Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Termalgine 5 Ml 120 Mg 100 Ml Şurup

Sistemik Antiinfektifler, Antibiyotikler»Analjezik, Antipiretik (NSAİ)

Formülü:

Tablet
FORMÜLÜ:
1 tablet
Aktif maddeler: Parasetamol500 mg Kafein 30 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Termalgine® plus tablet, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile, ağrının ateşe eşlik ettiği durumlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Parasetamole ve kafeine karşı duyarlılığı olanlarda, kardiyovasküler rahatsızlıklar ile böbrek yetmezliği, psikolojik rahatsızlıklar ve karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Anemi, akciğer, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Hepatik nekroz, parasetamolün aşırı dozunda, doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir, protrombin zamanı uzayabilir. Ancak, klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g'ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir. Parasetamol plasentayı geçer, bu nedenle hamilelikte dikkatli kullanılmalıdır. Anne sütü ile çok düşük konsantrasyonlarda itrah edilmesine rağmen, anne sütü ile beslenen bebeklerde advers etkiler bildirilmemiştir. Termalgine® plus tablet doktor tarafından başka şekilde kullanımı öngörülmedikçe; ağrılı durumlarda 10 günden fazla, ateşli hallerde 3 günden fazla, boğaz ağrılarında 2 günden fazla kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Çok seyrek olarak hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, pansitopeni, trombositopeni görülebilir. Ürtiker, eritemli deri reaksiyonları, deri erüpsiyonu, hipoglisemi görülebilir. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı seyrek de olsa bildirilmiştir. Ayrıca, kafeine bağlı olarak nadiren uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik, tremor, taşikardi, çarpıntı ve diürez ortaya çıkabılır.

İlaç etkileşimleri:

Doza ve etki süresine bağlı olarak parasetamol hipoprototrombinemik etkiyi artırır. Antitrombosit aktivitesi olmadığı için gastrointestinal kanama oluşturmaz. Bu nedenle antikoagülan alan hastalarda asetil salisilik aside nazaran daha emniyetle kullanılır. Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar parasetamol metabolizasyonunu ve hepatotoksisiteyi artırabilir. Antikonvülsanlar, karaciğer enzimlerini indükleyebilir ve paraseta- molün ilk geçiş metabolizmasını veya klirensini artırarak terapötik düzeylere ulaşmasını önleyebilir. Oral kontraseptifler, parasetamolün hepatik metabolizmasını etkiler ve eliminasyon yarı ömrünü azaltır. Metoklopramid parasetamolün ince barsaklardan absorbsiyonunu hızlandırır. Simetidin ve oral kontraseptifler kafein metabolizmasını inhibe edebilir. Aktif kömür parasetamol absorbsiyonunu azaltır. Parasetamol ile birlikte kloramfenikol uygulaması serum seviyesini yükseltir.

Kullanım şekli ve dozu:

12 yaşından büyüklere ve yetişkinlere, günde maksimum 8 tablet olmak üzere her 4 saatte bir 1-2 tablet verilir. Termalgine® plus'ın 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.



DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ:

Akut zehirlenme belirtileri olarak siyanoz, iştahsızlık, uykusuzluk, dispne, anemi, pansitopeni, nötropeni, lökopeni, sarılık, deri kızarıklığı, ateş, kusma, MSS stimülasyonu, depresyonu takiben delirium, koma, vasküler kollaps, konvülsiyon görülebilir. Hepatotoksisite oluşabilir. Doz aşımı tedavisi olarak gastrik lavaj yapılır ya da hasta kusturulur. Aktif kömür, asetil sistein absorbsiyonunu engelleyebileceğinden, parasetamolün antidotu olarak kullanımı çelişkili olabilir. Bu durumda asetil sistein verilmeden önce aktif kömür lavajla temizlenmelidir. Parasetamol hepatotoksisitesinin spesifik antidotu olarak oral yoldan140 mg/kg asetil sistein yükleme dozu olarak verildikten sonra, her 4 saatte bir 3 gün süre ile ya da plazma parasetamol seviyesi normal düzeye inene kadar 70 mg/kg dozunda verilmeye devam edilir. Not: Aktif kömürün asetilsistein ile etkileşebileceği göz önüne alınmalıdır.

Üretici Firma:

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 326 91 00
Email: [email protected]

Termalgine 5 Ml 120 Mg 100 Ml Şurup Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:Belirtilmemiş.)

Termalgine 5 Ml 120 Mg 100 Ml Şurup

İlaç Fotoğrafı: Termalgine 5 Ml 120 Mg 100 Ml Şurup

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Paracetamol


Barkod Numarası: 8699504570106

İlaç Fiyatı: 3.5 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. Logosu

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.

Barbaros Bulvarı No:83 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 91 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.