Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Acnelyse 20 Gr Krem

Dermatolojik İlaçlar » Akne İlaçları » Sivilce İlaçları » Retinoid İçeren Kremler » Tretinoin

Formülü:

% 0,1 Retinoik asit = Tretinoin (etken madde). Propil Paraben. Metil Paraben (koruyucu). Butil Hidroksi Tolyen (antioksidan) içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikler:
Acnelyse Krem’in bileşiminde bulunan Retinoik Asit foliküler epitel hücrelerinin birbirine yapışmasını ve mikrokomedon oluşumunu azaltır. Tretinoin ayrıca mitotik aktiviteyi stimüle eder; foliküler epitel hücrelerin devrini arttırır. Bu özellikleriyle komedon oluşumunu önler, epitelin ekfoliasyonunu sağlar ve akne vulgaris tedavisinde istenen etkileri gösterir.

Farmakokinetik Özellikler:
Susuz topikal tretinoin formülasyonlarının 10 gün süre ile uygulanan tekrarlanan dozlarının % 8' inin sistemik olarak emilime uğrayabileceği bildirilmiştir. Bu oran sulu topikal tretinoin formülasyonları için % 1.41 olarak belirlenmiştir.
İlaç geniş yüzeylere uygulandığında ya da uzun süre kullanıldığında emilimi artabilir. Topikal olarak uygulanan tretinoin dozunun % 4.45'inin renal yol, %1,58'inin ise safra yolu ile eliminasyona uğradığı bildirilmiştir.

Endikasyonları:

Akne vulgaris, açık komedon, psöriazis, lameller iktiyozis, epidermolitik hiperkeratozis.

Kontrendikasyonları:

Göz ve kapaklarına, dudak ve burun mukozasına bulaştırılmamalıdır. ilaç tatbik edilen bölge ertesi sabaha kadar yıkanmamalıdır. ilacın uygulandığı deri, tedaviye başladıktan 2-3 gün sonra eritematö bir hal alır. Bu etkinin rahatsızlık vermemesi için her sabah bir miktar kremin tedavi bölgelerine tatbiki gerekmektedir. İlacın uygulanması sırasında deride meydana gelen kızarıklık ve dökülme ilacın istenen etkileri arasında olup, tedavinin bırakılmasından 3-5 gün sonra kaybolur.

Uyarılar/Önlemler:

İrritasyon olursa tedavi kesilmelidir, güneş ışığı teması en az olmalıdır, göze, muköz membranlara, ağıza, burun kenarlarına sürülmemelidir

Yan etkiler/Advers etkiler:

Duyarlı kişilerin ciltlerinde kızarıklık, ödem, veziküle veya kabuklanma oluşabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, ya ciltte düzelme olana kadar ilaç kesilmelidir veya ilaç, hastanın tolere edebileceği bir düzeyde uygulanmalıdır. Topikal Tretioin’e karşı gerçek kontakt allerji çok nadiren ortaya çıkmaktadır. Acnelyse Krem, hipo veya hiperpigmentasyona neden olabilir. Bugüne kadar Acnelyse Krem ile ilgili olarak ortaya çıktığı bildirilen yan etkiler, tedavi kesildikten 3-5 gün sonra ortadan kalkmaktadır.

İlaç etkileşimleri:

Tedavi edici sabunlar ve temizleyicilerle birlikte kullanıldığında kuvvetli bir kurutucu etki ortaya çıkar.

Kullanım şekli ve dozu:

Acnelyse Krem günde bir kez ve gece olmak koşuluyla, parmak ucu ile lezyonlu bölgeye çok hafif sürülür. Uygulama ile ciltte geçici bir sıcaklık ve batışma hissi olabilir. Gerekirse, tedaviye ara verilerek veya uygulama sıklığı azaltılarak, hastanın tolere edeceği doz ayarlanabilir. Tedavinin ilk haftalarında enflamatuar lezyonlarda artış olabilir. Bunun nedeni, ilacın lezyonlar üzerindeki etkisidir ve ilacın kesilmesini gerektirmez. Tedavi sonuçları 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır, fakat tam fayda sağlanması için 6 haftadan fazla süre gerekebilir.

Üretici Firma:

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 354 18 00
Email: info@abdiibrahim.com.tr

Acnelyse 20 Gr Krem Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:22.5.2015)

Acnelyse 20 Gr Krem

İlaç Fotoğrafı: Acnelyse 20 Gr Krem

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Tretinoin


Barkod Numarası: 8699514355908

İlaç Fiyatı: 26,8 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kore Şehitleri Cad. No:19 Zincirlikuyu - İSTANBUL
Telefon: (212) 354 18 00
Email: info@abdiibrahim.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.