Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Omegast Mikropellet 20 Mg 14 Kapsül

Sindirim Sistemi ve Metabolizma » Mide İlaçları » Peptik Ülser ve Gastro-Özofageal Reflü İlaçları » Proton Pompası İnhibitörleri » Omeprazol

Formülü:

Bir Omegast Mikropellet Kapsül mide asidine dayanıklı enterik kaplı mikropelletler halinde 20 mg Omeprazol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Aktif mide ve duodenum ülseri, H2 reseptör blokörleri ile tedaviye yanıt vermeyen ülser vakalarının tedavisinde, reflü özofajit, Zollinger Ellison sendromunda endikedir.

Kontrendikasyonları:

Etken maddeye karşı duyarlılık, gebelik ve süt verme durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Etken maddeye duyarlılık, gebelik ve laktasyonda kotrendikedir.
Tedaviden önce kanser olmadığı kesinleştirilmelidir.
Karaciğerde oksidasyon yolu ile metabolize olan ilaçların, diazepam ve fenitoinin eliminasyon süresini uzatabilir. Hepatik yetmezlikte dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Karın ağrısı baş dönmesi halsizlik bulantı baş ağrısı ve diyare gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Omeprazol karaciğerde sitokrom P450 oksidasyon yolu ile metabolize olan diazepam, warfarinin R izomeri ve fenitoin gibi ilaçların etkilerini uzatabilir. Ketakonazol, ampisilin esterleri, demir tuzları gibi ilaçların emilimini etkileyebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Omegast kapsül'lerin sabahları alınması önerilir.
Gastrik ülser: Omegast Mikropellet Kapsül günde 1 defa 20 mg (1 kapsül) dozunda alınır. Tedavi süresi 4 haftadır. Gerekirse 4 haftalık bir tedavi daha uygulanabilir. Günde 20 mg ile iyileşme sağlanamayan hastalarda ve H2 reseptör blokerleri ile tedaviye yanıt vermeyen hastalarda Omegast Mikropellet Kapsül günde tek doz olarak 40 mg (2 kapsül) gibi daha yüksek bir dozda verilebilir ve genellikle 8 hafta içinde iyileşme elde edilir.
Duodenal ülser: Omegast Mikropellet Kapsül günde 1 defa 20 mg (1 kapsül) dozunda alınır. Hastaların çoğunda ülser 2 hafta içinde iyileşir. Gerekirse 2 haftalık bir tedavi daha uygulanabilir. Tedaviye iyi yanıt vermeyen duodenum ülserlerinde günde 1 defa 40 mg (2 kapsül) Omegast Mikropellet Kapsül tedavisi uygulanır ve genellikle 4 hafta içinde iyileşme elde edilir.
NSAİ ilaçlara bağlı olarak gelişen gastroduodenal mukozal hasarlanmalar: Omeprazolün gastrik ve duodenal ülser tedavisindeki etkinliği birlikte kullanılan NSAİ ilaç tedavisinden etkilenmez. NSAİ ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen gastroduodenal mukozal hasarlanmalarda bilinen peptik ülser doz şemasının uygulanması önerilir.
Peptik ülserde Helicobacter pylori eradikasyonu: Helicobacter pylori eradikasyonunda, omeprazol uygun antibiyotik kombinasyonları ile kullanılır.
Reflü özofajit: Omegast Mikropellet Kapsül günde 1 defa 20 mg (1 kapsül) dozunda alınır. Tedavi süresi 4 haftadır. Gerekirse 4 haftalık bir tedavi daha uygulanabilir. Günde 20 mg ile iyileşme sağlanamayan hastalarda ve H2 reseptör blokörleri ile tedaviye yanıt vermeyen hastalarda Omegast Mikropellet Kapsül günde tek doz olarak 40 mg (2 kapsül) gibi daha yüksek bir dozda verilebilir ve genellikle 8 hafta içinde iyileşme elde edilir.
Zollinger-Ellison sendromu: Başlangıçta günde 1 defada 60 mg (3 kapsül) Omegast Mikropellet Kapsül alınır. Doz hastanın durumuna göre gereğinde 180 mg'a kadar çıkılarak düzenlenmeli ve tedaviye klinik yönden gerekli görüldüğü sürece devam edilmelidir.
Aspirasyon profilaksisi: Genel anestezi sırasında, asidik mide içeriğini aspire etme riski bulunan hastalarda ameliyattan önceki akşam 40 mg Omegast Mikropellet Kapsül (2 kapsül), ameliyat günü de ameliyattan 1-4 saat önce yine 40 mg Omegast Mikropellet Kapsül (2 kapsül) alınması önerilir.

Üretici Firma:

Ulkar İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 259 74 90

Omegast Mikropellet 20 Mg 14 Kapsül Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Omegast Mikropellet 20 Mg 14 Kapsül

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Omeprazol


Barkod Numarası: 8699637160106

İlaç Fiyatı: 16,04 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Ulkar İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Barbaros Bulvarı No: 76-78 Beşiktaş - İSTANBUL
Telefon: (212) 259 74 90

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.