Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Ferplex Fol Oral Solüsyon

Kan ve Kan Yapıcı Organlar » Anemi (Kansızlık) İlaçları » Demir Eksikliği İlaçları

Formülü:

Her bir FERPLEX Oral Solüsyon (15 mI) etken madde olarak 40 mg Fe (üç değerlikli demir)'e eşdeğer miktarda demir proteinsüksinilat; tadlandırıcı olarak sorbitol ve sodyum sakkarin; koruyucu olarak metil ve propil paraben; koku verici olarak vişne esansı içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Yetersiz beslenme, malabsorbsiyon, hamilelik ve kan kayıplarından ileri gelen demir eksikliği anenıilerinde koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır. Hamileliğin ilk üç ayında demir, uygun bir diyetle yeterince alınabilmekte ise de, ikinci ve üçüncü trimesterde vücudun artan gereksinimi karşısında, demir suplemanlarına genellikle ihtiyaç vardır.

Kontrendikasyonları:

Hemokromatosis, hemosiderosis ve demir eksikliğine bağlı olmayan diğer anemik koşullarda (örneğin thalassemia gibi) kullanılmamalıdır.

Uyarılar/Önlemler:

Aşağıdaki Durumlarda Kullanımı Dikkatle Değerlendirilmelidir:
Alkolizm, hepatit, aktit inteksiyöz durumlar, enterit, kolu, divertikülit ve ülseratif kolit
gibi intestinal sistemin entlamatuar durumları, pankreatit ve peptik ülser.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Demir preparatlarının oral kullanımı ile birlikte dışkı genellikle siyah bir renk alır.
Bunun sebebi absorbe olmayan demir olup zararsız bir durumdur.
Konstipasyon veya diyare görülebilir. Yüksek dozlarda demir sültid oluşumuna bağlı
olarak idrar rengi koyulaşabilir. Nadiren karın ve mide ağrısı, kramp görülebilir.

İlaç etkileşimleri:

Uzun süre üç değerli demirle birlikte alkol kullanımı demirin absorbsiyonunu ve karaciğerde depolanmayı arttıracağından toksisite doğurabilir. Karbonat veya magnezyum trisilikat içeren antasitler; kahve, yumurta; bikarbonat, karbonat, oksalat veya fosfat içeren gıda veya ilaçlar ile tannik asit içerdiğinden dolayı çay ve diyetsel lif içeren yiyeceklerle birlikte demir, çözünmeyen kompleksler oluşturacağından absorbsiyonu azalabilir. Demir suplemantasyonuna yukarıda sözü edilen gıda veya ilaçlardan 1 saat önce veya 2 saat sonra devam edilmesi gerekıııektedir. Demir penisillaminin etkisini azaltacağından, gerekli olduğu durumlarda her iki ilacın kullanııııı arasında 2 saatlik bir interval bulundurulmalı veya demir alımına kısa intervallerle devam edilmelidir. Tetrasiklinler ile birlikte kullanıldığında her iki ilacın da absorbsiyonu ve sonuçta terapötik etkisi azalır. E vitamini, demir eksikliği anemisi olan hastalarda hematolojik cevabın gecikmesine neden olabilir; yüksek dozlarda demir, vücudun E vitamini gereksinimini arttırabilir; her iki ilacı birlikte kullanan hastaların gözlenmesi önerilir.
Diyagnostik Test Sonuçları Ile Etkileşmeler:
Ortotoluidin test sonuçları ile yanıltıcı pozitif sonuçlar verir. Demir suplemanları ayrıca, Tc 99 m ile işaretli diyagnostik ajanların kemikte tutuluşunun azalmasına yol açar. Dışkının rengini siyaha boyadığından dışkıda kan aranmasını zorlaştırır

Kullanım şekli ve dozu:

Erişkinler tarafından 1 ya da 2 flakon (40-80 mg Fe eşdeğer) iki eşit doza bölünmüş olarak ve tercihen yemeklerden önce alınır.
Kullanıma ilişkin Uyarılar:
Hemoglobin tayini ve özellikle tedavinin ilk 2 ayında 3 haftalık aralarla retikülosit sayımının yapılması hastanın tedaviye verdiği cevabın izlenmesi açısından yararlıdır. Ayrıca gerekli görüldüğünde serum ferritin ve demir seviyelerinin de izlenmesi gerekli olabilir.
DOZ AŞIMI:
Yüksek dozda alınan demir preparatları nekrozla birlikte kanamalı gastroenterite yol açabilir. Sıvı kaybına veya hasara uğramış intestinal duvarı aşan bakteriyel toksinlere bağlı olarak şok oluşabilir Gecikmiş dönemde metabolik asidoz ve karaciğer hasarı ortaya çıkabilir.
lpeka şurubu ile emesis oluşturulur; hasta kusamaz ise sodyum bikarbonatla lavaj yapılır. Sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması ve asidoz için i.v. sodyum bikarbonat uygulanabilir. Antidotu deferoksamindir. Şiddetli vakalarda yavaş i.v. enjeksiyon şeklinde uygulanır.

Kullanma talimatı ve kısa ürün bilgileri

Ferplex Fol Oral Solüsyon Eşdeğerleri

Eşdeğer ürün listesi yükleniyor.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Ferplex Fol Oral Solüsyon

İlaç Fotoğrafı: Ferplex Fol Oral Solüsyon

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Demir Protein Suksinilat + Folik Asit


Barkod Numarası: 8699514592556

İlaç Fiyatı: 14,53 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2017 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.