Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Androcur 50 Mg 50 Tablet

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları » Cinsiyet Hormonları ve Genital Sistem » Antiandrojenler » Antiandrojen » Siproteron Asetat

Formülü:

3 ml'lik 1 ampul Androcur Depot, yağlı eriyik içerisinde 300 mg Siproteronasetat içerir.

Yardımcı maddeler

1060.2 mg Hint yağı
1855.8 mg Benzil benzoat

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Inoperabl prostat karsinomu; erkekte seksüel deviyasyonlarda cinsel impulsların azaltılması.

Kontrendikasyonları:

Karaciğer hastalıkları, Dubin-Johnson ve Rotor Sendromları, geçirilmiş veya mevcut karaciğer tümörleri (Prostat karsinomu tedavisinde, metastaslara bağlı değilse), eritici hastalıklar (Prostat karsinomu dışında), geçirilmiş veya mevcut tromboembolik süreçler, damar değişiklikleri ile birlikte ağır diabet, orak hücreli anemi, ağır kronik depresyonlar.Prostat karsinomlu hastalarda aynı zamanda, tromboembolik süreçler, damar değişiklikleri ile birlikte ağır diabet ve/veya orak hücreli anemi gibi kontrendikasyonlarda, individuel olarak tedavinin yararı ve riski özenle tartılıp, ona göre karar verilmelidir.

Uyarılar/Önlemler:

İşleri zihinsel yüksek konsantrasyonu gerektiren hastalar (örneğin, her türlü makine ve araç kullananlar), Androcur Depot'un konsantrasyon ve iş gücünü etkileyeceğini ve yorgunluğa neden olacağını göz önünde tutmalıdırlar.
Boy büyümesine ve stabilize olmamış endokrin düzenleme fonksiyonlarına negatif etki olasılığı nedeni ile, Androcur Depot puberte döneminin tamamlanmasından önce uygulanmamalıdır.
Tedavi süresince, karaciğer ve sürrenal korteks fonksiyonları, kan tablosu ve şeker hastalarında karbonhidrat metabolizması özenle takip edilmelidir.
Androcur Depot nadiren nefes darlığı hissine neden olabilir.
İleri derecede nadir olgularda Androcur Depot kullanımı esnasında tromboembolik olayların meydana geldiği bildirilmiştir. Ancak nedensel bir bağlantı tartışmalıdır.
Diğer seksüel steroidlerin kullanımında da olduğu gibi, nadir olgularda iyi huylu ve habis karaciğer değişiklikleri gözlemlenmiştir. Karaciğer tümörleri ileri derecede nadir olgularda hayatı tehdit eden intraabdominal kanamalara sebep olabilirler. Bu nedenle kısa bir sürede kendiliğinden geçmeyen, alışılmamış üst batın yakınmalarında hekim haberdar edilmelidir.
Androcur Depot'un cinsel impulsları baskılayıcı etkisi, alkol alındığında azalabilmektedir

Yan etkiler/Advers etkiler:

Androcur Depot tedavisi altında erkeğin dölleme gücü giderek birkaç hafta içinde azalır. Tedavinin kesilmesinden sonra birkaç ay içerisinde bu güç yeniden oluşur. Bazen, Androcur Depot jinekomasti ve kısmen de meme başlarında ağrılı duyarlığa neden olmaktadır. Bu belirtiler, genellikle, tedavinin kesilmesi ile kaybolurlar. Tedavi altında yorgunluk, iş gücünde azalma, bazen geçici bir huzursuzluk ve depresif durumlar görülebilir. Vücut ağırlığında değişiklikler meydana gelebilir.Yüksek dozajda yapılan bir Androcur Depot tedavisinde, tek tük olgularda, kısmen ağır nitelikte olan, karaciğer fonksiyon bozuklukları bildirilmiştir.

İlaç etkileşimleri:

Oral antidiabetiklere ve İnsulin'e gereksinim değişebilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Androcur Depot, tüm yağlı eriyikler gibi, kas içine enjekte edilmelidir. Nadir olgularda yağlı çözeltilerin enjeksiyonu esnasında ya da uygulamadan hemen sonra bazı hastalarda görülebilen kısa süreli reaksiyonlar (öksürme irritasyonu, öksürük nöbetleri, nefes darlığı) yavaş bir enjeksiyon tekniği ile önlenebilir.- İnoperabl Prostat Karsinomu° Orchiektomi'den sonra sürrenal korteks menşeli androgen etkilere karşı: İki haftalık aralarla, 1 ampul derine intramüsküler° Orchiektomi yapılmamışsa: Her hafta, 1 ampul derine intramüskülerİyileşme veya remisyondan sonra tedaviye son verilmemeli veya doz azaltılmamalıdır.
- Erkekte seksüel deviyasyonlarda cinsel impulsları azaltmak amacı ileGenel olarak her 10-14 günde bir, 1 Ampul Androcur Depot derine intramusküler enjekte edilir. Pek nadir de olsa, etkinin yetersiz kalması halinde doz, her 10-14 günde bir 2 ampule yükseltilir, ve bir ampul sağ, diğer ampul sol gluteal kaslara uygulanır.Tedavinin başarıya ulaşmasından sonra uygulama intervalleri arttırılarak bir doz azaltılması denenmelidir.Tedavinin etkisini stabilize etmek amacı ile tedavi uzun süre uygulanmalı ve olanaklar dahilinde psikoterapötik yöntemlerle de desteklenmelidir.

Aşırı dozaj:

Deneysel farmakolojik ve toksikolojik etki profilini göz önünde bulundurarak aşırı doz durumlarında (büyük miktarlarda ilacın kazara yada intihar girişimiyle alınması sonucu) intoksikasyon belirtileri olası değildir. Günümüze kadar insanda intoksikasyon rapor edilmemiştir. Bu bakımdan özel terapötik önlemler önermek mümkün değildir.

İthalatçı Firma:

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (216) 528 36 00
Email: info@bayer.com.tr

Androcur 50 Mg 50 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)

Androcur 50 Mg 50 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Androcur 50 Mg 50 Tablet

İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Siproteron Asetat


Barkod Numarası: 8699546011667

İlaç Fiyatı: 54,6 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. Logosu

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.

Çakmak Mah. Balkan Cad. No:53 Ümraniye / İSTANBUL
Telefon: (216) 528 36 00
Email: info@bayer.com.tr

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.