Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Locoid %0.1 30 Gr Krem

Dermatolojik İlaçlar » Dermatolojik Kortikosteroidler » Kortikosteroidler » Etkili Kortikosteroidler (Grup 2) » Hidrokortizon 17 Butirat

Formülü:

Locoid® Merhem; 1 g merhemde 1 mg hidrokortizon -17- butirat bulunur.
Locoid® Krem; 1 g kremde 1 mg hidrokortizon -17- butirat metilhidroksibenzoat bulunur.
Locoid® Lipokrem; 1 g lipokremde 1 mg hidrokortizon -17- butirat metilhidroksibenzoat bulunur.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Locoid®, kortikosteroide cevap veren dermatozların inflamatuvar, allerjik ve kaşıntılı lezyonlarının tedavisinde kullanılır:

Ekzemalar, psöriazis, likenler, lupuslar, nörodermatit, güneş ve radyasyon dermatitleri, kontakt dermatit, intertrigo, diaper döküntüleri ve anüs, vulva, skrotum kaşıntılarında.

Kontrendikasyonları:

Preparatın içindeki maddelerden birine karşı aşırı hassasiyeti olan hastalarda; ileri derecede dolaşım bozukluğu olanlarda; cilt tüberkülozu ve sifilisinde; cilt veya sistemik viral hastalığı olanlarda; canlı aşı uygulamaları esnasında; primer mikrobik veya mikotik cilt lezyonlarında kullanılmaz.

Uyarılar/Önlemler:

Locoid® göze sürülmemelidir. Kortikosteroid içeren bütün preparatlarda olduğu gibi hastalara ilacı yalnız verildiği hastalık için ve tavsiye edilen sürece kullanmaları söylenmelidir. Kortizonun sistemik emilimi, bazı hastalarda geri dönebilen hipofizo-pitüiter-adrenal (HPA) aks inhibisyonuna, Cushing's sendromu belirtilerine, hiperglisemi ve glukozüriye sebep olabilir. Geniş vücut alanına ve/veya uzun süreli uygulama, kapalı tedavi metodu, bebeklerde olduğu gibi vücut yüzeyinin ağırlığa oranla daha fazla olması bu olasılığı artırır. Bu gibi riskli durumlarda HPA aks inhibisyonu, idrarda serbest kortizol tayini ve/veya kortikotropin stimülasyon testi ile periyodik olarak kontrol edilmeli, eğer inhibisyon varsa düzelinceye kadar Locoid® uygulaması azaltılıp seyrekleştirilmeli veya kesilmelidir.

Lokal infeksiyon veya irritasyon görülürse tedavi kesilmeli, infeksiyon durumunda özel antibakteriyel veya antifungal tedavi uygulanmalı; tam iyileşme olmadan Locoid® kullanılmamalıdır.

Hastalar, advers reaksiyonları hemen bildirmeleri, doktor tavsiye etmedikçe yaraları sarıp bandaj yapmamaları; özellikle bebeklerde sıkı bez veya plastik külot kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır.

ÇOCUKLARDA
Çocuklar, vücut yüzeyinin ağırlığa oranı büyük olduğundan, topikal kortikosteroidlerin sebep olabildiği HPA aks inhibisyonuna daha yatkın olabilirler. HPA aks inhibisyonu, çocuklarda Cushing's sendromu, kafa içi basınç artması ve gelişme gecikmesine de sebep olabilir (bkz. Yan etkiler). Bu sebeple çocuklarda topikal kortikosteroid tedavisi, tedavi için gerekli en az miktarla mümkün olduğu kadar kısa süreli yapılmalı, sıkı bez veya plastik külotların (Bu bölgelerdeki tedavi de kapalı tedavi gibi etki yapacağından) kullanılmaması konusunda aile uyarılmalıdır.

GEBELERDE
Topikal potent kortikosteroidlerin hayvanlarda teratojen olduğu gösterilmiştir. Yeterli klinik çalışma olmadığından Locoid® gebelerde ancak anneye yararı fetusa muhtemel zararından üstün görülüyorsa kullanılmalı ve geniş cilt alanında ve/veya uzun süreli ve kapalı tedaviden kaçınılmalıdır.

EMZİRENLERDE
Topikal kortikosteroidlerin süte geçişi tam bilinmediğinden dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

SİSTEMİK: Sistemik yan etkiler, genellikle topikal uygulamanın geniş vücut alanına ve/veya uzun süreli olması sonucu ortaya çıkar. Kapalı tedavi metodu veya hastalığın sistemik absorbsiyonun fazla olduğu yüz, koltuk altı, skrotum, poplitea gibi bölgelerde olması veya cildin keratin tabakasını fazla zedeleyen dermatozlar riski artırır.

