Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Carnitene % 30 20 Ml Solüsyon

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Diğer Sindirim Sistemi ve Metabolizma İlaçları » Diğer » Amino Asit ve Türevleri » Levocarnitin

Formülü:

Beher 5 ml ampulde etken madde L-Karnitin iç tuz 1 g: % 10'luk hidroklorik asit 0.014 ml: enjeksiyonluk su k.m. bulunur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Primer karnitin yetmezliği,
Yağ depolanmasına bağlı miyopati,
Hemodiyaliz uygulanan hastalarda görülen karnitin yetersizliği.

Kontrendikasyonları:

L-Karnitin etken maddesi için bilinen bir kontrendikasyon yoktur. İlacın terkibindeki maddelerden birine aşırı hassasiyet gösterenlerde kullanılmaz.

Uyarılar/Önlemler:

Carnitene® ile tedavi esnasında hastanın ilaca klinik cevabı, hayati belirtileri, kan kimyası, plazma ve idrar karnitin konsantrasyonları periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerekirse dozaj ayarlanmalıdır.

Mutajenitesi yoktur. Fertiliteyi ve fetusu etkilemez.

GEBELERDE: Yapılmış iyi kontrollü yeterli çalışma olmadığından sadece açıkça gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. İnsan sütünün bileşiminde bulunduğundan emzirenlerde araştırma yapılmamıştır.

"Diyaliz uygulanmakta olan veya ağır börek yetersizliği olan hastalarda, eliminasyon börekler yoluyla gerçekleştirilmediğinden, ana metabolitlerin (Trimetilamin [TMA] ve Trimetilamin-N-oksit [TMAO] ) kanda birikmesi nedeniyle oral formülasyonların yüksek dozlarda uzun süreli kullanımı önerilmektedir. Böyle bir birikim, idrarda, nefeste ve terde ağır bir "balık kokusu" ile karakterize patolojik bir durum olan trimetilaminüriye yol açar. Bu fenomen, intravenöz uygulamayla ortaya çıkmaz.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Ağızdan uzun süre Carnitene® verilmesi esnasında bulantı, kusma, ishal, abdominal kramp gibi hafif geçici mide-barsak şikayetleri ve yüksek doz verilenlerde vücut kokusu (balık) bildirilmiştir. Bu şikayetler genellikle ilacın bölünerek yemek esnasında veya yemekten sonra alınması ve/veya dozun azaltılması ile hafifleyebilir veya ortadan kalkabilir.

Gerek oral gerekse intravenöz levokarnitin alan (daha önce nöbet hikayesi olan veya olmayan) hastalarda nöbet ortaya çıkabileceği, daha önce mevcut nöbet hikayesi olanlarda, nöbet sıklık ve şiddetinde artma görülebileceği rapor edilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Bildirilmemiştir.

Kullanım şekli ve dozu:

İntravenöz Carnitene® 2-3 dakikada yavaş olarak veya infüzyon şeklinde yapılır.

Erişkinlerde 50 kg ağırlığındaki hasta için tavsiye edilen doz günde 2-3 defa 1 g (1 ampul) dır. Çocuk ve bebeklerde günlük doz 50-100 mg/kg: en çok 3 g'dır. Günlük doz 4 eşit parçaya bölünerek gün boyunca 3-4 saat ara ile uygulanmalıdır.

Hemodiyaliz uygulanan hastalara her diyaliz seansından sonra intravenöz 1 g (1 ampul) Carnitene® (haftada 3 defa) yeterlidir. Tedaviye az dozla başlanması (erişkinlerde 1 g: çocuklarda 50 mg/kg) hastanın toleransı ve verdiği klinik cevaba göre dozun arttırılması uygundur.

Tavsiye edilenden yüksek dozlara ancak klinik cevap ve biyoşimik bulgular öngördüğü takdirde ihtiyatla başvurulmalıdır.

Tedavi süresi vakasına göre 1-12 ay arasında değişir. Bazı hastalarda gerekli periyodik klinik ve biyoşimik kontroller yapılarak hayat boyu devam edilmelidir.

AMPUL FORMUNUN KULLANIMI İLE İLGİLİ UYARILAR

İntravenöz Carnitene® tedavisi akut yetmezlik sendromlarında ve/veya ağızdan ilaç alamayacak durumda olan hastalarda uygulanmalıdır. Hastanın durumu elverince hemen ağızdan tedaviye geçilmelidir. İ.V. enjeksiyon yavaş (1 amp. için 2-3 dakika) veya infüzyon şeklinde yapılmalıdır.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
L-Karnitin ile aşırı doza bağlı toksisite bildirilmemiştir. Aşırı doz ishale sebep olabilir. Bu durumda doz azaltılmalı ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

İthalatçı Firma:

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.
Telefon: (212) 220 64 00

Carnitene % 30 20 Ml Solüsyon Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:20.4.2018)

Carnitene % 30 20 Ml Solüsyon

İlaç Fotoğrafı: Carnitene % 30 20 Ml Solüsyon

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Levocarnitin


Barkod Numarası: 8699527654326

İlaç Fiyatı: 17,57 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. Logosu

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.

Boru Çiçeği Sk. No: 20 Okmeydanı Şişli - İSTANBUL
Telefon: (212) 220 64 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.