Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Termalgine Plus 500 Mg 20 Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol Kombinasyonları

Formülü:

5 ml şurup
Aktif madde: Parasetamol 120 mg
Yardımcı maddeler: Sodyum benzoat, Metil p-hidroksibenzoat, Gliserol, Amonyum glisirhizinat, Sakarin sodyum, Likasin, Etanol

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Termalgine pediyatrik şurup, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile, ağrının ateşe eşlik ettiği durumlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Parasetamole karşı aşırı duyarlılığı, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Ağır böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Hepatik nekroz, parasetamolün aşırı dozunda, doza bağlı bir komplikasyondur. 12-24 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir, protrombin zamanı uzayabilir. Ancak, klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 g'ın üzerinde alınması durumunda toksisite görülmesi muhtemeldir. Karaciğeri etkileyen diğer ilaçlar ile tedavi edilen hastalarda doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Kalp/akciğer hastalarıyla, anemisi olanlara dikkatle verilmelidir. - 5 günden uzun süren ağrılarda, ateşi 39.5°C'den fazla olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte ve tekrarlayan ateş vakalarında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanıma bağlı olarak papiller nekroz, anemi, böbrek harabiyeti, peptik ülser dahil gastrointestinal bozukluklar görülebilir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Tedavi dozlarında çok iyi tolere edilir. Hassas kişilerde, nadir olarak cilt kızarıklığı, deride döküntü görülebilir. Çok miktarda alındığında, seyrek de olsa gastrointestinal bozukluklar, anemi, merhemoglobinemi, hepatik nekroz görülebir. Uzun süreli kullanımda, nadir durumlarda, hemolitik anemiye bağlı trombositopeni, nötropeni, lökopeni, pansitopeni tanımlanmıştır. Merkezi sinir sistemi stimülasyonu, kalp aritmileri, ensefalopati gibi yan etkiler meydana gelebilir.

İlaç etkileşimleri:

Tedavi dozunda etkileşim belirlenememiştir. Yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda antikoagulan ilaçların etkisini arttırmaktadır. Uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanılan parasetamol, kumarin, indandion deriveleri ile, fenotiyazinlerle etkileşebilir, üriner 5-hidroksiindolasetik asit testinde yanlış pozitif sonuç verebilir. Barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar, parasetamol metabolizasyonu ve hepatotoksisiteyi artırabilir. Antikonvülsanlar, karaciğer enzimlerini indükleyebilir ve parasetamolün ilk geçiş metabolizma- sını veya klirensini artırarak terapötik düzeylere ulaşmasını önleyebilir. Metoklopramid parasetamolün ince barsaktan absorpsiyonunu hızlandırır. Parasetamol ile birlikte kloramfenikol uygulaması, serum seviyesini yükseltir.

Kullanım şekli ve dozu:

3 ay-1 yaş arası:
(60 mg) 2.5 ml, günde 3-4 defa 4-6 saat arayla.
Maksimum günlük doz 10 ml (240 mg)

1-4 yaş arası:
(120 mg) 5 ml, günde 3-4 defa 4-6 saat arayla.
Maksimum günlük doz 20 ml (480 mg)

4-8 yaş arası:
(180-240 mg) 7.5-10 ml, günde 3-4 defa 4-6 saat arayla. Maksimum günlük doz 40 ml (960 mg)

8-12 yaş arası:
(240 mg) 10 ml, günde 3-4 defa 4-6 saat arayla.
Maksimum günlük doz 40 ml (960 mg)

Termalgine pediatrik şurup kullanımına, ağrı ve ateş gibi belirtiler giderildiğinde son verilmelidir. 3 aylığın altındaki bebeklerde doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Günlük 3-4 kezden fazla tekrarlama yapılmamalıdır. 10 günden fazla süreli kullanım için, mutlaka doktora danışılmalıdır.

DOZ AŞIMI HALİNDE ALINACAK TEDBİRLER:
İlacın toksik dozlarda alınımından sonraki 2-3 saat içinde bulantı, kusma, karın ağrıları oluşur. Methemoglobinemi; deri, mukoza, parmak tırnaklarında siyanoz; ağır vakalarda SSS stimülasyonu, daha sonra depresyon, stupor, hipotermi, çabuk soluma, düzensiz hızlı ve zayıf nabız, düşük kan basıncı, dolaşım yetmezliği, koma, hepatik nekroz, sarılık, geçici azotemi, renal tübüler nekroz, hipoglisemi, metabolik asidoz, serebral ödem görülebilir. İlaç henüz alınmışsa, ipeka şurubu ile kusturma veya gastrik aspirasyon ve lavaj yapılmalıdır. Antidot olarak 16 saat içinde asetil sistein verilmelidir. Aktif kömür ve toz katartikler, oral verilen asetil sisteinin absorbsiyonunu azaltabileceğinden, bu maddelerin uygulanmasından kaçınılmalıdır. Hemodializ, hemoperfüzyon yapılabilir. Peritoneal diyaliz etkisizdir.

Üretici Firma:

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 326 91 00
Email: info@novartis.com.tr

Termalgine Plus 500 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Termalgine Plus 500 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Termalgine Plus 500 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol + Kafein


Barkod Numarası: 8699504010800

İlaç Fiyatı: 3,19 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. Logosu

Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.

Barbaros Bulvarı No:83 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 91 00
Email: info@novartis.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2019 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.