Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Klax 500 Mg 14 Tablet

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Antibakteriyel (Antibiyotik) İlaçlar » Makrolidler, Linkozamidler ve de Streptograminler » Makrolidler » Klaritromisin

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Duyarlı mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyonlarda endikedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, alt solunum yolu enefeksiyonları, deri yumuşak deri enfeksiyonları, mycobakterium avium ve mycobacterium intracellulere'nin yol açtığı dissemine mikrobakteriyel enfeksiyonlar Klaritromisin, asit supresyonu varlığında Helicobacter pylori eradikasyonu için endikedir.

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki herhangi bir maddeye ya da makrolid gurubu bir antibyotiğe karşı aşırı duyarlılığı bilinen kişilerde kontrendikedir. Ayrıca terfenadin tedavisi görmekte olan kalp hasataları ile elektrolit dengesizliği olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Ağır böbrek yetmezliği olanlarda, dozun azaltılması ya da doz aralığının uzatılması gerekebilir. Klaritromisin'in gebelerdeki güvenirliliği ve etkinliği konusunda yeterli bilgi yoktur. Bu yüzden kesin gerekli görülmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır. 6 aylıktan küçüklered kullanılması önerilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Klaritromisin iyi tolere edilen bir ialçtır. Yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir.

İlaç etkileşimleri:

Probenesid, Amoksisilin'in renal tübüler sekresyonunu azaltır. Klavupen Pediatrik süspansiyon ile birlikte kullnımı Amoksisilin'in kan seviyelerinde yükselme ve uzun etki doğurur. Klavupen Pediatrik süspansiyon'un allopurinol ile birlikte kullanımına ait hernekadar elimizde yeterli bilgi yoksa da allopurinol ve semisentetik penisilinlerin birlikte kullanımı ciltte döküntü insidansını yükseltebilir. Bu olayın allopurinol'e mi yoksa hastalarda mevcut hiperürisemi'ye mi bağlı olduğu bilinmemektedir. Klavupen Pediatrik süspansiyon antabus (disülfiram) ile birlikte kullanılmamalıdır. Oral yoldan kullanımı ile müstahzarın içerdiği Amoksisilin idrarda yüksek konsantrasyonlara ulaşmakta, bu durum idrarda Clinitest tabletleri, benedict ve Fehling solüsyonları kullanılarak yapılan glukoz testlerinin yalancı pozitif sonuç vermesine yol açabilir. Bu nedenle idrarda glukozun, enzimatik oksidasyona dayanan testlerle araştırılması uygundur. Semi sentetik penisilinlerin hamilelerde kullanımı takiben total konjugue estriol, estriol glukuronid, konjuge estron ve estradiol plazma konsantrasyonlarında geçici düşmeler kaydedilmişitir.

Kullanım şekli ve dozu:

Aç ya da tok karnına alınabilir. Solunum yılu ile deri yumuşak doku enfeksiyonları: Erişkinler ve 12 yaşından büyükler için önerilen doz 12 saatte bir 250 mg'dır. Ağır enfeksiyonlarda doz iki katına çıkarılabilir. Bu enfeksiyonlarda ortalama tedavi süresi 7-14 gündür. Streptokoklarla oluşmuş enfeksiyonlarda, komplikasyon riskini en aza indirgemek amacıyla , redavi 10 günden önce kesilmemelidir. Helicobacter pylori eradikasyonu: Erişkin hastalar için önerilen kllaritromisin dozu 14 gün süreyle günde 2 ya da 3 defa 500 mg'dır (asit sekresyonunu önleyici bir preparatla birlikte). Kombine kullanılan proton pompası inhibitörü gibi asit sekresyonunu önleyici preparata ise kombine tedavi kesildikten sonra 14 gün daha devam edilmelidir. Toplam tedavi süresi 28 gün.

Üretici Firma:

Toprak İlaç ve Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 326 30 53
Email: ilackaynak@toprak.com.tr

Klax 500 Mg 14 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:15.2.2018)

Klax 500 Mg 14 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Klax 500 Mg 14 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Klaritromisin


Barkod Numarası: 8699622090760

İlaç Fiyatı: 18,44 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Toprak İlaç ve Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Toprak İlaç ve Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Toprak Center Ihlamur Yıldız Cad.N:10 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 326 30 53
Email: ilackaynak@toprak.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.