Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Diclomec 3 Ml 75 Mg 4 Ampul

Kas İskelet Sistemi » Antienflamatuar ve Antiromatikler » Non-steroid » Asetik Asit Türevi İlaçlar » Diklofenak

Formülü:

3 ml'lik bir Diclomec Ampul ; 75 mg Diklofenak Sodyum, 18 mg Mannitol, 9 mg Sodyum metabisülfit, 120 mg Benzil alkol, 600 mg Propilen glikol, pH ayarı için N-Sodyum hidroksid ve enjeksiyonluk su içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Diclomec Ampul ; romatoid artrit, juvenil romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, spondilartrit, eklem dışı romatizmal durumlar, vertebral kolona ilişkin ağrılar, travmaya bağlı ağrılar, postoperatif ağrı ve enflamasyon, akut gut atakları, renal ve safra koliklerinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Diklofenak Sodyum'a karşı, önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumları ile, aspirin ve diğer NSAI ilaçların, astım, ürtiker ve diğer tipte allerjik reaksiyonlar oluşturduğu hastalarda kullanılmamalıdır. Aktif veya şüpheli peptik ülser ile gastrointestinal kanaması olanlarda da kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Ülseratif kolit gibi gastrointestinal sisteme ilişkin hastalığı olanlarda özenle kullanılmalıdır. Yaşlı hastalar, gastroentestinal kanama ve perforasyona karşı daha fazla risk altında bulunduğundan, bu gibi kimselerde tedavi edici en düşük dozlar kullanılmalıdır. Yine de adı geçen belirtiler görüldüğünde, ilaç kullanımı kesilmelidir. Kardiyak ve renal fonksiyon bozukluğu olanlarda renal fonksiyon yakından izlenmeli gerekirse ilacın kullanımı kesilmelidir. Diğer NSAI ilaçlarla da olabildiği gibi, Diklofenak Sodyum kullanımı sırasında, transaminaz düzeyinde yükselme görülebilir. Özellikle uzun süreli kullanımda, hastanın karaciğer fonksiyonları yakından izlenmeli ve gerekirse tedavi kesilmelidir. Hepatik porfirili hastalarda kullanılmamalıdır. Diğer NSAI ilaçlarla da olduğu gibi, Diklofenak Sodyum bazı duyarlı kişilerde anaflaktik reaksiyonlara neden olabilir. Tedavi sırasında, santral sinir sistemine ilişkin bir bozukluk görüldüğünde, hastaya makinalı araç kullanmaması söylenmelidir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılabileceğine dair yeterli bilgi bulunmadığından bu dönemlerde kullanılması tavsiye edilmez.

Yan etkiler/Advers etkiler:

En sık görülen yan etkiler, gastrointestinal sisteme ilişkin olanlardır. Bunların içinde bulantı, kusma, diyare, gaz, ender olarak gastrointestinal kanama ve perforasyon sayılabilir. Daha az sıklıkla görülmek üzere, başağrısı ve baş dönmesi, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, irritabilite sayılabilir. Ender olarak ürtiker, ekzema, ışığa duyarlılık, hemoglobinde azalma, lökopeni, hemolitik anemi, ödem, palpitasyon, aşırı duyarlılık reaksiyonları, anaflaktik reaksiyonlar, serum transferaz enzimlerinde yükselme ve renal yetersizlik rapor edilmiştir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Birlikte kullanıldığında, digoksin ve metotreksat'ın serum düzeyleri yükselebilir, siklosporin'in nefrotoksisitesi artabilir. Diklofenak Sodyum, lityum'un renal klerensini azaltarak, lityum plazma düzeyini arttırabilir. Direkt bir sebep ilişkisi ortaya konmamış olmakla birlikte ; insülin ya da hipoglisemik ajan kullananlarda, bu ilaçların dozunu yeniden ayarlamak gerekebilir. Diüretiklerin aktivitesini inhibe edebilir ; potasyum tutucu diüretikler ile birlikte kullanıldığında, serum potasyum düzeyi izlenmelidir. Genel bir uygulama olarak ; diğer enjektabl çözeltiler ile karıştırarak verilmemelidir. Diğer NSAI ve glukokortikoid ilaçlarla birlikte kullanıldığında yan etkiler artabilir. Diğer NSAI ilaçlarda olduğu gibi yüksek dozda (200 mg'ın üzeri) kullanılan Diklofenak Sodyum trombosit agregasyonunu geçici olarak inhibe edebilir. Bütün diğer NSAI ilaçlarda olduğu gibi, Metotreksat ile aynı dönemde kullanıldığında,Metotreksat alındıktan 24 saat önce ve sonra Diklofenak Sodyum dikkatle uygulanmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Hekim tarafından başka bir biçim önerilmedikçe; erişkinler için günde 1 ampul uygulanır. Enjeksiyon, üst dış kadrana, intragluteal olarak derine yapılır. Kolik ve benzeri durumlarda, her bir kalçaya bir kez olmak üzere günde 2 ampul uygulanabilir. Eğer gerekirse renal kolikte ilk intramuskuler ampulden, 30 dk. sonra ikinci ampul uygulanabilir. Toplam günlük doz 150 mg Diklofenak Sodyum'u geçmemek koşulu ile Diclomec Tablet ile kombine olarak kullanılabilir. Diclomec Ampul intravenöz olarak uygulanmaz. Diclomec Ampul iki günden fazla uygulanmamalı; gerekli olduğu durumlarda, Diclomec Tablet ile tedaviye devam edilmelidir. Çocuk Dozu: 1 yaş üzerinde günde 1-3 mg/kg dozunda kullanılır.

DOZ AŞIMI : Aşırı dozda kullanıldığında destekleyici ve semptomatik tedavi uygulanır. Bu gibi durumlarda, zorlu diurez, dializ ya da hemoperfüzyon etkisizdir.

Üretici Firma:

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 354 18 00
Email: [email protected]

Diclomec 3 Ml 75 Mg 4 Ampul Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:19.2.2022)

Diclomec 3 Ml 75 Mg 4 Ampul

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Diklofenak Sodyum


Barkod Numarası: 8699514759409

İlaç Fiyatı: 19,94 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Kore Şehitleri Cad. No:19 Zincirlikuyu - İSTANBUL
Telefon: (212) 354 18 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2022 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.