Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Setamol 500 Mg 20 Tablet

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

Bir tablet :
500 mg Parasetamol içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Ağrı kesici, ateş düşürücüdür. Baş, diş ağrıları, romatizmal ağrılar, miyalji, tonsillit, soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Aşı ve tonsillektomi sonrası rahatsızlıklarda da kullanılabilir.

Kontrendikasyonları:

Böbrek ve karaciğer fonksiyonu bozulmuş hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Parasetamol ayrıca karaciğeri etkileyecek ilaç alan hastalarda da dikkatli kullanılmalıdır. Parasetamole aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Tavsiye edilen doz aşılmamalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklarda ve 10 günden daha uzun süre kullanımlar mutlaka doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Eğer ateş 3 günden fazla devam ederse hemen bir doktora danışılmalıdır. Uzun süreli ve yüksek doz kullanımlarında hepatotoksisite ciddi hepatik yetmezlik oluşabilir. Hepatotoksisite; karaciğer enzimlerinin indüklenmesi sonucu, toksik metabolitlerin oluşumunda artış sonucu oluşabileceği gibi, bu toksik metabolitlerin konjuge olup atılımını sağlayan ve böylece metabolitlerin toksisitesini önleyen glutation düzeyindeki azalma sonucuda oluşabilir.

HAMİLELİKTE VE LAKTASYONDA KULLANIMI:
Hamilelik Kategorisi : B Kategorisi
Parasetamol plazmaya geçer. Kısa süreli kullanımlarda önemli toksisite oluşturmaz. Günlük yüksek doz alımı, ciddi anemi oluşturabilir ve fetusta ciddi böbrek hastalığı oluşturabilir. Süte düşük konsantrasyonlarda geçer, ancak önemli bir toksisite oluşmaz. Normal dozlarda alındığında, emziren kadınların bebeklerinde bir risk faktörü gözlenmemiştir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Hematolojik reaksiyonlar (trombositopenik purpura, hemolitik anemi ve agranülositoz) rapor edilmiş olmasına rağmen parasetamolün yan etkileri hafiftir.
Genellikle cilt kızarıklığı ve diğer alerjik reaksiyonlar olabilirse de ilacı kesmekle geçer.
Yüksek dozlarda alındığında: İlk 24 saatte bulantı, kusma, anoreksi ve karın ağrısı görülür. 12-48 saat içinde karaciğer harabiyeti olabilir. Glukoz metabolizmasında anormallikler ve metabolik asidoz meydana gelebilir. Ciddi zehirlenmelerde karaciğer yetmezliği neticesi ensefalopati, koma ve ölüm olabilir. Karaciğer harabiyeti 10 g veya daha fazla dozda parasetamol alan yetişkinlerde görülür.

İlaç etkileşimleri:

Antikolinerjik ajanlar ve afyon kökenli analjeziklerle alındığında parasetamolün gastrointestinal emilimi gecikir. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol, parasetamolün plazma yarı ömrünü uzatabilir ve toksisitesi artabilir.
Alkol, parasetamolün hepatotoksisitesini artırabilir.
Antikonvülsanlar veya oral steroid yapılı kontraseptiflerin kronik kullanımı karaciğer enzimlerini indükler ve parasetamolün terapötik düzeylere ulaşmasını engeller. Oral antikoagülanlar ile parasetamolün birlikte kullanımı; hipoprotrombinemik etkide artış oluşturabilir. Ancak bu etkileşim, kullanım süresine ve dozuna bağlıdır. Gl kanamalara neden olmaz. Kloramfenikol konsantrasyonunu artırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Yaşlılarda; parasetamolün emilim hızı ve miktarı normaldir. Plazma yarı ömrü daha uzun, klirensi daha düşüktür. Ancak doktor tavsiyesi ile günlük maksimal doz belirtilmelidir.
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde;
Yetişkinlerde : 6 saatte bir 0,5 - 1 g Setamol Tablet.
Günlük doz 4 g geçmemelidir.
Çocuklar için bir defada : 9 - 12 yaş:1 tablet
6 - 9 yaş:1/2 tablet
4 - 6 yaş:1/4 tablet verilir.
Bu dozlar günde 4 defaya kadar tekrarlanabilir. Eğer ateş 3 günden fazla, ağrı 5 günden fazla devam ederse hemen bir doktora danışılmalıdır.

DOZ AŞIMI HALİNDE ALINACAK TEDBİRLER VE ÖZEL ANTİDOT :
Akut zehirlenmede: Siyanoz, anemi, pansitopeni, lökopeni, ciltte kızarıklık ve döküntüler, ateş, bulantı, kusma, S.S.S.'de stimulasyon, sarılık, depresyon, koma, konvülziyonlar ve ölüm oluşabilir.
Parasetamol zehirlenmesi 4 klinik döneme ayrılabilir:
1.dönem (12 - 24 saat) : Bulantı, kusma, anoreksi, terleme.
2.dönem (24 - 48 saat) : SGOT, SGPT, billuribin ve protrombin düzeyleri yükselmeye
başlar.
3.dönem (72 - 96 saat) : Hepatotoksisite çok belirgindir.
4.dönem (7 - 8 gün) : Belirtiler düzelmeye başlar.
Çocuklar; toksik doza, yetişkinlerden daha duyarlıdır.
Minimal toksik doz 10 g'dır. (140 mg/kg)
Karaciğer bozukluğu 5 - 8,5 g'lık tek doz ile oluşabilir.
Doz aşımı halinde acele bir tedavi gereklidir. 4 saat içinde 7,5 g veya daha fazla parasetamol alan bir şahsın hemen midesi yıkanmalıdır. N - Asetilsistein veya metionin gibi antidotlarla özel bir tedavide gerekebilir.

Atc Kodu:

N02BE01

Üretici Firma:

Yeni Recordati İlaç ve Hammaddeleri Sanayi ve Tic. A.Ş.
Telefon: (212) 620 28 50
Email: [email protected]

Setamol 500 Mg 20 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2023)

Setamol 500 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699530010041

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 0,49 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 12,96 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Yeni Recordati İlaç ve Hammaddeleri Sanayi ve Tic. A.Ş. Logosu

Yeni Recordati İlaç ve Hammaddeleri Sanayi ve Tic. A.Ş.

Doğan Araslı Cd. No: 219 Esenyurt, Avcılar - İSTANBUL
Telefon: (212) 620 28 50
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.