Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Fenotral 5 Ml 12.5 Mg 100 Ml Süspansiyon

Solunum Sistemi » Sistemik Antihistaminikler » Sistemik Antihistaminik İlaçlar » Aminoalkil etherler » Difenhidramin

Formülü:

5 ml 1 ölçek; Difenhidramin hidroklorür 12,5 mg
Yardımcı Maddeler : Şeker, Alkol, Metil paraben, Pounceau 4R, Esans Framboaz içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

- Antihistaminik olarak, saman nezlesi gibi mevsimlik allerjik rinitiste, tozlu solunum veya yiyeceklerden oluşan allerjik konjunktivitte, komplike olmayan hafif allerjik deri reaksiyonlarında, akut safhası kontrol altına alındıktan sonra anafilaktik reaksiyonların tedavisinde Epinephrine ile birlikte yardımcı tedavide kullanılır.
- Vasıtalarda hareket nedeniyle oluşan rahatsızlıkların koruyucu tedavisinde,
- Yaşlılıkta bazı potent ajanlara karşı tahammülsüzlük gösteren parkinsonizm (ilaçların neden olduğu dahil) vakalarında kullanılır. Yine diğer yaş gruplarında oluşan hafif parkinsonizm vakalarında da santral etkili antikolinerjik ajanlarla birlikte de kullanılır.
- Ayrıca gece uykularına yardımcı olarak gerektiğinde kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:

Antihistaminiklere karşı hassasiyeti olanlarda, prematürelerde ve yeni doğmuş bebeklerde, süt veren annelerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Bu ürünü kullanırken difenhidramin içeren başka ilaçlar (dahilen ve haricen) kullanmayınız.
Tüm antihistaminikler gibi dar açılı glokomlularda, peptik ülserlilerde, pilor-duodenal obstrüksiyonu olanlarda, hipertrofik prostatlılarda çok dikkatli kullanılmalıdır.
Çocuklarda ve bebeklerde mental depresyon veya exitasyona sebep olabilir. Dikkatli kullanılmalı, özellikle yüksek dozda kullanmaktan kaçınmalıdır. Hamilelerde iyi kontrol edilmiş yeterli çalışma olmadığı için mecbur kalmadıkça kullanılmamalıdır.
Yine diğer antihistaminik ilaçlar gibi altmış veya daha yukarı yaşlılarda yorgunluk, sedasyon ve hipotansiyon yapabilir. Genel olarak Difenhidramin hidroklorür, atropin benzeri etki yaptığından, astım dahil aşağı solunum yolu hastalıklarında, glokomlularda, hipertroidlilerde, hipertansiyonlularda ve ileri kardiovasküler hastalığı olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Fenotral şurup uyuşukluk yapar, ancak alkol, hipnotik sedatif ve trankilizan ilaçlarla birlikte alındığında bu etkinin artacağı unutulmamalı ve gerekmedikçe birlikte alınmamalıdır.
Fenotral şurup kullanıldığında uyuşukluk olabileceğinden vasıta kullananlar, tehlikeli yüksek yerde çalışanlar ve torna vb. gibi dikkat gerektiren alet ve makinaları kullananlar bu gibi işleri yaptıkları sürece ilacı kullanmamalıdırlar.Epilepsi ve myastenia gravis hastalarında dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Genel olarak antihistaminikler gibi uyuşukluk, ürtiker, döküntü, ışığa hassasiyet, ağız, burun kuruluğu, fazla terleme yapabilir. Bazen hipotansiyon, çarpıntı, ekstrasistol ve baş ağrısına neden olabilir. Yüksek dozda alındığında yorgunluk, koordinasyon bozukluğu, bulanık görme, solunum sisteminde kuruluk, balgam kıvamının artması, zorlukla idrar yapma ve sinirsel konvülsiyon olabilir. Hemolitik anemi, trombositopeni, agranülositoz, epigastrik sıkıntı, anoreksi, bulantı, diyare, konstipasyon gibi gastrointestinal rahatsızlıklar görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

MAO inhibitörleri ile birarada kullanılmamalıdır. MAO inhibitörleri antihistaminiklerin antikolinerjik etkisini artırıp, etki süresini uzatırlar.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinlerde günde 3-4 defa, 2-4 ölçek (25-50 mg) verilebilir. Gece uykularına yardımcı olmak için gerektiğinde yatma zamanı 4 ölçek (50 mg) verilir. Vasıta tutmalarına karşı 30 dakika önce tam doz tavsiye edilir.
Çocuklara: 12 yaşından küçük çocuklara günde 3-4 defa, 1-2 ölçek (12,5-25 mg) verilir. Maximum günlük doz 300 mg'ı kesinlikle geçmemelidir. Dozun ayarlanmasında, vücut ağırlığına göre günlük doz 5 mg/kg/24 saati geçmemelidir. Bu miktar bölünmüş dozlarda verilmelidir.
12 yaşından küçük çocuklara uyku amacıyla antihistaminik verilmez.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ :
Yüksek miktarlarda alındığında diğer antihistaminik preparatlarda olduğu gibi merkezi sinir sistemi depresyonu veya aşırı stimülasyonu görülebilir. Bu gibi durumlarda hasta derhal kusturulmalı, gastrik lavaj yapılarak aspirasyonu temin edilmelidir. Hipotansiyonu yükseltmek için vazopresörler kullanılabilir. Stimülan ilaçlar ise kullanılmamalıdır.

Üretici Firma:

Münir Şahin İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (216) 306 62 60
Email: info@münirsahin.com

Fenotral 5 Ml 12.5 Mg 100 Ml Süspansiyon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Fenotral 5 Ml 12.5 Mg 100 Ml Süspansiyon

İlaç Fotoğrafı: Fenotral 5 Ml 12.5 Mg 100 Ml Süspansiyon

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Difenhidramin Hcl


Barkod Numarası: 8699523570033

İlaç Fiyatı: 3,23 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Münir Şahin İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Münir Şahin İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Çavuşoğlu Mh. Sanayi Cd. No: 22 Kartal - İSTANBUL
Telefon: (216) 306 62 60
Email: info@münirsahin.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.