Bu yan etkiler: HPA aksının tekrar düzelebilen inhibisyonu, Cushing's sendromu belirtileri, hiperglisemi ve glukozüri'dir. Bebeklerde buna ek olarak kafa içi basıncı artması sonucu fontanellerde şişkinlik, baş ağrısı, iki taraflı papilla ödemi, adrenal inhibisyonuna bağlı lineer büyüme ve kilo almada gecikme, plazma kortizol konsantrasyonunda düşme ve kortikotropin testine cevap yokluğu görülür. Kronik HPA aks inhibisyonu büyüme ve gelişmeyi engelleyebilir.

HPA aks inhibisyonu, ilaç kesilince genellikle hemen ve tamamen ortadan kalkar.

LOKAL: Lokal yan etkiler açık tedavide seyrektir, özellikle yüze ve cildin birbirine sürtünen bölgelerine yapılan uygulamada ve daha çok florlu kortikosteroidlerle görülür. Locoid® potent steroidlere bağlı cilt atrofisinin iyileşmesini engellemez ve hatta bunun için ona sebep olmayabilir. Kapalı ve/veya uzun süreli tedaviler riski artırır. Bu yan etkiler sıklık sırasına göre; yanma, kaşıntı, iğnelenme, hipertrikoz, akneiform döküntü, hipopigmentasyon, ciltte kuruma, çatlama, gerilme, epidermal ve dermal kollagen atrofiye bağlı cildin incelmesi, perioral dermatit, purpura, yüzde rozasea, telanjektazi'dir. Allerjik kontakt dermatit nadirdir. Milaria, follikülit, sekonder infeksiyon ve ciltte maserasyon, çoğunlukla kapalı tedavilerde görülür. Kapalı tedavide pansumanı açınca duyulabilen nahoş koku yıkayınca kaybolacağından önemsizdir. Lokal yan etkilerin çoğu ilaç kesilince iyileşir fakat bazıları uzun süre devam edebilir (Atrofik belirtiler ve telanjektazi). Sekonder infeksiyon antimikrobik tedaviyi gerektirebilir.

İlaç etkileşimleri:

İnfekte dermatozlarda antimikrobik tedavi yapılırken birlikte kullanılmamalıdır (bkz. Uyarılar).

Kullanım şekli ve dozu:

Locoid® Merhem; kabuklu ve/veya çatlama, kepeklenme, kabuklanma ile birlikte olan kronik cilt hastalıklarının tedavisi için uygundur.

Locoid® Krem; cildin kıllı kısımlarındaki akut ve subakut dermatozlarda ve cildin birbirine sürtünen bölgelerdeki (koltuk altı, ano-genital, parmak arası) sınırlı lezyonlarda kullanılır.

Locoid® Lipokrem; kuru ciltli insanlarda görülen subakut ve kronik cilt lezyonlarının tedavisi için uygundur.

Locoid® cildin hastalıklı bölgesine ince bir tabaka halinde hastalığın derecesine göre günde 2-4 defa sürülür ve parmakla hafifçe ovarak yedirilir. İyileşme başlayınca tatbik sayısı azaltılabilir.

İnatçı vakalarda bir süre veya aralıklı olarak kapalı tedavi gerekebilir. Bu takdirde Locoid® sürüldükten sonra üzeri plastik bir örtü ile lezyonu biraz taşacak şekilde örtülerek çevresi sağlam cilde yapıştırılır. Kapalı tedavide kullanılacak örtü, çevrenin yapıştırıcısı, ne kadar süre kapalı kalacağı (Genellikle 12-24 saat, bazen 2-3 gün) doktor tarafından tavsiye edilir.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
Aşırı doz, yan/advers etkilerin ortaya çıkmasına ve şiddetlenmesine sebep olur. Tedavi ilacın kesilmesi ile sağlanır (bkz. Uyarılar/Önlemler).

Üretici Firma:

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.
Telefon: (212) 220 64 00

Locoid %0.1 30 Gr Krem Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Locoid %0.1 30 Gr Krem

İlaç Fotoğrafı: Locoid %0.1 30 Gr Krem

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Hidrokortizon 17 Butirat


Barkod Numarası: 8699527353212

İlaç Fiyatı: 11,25 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. Logosu

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.

Boru Çiçeği Sk. No: 20 Okmeydanı Şişli - İSTANBUL
Telefon: (212) 220 64 00

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2021 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.