Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Duphaston 10 Mg 20 Tablet

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları » Cinsiyet Hormonları ve Genital Sistem » PROGESTERONLAR » Pregnadien Türevleri » Didrogesteron

Formülü:

Didrogesteron, 10 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Hormon replasman tedavisinde: İntakt uterusu olup, doğal olarak veya cerrahi girişim sonucu menopoza girmiş kadınlarda uygulanan hormon replasman tedavisinde kullanılan östrojenin endometriyum üzerindeki istenmeyen etkilerine karşı koymak amaçlı olarak uygulanır. Progesteron eksikliği durumlarında: Dismenore tedavisinde, endometriyozis tedavisinde, sekonder amenorenin tedavisinde, düzensiz siklus tedavisinde, disfonksiyonel uterus kanamalarının tedavisinde, Pre-menstruel sendromların tedavisinde, kanıtlanmış progesteron eksikliğine bağlı gelişen düşük tehdidi ve habitüel abortus'un tedavisinde, Luteal yetmezliğe bağlı gelişen infertilitenin tedavisinde.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olanlarda, galaktozemili hastalarda ve bağırsak obstrüpsiyonu durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Gastro intestiinal sistem şikayetleri görülebilir, itiyadi düşükler ve düşük tehdidinde abortusun farkına varılmamasına ve ölü fetüsün gereksiz yere uterusta kalmasına neden olabilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

İlk birkaç günde şişkinlik hissi oluşabilir. Bu etki normalde 1-2 günde kaybolur. Önerilenden yüksek dozlarda kullanıldığında karın ağrısı ve ishal görülebilir. Bu durumda doz azaltılmalıdır. İshalle bağlı olarak, elektrolit düzeylerinde dengesizlikler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Laktülozun kolon pH'ını düşürmesi nedeniyle, salınımı kolon pH'ına bağımlı olan ilaçların (5-ASA içeren bazı preparatlar) inaktivasyonuna neden olabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Hormon replasman tedavisi: Sürekli östrojen tedavisi ile kombine olarak, 28 günlük her siklusun birbirini izleyen 14 gününde günde bir tablet, 10 mg didrogesteron uygulanır. Siklik östrojen tedavisi ile kombine olarak, östrojen tedavisinin son 12-14 gününde günde bir tablet 10 mg didrogesteron uygulanır. Eğer endometriyal biyopsi veya ultrason sonuçları yetersiz progestasyonel cevaba işaret etmekteyse, didrogesteron dozu 20 mg olarak verilmelidir. Dismenore: Siklusun 5-25'inci günleri arasında günde iki kez 10 mg. Endrometriyozis: Siklusun 5-25'inci günleri arasında veya sürekli olarak günde iki veya üç kez 10 mg. Disfonksiyonel kanama (kanamayı durdurma amaçlı olarak): 5 ila 7 gün süreyle günde iki kez 10 mg. Disfonksiyonel kanama (kanamayı önleme amaçlı olarak): Siklusun 11-25'inci günleri arasında günde iki kez 10 mg. Amenore: Siklusun 11-25'inci günleri arasında günde iki kez 10 mg (1-25'inci günleri arasında günde bir defa uygulanan bir östrojen ile birlikte). Pre-menstrüel sendromlar: Siklusun 11-25'inci günleri arasında günde iki kez 10 mg. Düzensiz siklus tedavisi: Siklusun 11-25'inci günleri arasında günde iki kez 10 mg. Düşük tehdidi: Başlangıçta 40 mg, takiben semptomlar ortadan kalkıncaya kadar sekiz saatte bir 10 mg. Habitüel abortus: Gebeliğin 20'inci haftasına kadar günde iki kez 10 mg.
Luteal yetmezliğe bağlı infertilite: Siklusun 14-25'inci günleri arasında günde 10 mg. Tedavi, en az birbirini izleyen 6 siklus boyunca sürdürülmelidir. Bu tedavi sırasında gebelik oluşursa, gebeliğin ilk birkaç ayında habitüel abortus bölümünde belirtildiği şekilde tedaviye devam edilmesi tavsiye edilir.

Duphaston 10 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Duphaston 10 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Duphaston 10 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Didrogesteron


Barkod Numarası: 8699820010065

İlaç Fiyatı: 10,18 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Abbott Laboratuvarı A.Ş. Logosu

Abbott Laboratuvarı A.Ş.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2017 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.