Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Diclomec Sr 100 Mg 20 Tablet

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Asetik Asit Türevi İlaçlar » Diklofenak

Formülü:

Bir SR Tablet (yavaş salımlı); 100 mg Diklotenak sodyum ve boyar madde olarak da kırmızı demir oksid ile titan dioksid içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Diclomec SR Tablet; romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, spondiloartrit, eklem dışı romatizmal durumlar, vertebıal kolona ilişkin ağrılar, travmaya bağlı ağrılar, postoperatif ağrı ve enflamasyon ile primer dismenore ve diğer ağrılı jinekolojik durumlarda endikedir

Kontrendikasyonları:

Diklofenak Sodyuma karşı, önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumları ile, aspirin ve diğer NSAI ilaçların, astım, ürtiker ve diğer tipte allerjik reaksiyonlar oluşturduğu hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Aktif peptik ülser, ülseratif kolit gibi gastrointestinal sisteme ilişkin hastalığı olanlarda özenle kullanılmalıdır.
Yaşlı hastalar, gastrointestinal kanama ve perforasyorıa karşı daha fazla risk altında bulunduğundan, bu gibi kinıselerde tedavi edici en düşük dozlar kullanılmalıdır. Yine de adı geçen belirtiler görüldüğünde, ilaç kullanımı kesilmelidir. Kardiyak ve renal fonksiyon bozukluğu olanlarda kullanılırken, ronal fonksiyon yakından izlenmeli, gerekirse ilacın kullanımı kesilmelidir.
Diğer NSAI ilaçlarla da olduğu gibi, Diklolenak sodyum kullanımı sırasında, transaminaz düzeyinde yükselme görülebilir. Özellikle uzun süreli kullanımda, hastanın karaciğer fonksiyonları yakından izlenmelidir; gerekirse tedavi kesilmelidir. Hepatik porfirili hastalarda kullanılmamalıdır.
Diğer NSAI ilaçlarla da olduğu gibi, Diklotenak sodyum bazı duyarlı kişilerde anaflaktik reaksiyonlara neden olabilir. Tedavi sırasında, santral sinir sistemine ilişkin bir bozukluk görüldüğünde, hastaya makinalı araç kullanmaması söylenmelidir. Hamilelerde, ancak anneye sağlayacak yararın fetus üzerindeki risk olasılığını aştığı durumlarda ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Dıklofenak sodyum, anne sütüne geçer.

Yan etkiler/Advers etkiler:

En sık görülen yan etkiler, gastroentestinal sisteme ilişkin olanlardır. Bunların içinde bulantı, kusma, diyare, gaz, ender olarak da gastroentestinal kanama ve perforasyon sayılabilir.
Daha az sıklıkla görülmek üzere, baş ağrısı ve baş dönmesi, görme bozuklukları işitme bozuklukları, irritabilite sayılabilir.
Ender olarak ürtiker, ekzama, ışığa duyarlılık, hemoglobinde azalma, lökopeni, hemolitik anemi Ödem, paipitasyon, aşırı duyarlılık reaksiyonları, anatlaktik reaksiyonlar, serum transferaz enzimlerinde yükselme ve renal yetersizlik rapor edilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Birlikte kullanıldığında,digoksin ve metotreksatın serum düzeyleri yükselebilir; siklosporin'in nefrotoksisitesi artabilir. Diklotenak Sodyum, lityum'un renal klerensini azaltarak lityum plazma düzeyini arttırabilir.
Direkt bir sebep ilişkisi ortaya konmamış olmakla birlikte; ensülin ya da hipoglisemik ajan kullananlarda, bu ilaçların dozunu yenkien ayarlamak gerekebilir. Diüretiklerin aktivitesini inhibe edebilir; potasyum tutucu diüretikler ile birlikte kullanıldığında, serum potasyum düzeyi izlenmelidir. Yüksek dozlarda (200 mg gibi) kullanıldığında, trombosit agregasyonu geçici olarak inhibe olabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka bir biçim önerilmedikçe, erişkinler için genelde uygulanan doz aşağıdaki gibidir.
Günde 1 tablet (100 mg) verilir. Bu dozun gece alınması, hastanın geceyi rahat geçirmesini ve sabah rahat olarak uyanmasını sağlayacaktır. Tabletler, mümkün olabildiğinde yemek sırasında alınmalıdır.
Diclomec SR Tablet, çocuklara verilmez.
DOZ AŞIMI:
Akut aşırı dozaj durumunda, mıde boşaltılmalıdır.
Diürez teorik olarak yararlı olacaktır. Diyaliz ya da hemoperfüzyonun etkisi kanıtlanmamıştır.
Destek önlemlere ek olarak, oral olarak aktif kömür verilmesi, Diklofenak sodyum'un absorbsiyon ve reabsorbsiyonunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Üretici Firma:

Mecom Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 272 20 01

Diclomec Sr 100 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:17.11.2011)

Diclomec Sr 100 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Diclomec Sr 100 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Diklofenak Sodyum


Barkod Numarası: 8699633039239

İlaç Fiyatı: 10,88 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Mecom Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.

Kore Şehitleri Cad. No:19 Zincirlikuyu - İSTANBUL
Telefon: (212) 272 20 01

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.