Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Mesulid 100 Mg 15 Tablet

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Diğer İlaçlar » Nimesulid

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Mesulid osteoartrit ve exraartiküler romatizmal hasrtalıklar, travma, ve ciddi cerrahi girişimler sonrası gelişen inflamasyon ve ağrılı semptomlar, üst solunumyolu infeksiyonu ve ateş, dismenore gibi analjezik, antipiretik ve antiinflamatuar aktivite gerektiren çeşitli durumlarda endikedir.

Kontrendikasyonları:

Mesulid; nimesulide karşı bilinen hassasiyeti bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.Akfif gastrointestinal ülseri, karaciğer yetmezliği ve şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Nimesulitçapraz elejik reaksiyon ihtimali nedeni ile, asetil salisilik asid ve diğer NSAİ ilaçlara karşı aşırı hassasiyeti bulunan hastalarda çok dikkatli kullanılmalıdır.
Gastirit , ülser hikayesi olan hastalarla, astım,ürtiker ve kan pıhtılaşması bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır.Nimesulit, su retansiyonuna neden olabileceğinden hipertansiyon veya kardiak fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Bütün bu durumlarda bir doktora danışılması ve eğer gerekliyse Mesulid'in dozunun ayarlanması gereklidir.Ayrıca Nİmesulid kullanımı ile bildirilmemesine rağmen diğer NSAİ ilaçların kullanımında ortaya çıkabilen Steves-Johnson sendromu ve anaflaktik reaksiyonlar gibi aşırı duyarlılık reaksiyonlarının da görülme ihtimali vardır.Mesulid Granül hamilelerde kullanılması önerilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Önerilen terapötik dozajda Nimesulid iyi tolere ediler. Diğer NSAİ ilaçlarda olduğu gibi midede yanma, bulantı, kusma, mide ağrısı, ve epigastirit ağrılar gibi bazı yan etkiler bildirilmiştir.Nadiren su retansiyonu ve lokalize yada yaygın ödemle izlenen oligüre ile melena görülebilir.Bu istenmeyen etkiler genellikle hafif şiddette ve geçicidir.Nadiren tedavinin kesilmesi gerekir.

İlaç etkileşimleri:

Büyük oranda proteinlere bağlandığından, proteinlere bağlanan diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

100mg granül günde 2 kez tercihen yemeklerden sonra bir bardak suda suspande edilerek alınır.100mg tablet günde 2 kez tercihen yemeklerden sonra alınır.Süspansiyon çocuklar için önerilen doz 5mg/kg/gün'dür.Toplam dozun 2'ye, 3'e bölünerek günde 2-3 kez yemeklerden sonra verilmesi tercih edilir.Orta deceli böbrek fonksiyonu bozukluğu olanlarda nimesulid ve en önemli metobolitanın plazma seviyeleri değişmez. Hidroksi metobolitanın eliminasyon yarı ömrü böbrek yetmezliği olanlarda 4-6 saat uzatır.Kreatinin klirensi 30-80 ml/ dak. olan böbrek yetmezliği bulunan hastalarda doz ayarlaması yapılmalıdır.

Üretici Firma:

Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
Telefon: (212) 258 30 10
Email: bilgi@pfizer.com

Mesulid 100 Mg 15 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2008)

Mesulid 100 Mg 15 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
Not: Bu ilaç uzun süredir piyasada bulunmamaktadır.

Etken Maddesi: Nimesulid


Barkod Numarası: 8699532010308

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Pfizer İlaçları Ltd.Şti. Logosu

Pfizer İlaçları Ltd.Şti.

Muallim Naci Cd.Bostan Çıkmazı N:3 Ortaköy - İSTANBUL
Telefon: (212) 258 30 10
Email: bilgi@pfizer.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2019 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.