSTANBUL
Telefon: (212) 285 19 35

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.