Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Paroma 500 Mg 20 Toz

Sinir Sistemi » Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) » NONNARKOTİK ANALJEZİKLER » Anilidler » Parasetamol

Formülü:

Paracetamol,50-125-250-500 mg

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı, grip ve diğer ağrı ve ateşle seyreden viral ve bakteriyel enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; Ayrıca baş ve diş ağrıları, adet sancıları, adale ve eklem ağrıları, romatizmal ağrılar,lumbago, siyatik,nevralji, travmalara bağlı ağrılar ve cerrahi operasyonlar sonrası ortaya çıkan ağrılarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:

Parasetamol'e aşırı duyarlılığın bulunduğu durumlarda kontrendikedir. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve anemisi olanlarda parasetamol ancak kısa süre için verilebilir. Sürekli kullanım kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Parasetamol ağır hepatik ve renal fonksiyon bozukluklarında veya hepatik fonksiyonu etkileyecek türde ilaçlarla tedavi edilen hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Doktor tavsiyesi olmadan yetişkinlerde 10 gün, çocuklarda 5 günden fazla süren ağrılarda, 39.5 C'den fazla ateşi olanlarda, 3 günden daha uzun süren ateşte veya tekrarlayan ateşli vakalarda kullanılmamalıdır. Aşırı duyarlılık reaksiyonları görüldüğü taktirde ilaç kesilmelidir.
Şiddetli veya tekrarlayan ağrılar, yüksek ve sürekli ateş önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda doktora danışılmalıdır. Hamilelerde ve süt veren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Tedavi dozlarında çok ender olarak deri döküntüsü, ürtiker gibi allerjik deri reaksiyonları görülebilir.
Trombositopeni, lökopeni, pantitopeni, nötropeni ve agranülositoz gibi hematolojik reaksiyonlar bildirilmiştir. Yüksek dozlarda, hassas kimselerde kusma, kanama, deri döküntüsü, karaciğer harabiyeti parasetamolün aşırı dozuna bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir. Protrombin zamanı uzayabilir ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1 ila 6 saat sonrasına kadar görülmeyebilir. 10 G'ın üzerinde alan yetişkinlerde toksisite görülmesi muhtemeldir, serebral ödem, renal tübüler nekroz, kalp aritmileri, ensefalopati, M.S.S. stimülasyonu, anemi, methemoglobinemi görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Oral kontraseptifler parasetamolün hepatik metabolizmasını arttırabilir. Kloramfenikol'ün serum seviyeleri Parasetamol ile birlikte kullanıldığında yükselebilir. Kalein Parasetamol'ün aneljezik etkisini arttırabilir. Alkali barbüratlar ve trisiklik antidepresanlar parasetamolün hepatotoksisitesini arttırabilir. Oral antikoagülan tedavisi gören hastalarda nadiren hemoraji riskini arttırabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Paroma toz 500 mg. yetişkinler (15 yaş üstü) için önerilir. Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği taktirde; Günde 1-3 defa 1 veya 2 poşet. (Dozlar minimum 4 saat arayla verilmelidir.) Bir poşet içeriği toz üzerine ılık veya sıcak su ilave edilip karıştırılarak çözülür.Paroma toz 50 mg. 3 ay-2 yaş çocuklar için önerilir. 3 aylıktan küçük bebeklerde doktor tavsiyesine göre kullanılır. Her doz arası 4 saatten az olmamalıdır. Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği taktirde : günlük mutad doz 3 veya 4'e bölünmüş halde20-30 mg/kg'dır.
3 ay-1 yaş için : günde 3-4 defa 1 poşet
1 yaş-2 yaş için : günde 3-4 defa 1 veya 2 poşet
Bir poşet içeriği toz üzerine bir miktar ılık veya sıcak su, süt veya meyve suyu ilave edilip karıştırılarak çözülür.

Üretici Firma:

Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 285 26 70
Email: sanovel@sanovel.com

Paroma 500 Mg 20 Toz Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:10.2.2012)

Paroma 500 Mg 20 Toz

İlaç Fotoğrafı: Paroma 500 Mg 20 Toz

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Parasetamol


Barkod Numarası: 8699536250014

İlaç Fiyatı: 0 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Büyükdere Cad.Dereboyu Sk.Zağra İş Mrk.C Blok Maslak - İSTANBUL
Telefon: (212) 285 26 70
Email: sanovel@sanovel.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.