Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Norlopin 5 Mg 20 Tablet

Kalp Damar Sistemi » Kalsiyum Kanal Blokerleri » Seçici kalsiyum kanal blokerleri » Dihidropiridin Türevleri » Amlodipin

Formülü:

Her tablet : 5 mg amlodipin'e eşdeğer amlodipin besilat içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Amlodipin hipertansiyonun tedavisi için endikedir ve birçok vakada monoterapi olarak kullanılabilir. Bir antihipertansifle kontrol edilemeyen hastalarda amlodipin eklenmesi yararlı olabilir. Gerçekte bu ilaç tiazid diüretikler, beta blokerler ve konversiyon enzim inhibitörleri ile kombine kullanılmaktadır. Amlodipin, angina pektorisin tedavisinde, kronik stenoz olan vakalarda (Stable angina) ve bunu takiben koroner vazokonstriksiyon ve vasospazm (Prinzmetal veya variant angina) durumlarında endikedir.

Kontrendikasyonları:

Amlodipin, dihidropiridine karşı hassasiyeti bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.
Stabl olmayan anginada, akut miyokard infarktüsünde ve bunu takip eden 4 hafta içinde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Amlodipin'in yarı ömrü karaciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda uzamaktadır.
Bu tip hastalarda ilaç dikkatle kullanılmalıdır.
Amlodipin yaşlılarda ve genç insanlarda iyi tolere edilmektedir. Yaşlılar için tavsiye edilen, önerilen dozların aşılmamasıdır.

Gebelikte, Emziklilikte ve Pediatride Kullanımı :
Gebelik, emzirme ve pediatrik kullanımının güvenirliği konusunda yeterli deneysel veriler mevcut değildir. Bu şartlarda ilacın kullanımı kontrendikedir.
Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Amlodipin, güvenle kullanılabilen ve genelde iyi tolere edilen bir preparattır. Yapılan klinik çalışmalarda, biyokimyasal ve hemotolojik değerlerde, vücut ağırlığı ve EKG'de değişiklikler saptanmamıştır.
Amlodipin'in klinik olarak anlamlı bir yan etkisi yoktur ; karşılaştırmalı klinik verilerde plaseboya yakın yan etki sıklıkları bildirilmiştir.
Nadiren görülen yan etkiler arasında periferik ödem, yüz kızarması, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk hissi, çarpıntı, kas krampları sayılabilir. Fakat, bu şikayetlerin büyük çoğunluğu tedaviyi yarıda kesmeyi gerektirmez.

İlaç etkileşimleri:

Amlodipin, herhangi bir istenmeyen etkileşim olmadan tiazid diüretikler, beta blokerler, konversiyon enzim inhibitörleri, uzun etkili nitratlar, dil altı nitrogliserin, non-steroid antienflamatuar ajanlar, steroidler, antibiotikler ve oral antidiabetik ilaçlarla kombine kullanılmaktadır.

Kullanım şekli ve dozu:

Hipertansiyon ve anjina'da: Amlodipin'in başlangıç dozu günde bir kez 5 mg.'dır. Bu dozaj bireysel cevaba bağlı olarak 10 mg/gün'e çıkarılabilir.
Tiazid diüretikler, beta blokerler veya konversiyon enzim inhibitörleri ile birlikte alımında dozajın değiştirilmesine gerek yoktur.
Genellikle yiyeceklerde birlikte alınmasının bir önemi yoktur. Greyfurt suyu ile birlikte alındığında oral biyoyararlılığı suyla alınmasına göre artar. Amlodipin gibi 1,4- dihydropyridine türevi olan kalsiyum kanal blokeri ilaçların greyfurt suyu ile birlikte alınması klinik olarak hemodinamik etkilerde önemli yükselmeler ile sonuçlanacağından, greyfurt suyu ile alınmamalıdır.

Doz Aşımı Halinde Alınacak Tedbirler :
Amlodipin'in doz aşımı konusunda bir deneyim bildirilmemesine rağmen, bilinen veriler, kuvvetli bir periferik vazodilatasyon ve belirgin, uzun sürebilen sistemik bir hipotansiyon olasılığı göstermektedir. Amlodipin doz aşımı nedeniyle oluşan klinik olarak belirgin bir hipotansiyon durumunda, solunum ve kalp fonksiyonlarının izlenmesi, bacakların kaldırılması, verilen sıvıların ve diüzerin izlenmesi gereklidir. Vasküler tonusun ve arteriyel basıncın düzenlenmesi için, eğer bir kontrendikasyon söz konusu değilse, bir vasokonstriktör ajan kullanılması yararlı olabilir. Amlodipin çoğunlukla proteinlere bağlandığı için dializ yararlı görülmemektedir.

Üretici Firma:

Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 258 00 54
Email: ssucug@sabapharm.com

Norlopin 5 Mg 20 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Norlopin 5 Mg 20 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Norlopin 5 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Amlodipin


Barkod Numarası: 8699511010114

İlaç Fiyatı: 7,32 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yıldız Cd. No: 53/2 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 258 00 54
Email: ssucug@sabapharm.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.