Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Novonorm 2 Mg 90 Tablet

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Diyabet (Şeker Hastalığı) İlaçları » Oral Antidiyabetik İlaçlar » Diğer Antidiyabetik İlaçlar » Repaglinid

Formülü:

Her bir tablet 0.5 mg, 1.0 mg, 2.0 mg repaglinide içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

NovoNorm® (repaglinide) hiperglisemisi diyet, kilo kaybı ve egzersizle yeterli olarak kontrol edilemeyen Tip 2 diyabetli (İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabetes Mellitus (NIDDM)) hastalarda endikedir. NovoNorm, metformin ile tatminkar bir kan glukoz seviyesi kontrolu sağlanamadığı durumlarda, metformin ile kombine olarak kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:

Repaglinide veya NovoNorm®'un içermekte olduğu katkı maddelerinden herhangi birine aşırı duyarlılığı olduğu bilinen vakalar, C-peptid negatif Tip-1 diyabet (İnsüline Bağımlı Diyabetes Mellitus:IDDM), koma ile birlikte olan veya olmayan diyabetik ketoasidoz . . Gebelik ve laktasyon, 12 yaşın altındaki çocuklar, Ağır böbrek veya karaciğer fonksiyon bozuklukları, CYP3A4 enzim sistemini inhibe eden (ketakonazol, itrakonazol, eritromisin, flukonazol, mibefradil gibi) veya indükleyen (rifampisin, fenitoin gibi) ilaçların kullanıldığı tedavilerin birlikte uygulanması.

Uyarılar/Önlemler:

Repaglinide, diyet, egzersiz veya kilo verme gibi önlemlere rağmen yeterli kan glukoz kontrolünün yapılamadığı veya diyabet semptomlarının sürdüğü durumlarda uygulanmalıdır. Diğer insülin salgılattırıcı ajanlarda olduğu gibi, repaglinide'in de hipoglisemi oluşturma potansiyeli vardır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hipoglisemi, vizüel değişiklikler, gastrointestinal şikayetler, karaciğer enzimlerinde yükselme, alerji seyrek olarak gözlenmiştir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Ketokonazol, itrakonazol, mibefradil,rifampisin ve fenitoinle birlikte kullanılmamalıdır.MAO inhibitörleri,nonselektif betablokerler, angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, salisilatlar, nonsteroid antienflamatuarlar, okreotid, alkol ve anabolik steroidler preparatın etkisini arttırabilirler.Oral kontraseptifler, tiyazid grubu diüretikler, kortikosteroidler, danazol, tiroid hormonları ve sempatomimetikler preparatın etkisini azaltabilirler.

Kullanım şekli ve dozu:

Repaglinide preprandiyal olarak kullanılmalı ve glisemik kontrolün iyi bir şekilde düzenlenmesi için doz kişiye göre ayarlanmalıdır. NOVONORM® ANA YEMEKLERDEN HEMEN ÖNCE ALINMALIDIR ( preprandiyal kullanım).

Başlangıç dozu: Bu doz, daima hastanın gereksinimlerine göre hekim tarafından düzenlenmelidir. Önerilen başlangıç dozu 0.5 mg'dır. Doz ayarlaması basamakları arasında bir veya iki haftalık aralar bulunmalıdır bu süre kan glukozu yanıtı ile belirlenmektedir.

İdame tedavisi: Bir seferde önerilen en yüksek doz ana öğünlerden önce alınabilecek 4 mg'dır. Günlük maksimum toplam doz 16 mg'ı geçmemelidir. REPAGLİNİDE TEDAVİSİNE TRANSFER EDİLMİŞ HASTALARDA ÖNERİLEN EN YÜKSEK BAŞLANGIÇ DOZU, ANA ÖĞÜNLERDEN ÖNCE, 1 mg'dır.

Novonorm 2 Mg 90 Tablet Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Novonorm 2 Mg 90 Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Repaglinid


Barkod Numarası: 8699676010554

İlaç Fiyatı: 17,84 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novo Nordisk Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti. Logosu

Novo Nordisk Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2017 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.