Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Proviron 25 Mg 20 Tablet

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları » Cinsiyet Hormonları ve Genital Sistem » Androjenler » 5-Androstanon (3) Türevleri » Mesterolon

Formülü:

Bir tablet Proviron, 25 mg Mesterolon içerir.

Yardımcı maddeler
Metil paraben
Propil paraben

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

· Orta ve ileri yaştaki androgen eksikliğine bağlı şikayetler
İşgücünde azalma, kolay yorulma, bellek zayıflığı, konsantrasyon gücünün gerilemesi, libido ve potens bozuklukları, sinirlilik, uyku bozuklukları, depresif durumlar ve genel vejetatif şikayetler, sıklıkla androgen eksikliğine bağlıdır. Bu tür şikayetler Proviron uygulandığında ya tamamen ortadan kalkar ya da azalır.· Potens bozukluklarıAndrogen eksikliğine bağlı potens bozuklukları Proviron'la düzelir. Diğer nedenler, tek başına ya da ek olarak bir rol oynuyorlarsa, Proviron, diğer tedavi yöntemlerinin desteklenmesi için verilebilir. HipogonadizmAndrogenlere bağımlı organların büyüme, gelişme ve fonksiyonları, Proviron'la uyarılır. Proviron, puberteden önce androgen yetersizliği sonucu geri kalan sekunder cinsel belirtilerin oluşumunu destekler.Puberteden sonra gonad fonksiyonlarının durması sonucu ortaya çıkan eksiklik belirtileri Proviron'la tedavi edilir.· SteriliteOligozoospermi ve Leydig hücresi yetmezliği, sterilitenin nedenleri olabilirler. Proviron'la sperm sayısı ve kalitesi, aynı zamanda sperma plasmasındaki fruktoz konsantrasyonu iyileşir ya da tamamen normalleşir ve böylece, döllenme şansı artar.

Kontrendikasyonları:

Prostat karsinomu, mevcut veya geçirilmiş karaciğer tümörleri. Aktif ya da yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlık.

Uyarılar/Önlemler:

Androgenler, sağlıklı kişilerde kas yapımını arttırmak veya bedensel işgücünü arttırmak amacıyla uygulanmamalıdır.
Proviron sadece erkek hastalar için uygundur.
Proviron uygulanması esnasında düzenli prostat muayeneleri önerilir.
Proviron'un içerdiğine benzer hormonal maddelerin kullanımı sonucu nadir olgularda iyi huylu, ileri derecede nadir olgularda da ciddi intraabdominal kanamalara sebep olabilecek karaciğer tümörleri gözlemlenmiştir. Şiddetli üst batın ağrısı, karaciğer büyüklüğü veya batın içi kanama belirtileri söz konusu olduğunda, bir karaciğer tümörü ayırıcı tanıda göz önüne alınmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Nadir olarak, sık ve uzun süreli ereksiyonlar görüldüğünde doz azaltılmalı veya tedavi sonlandırılmalıdır.

İlaç etkileşimleri:

Probenasid'in asiklovir'in yarı ömrü ve plazma konsantrasyon eğrisi altında kalan alanı arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca böbrek fizyolojisini etkileyen diğer ilaçlarında asiklovirin farmakokinetiğini etkileyebileceği göz önüne alınmalıdır.

Kullanım şekli ve dozu:

Tabletler çiğnenmeden ve bir miktar sıvı ile alınmalıdır.Hekim tarafından başka türlü önerilmemişse, aşağıdaki dozlar yeterlidir:· Orta ve ileri yaştaki androgen eksikliğine bağlı şikayetler ve potens bozukluklarıTedavi başlangıcında, günde 3 defa 1 tablet Proviron. Arzu edilen iyileşme sağlandıktan sonra doz azaltılabilir.Tedaviye günde 1-2 defa 1 tablet Proviron ile devam edilir. Şikayet veya rahatsızlığın tür ve şiddetine bağlı olarak, hastanın kişisel gereksinimi gözönünde tutularak doz ayarlanır. En az birkaç ay süren sürekli tedavi tavsiye edilir.· Hipogonadizmde sürekli bir tedavi gereklidir.Sekunder cinsiyet özelliklerinin oluşması için günde 3 defa 1 - 2 tablet Proviron, aylar boyunca verilir. İdame dozu genellikle günde 2 - 3 defa 1 tablettir.
· Sterilitede, sperm sayısının ve kalitesinin iyileştirilmesinde.
Bir spermiogenez siklusu boyunca, yani takriben 90 gün, günde 2 - 3 defa 1 tablet Proviron. Kürler birkaç haftalık aradan sonra tekrarlanmalıdır.Postpubertal Leydig hücre yetmezliğinde ejakülattaki fruktoz konsantrasyonunu artırmak amacıyla : Birkaç ay boyunca günde 2 defa 1 tablet Proviron uygulanır.

Doz aşımı
İlacın bir kez verilmesiyle yapılan akut toksisite çalışmaları Proviron'un non-toksik olarak sınıflandırılabileceğini göstermiştir. Tedavi için gereken dozun, uygunsuz olarak bir çok defa alınmasını takiben bile herhangi bir toksisite riski beklenmemektedir.

Atc Kodu:

G03BB01

Üretici Firma:

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (216) 528 36 00
Email: [email protected]

Proviron 25 Mg 20 Tablet Benzerleri

Referans fiyatları ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatları ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatları referans fiyatlarından farklı olabilir.

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:3.2.2024)

Proviron 25 Mg 20 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
E-Reçete: Pasif

Etken Maddesi: Mesterolon


Barkod Numarası: 8699546015474

Burada yer alan bilgiler bilgilendirme mahiyetindedir. Ilacprospektusu.com'da ilaç satışı yapılmaz.

Referans Fiyatı: 2,12 Euro 

Referans fiyatı ilaç güncelleme tarihinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) tarafından halka açık olarak yayınlanan Euro bazlı referans fiyat listesinden alınmıştır. Aşağıda yer alan TL bazlı referans fiyatı ise 7954 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında belirtilen euro değerine göre Depocu, Eczacı kârları ve KDV dahil edilerek hesaplanmıştır. Gerçek ilaç fiyatı referans fiyatından farklı olabilir.

Referans Fiyatı: 55,76 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. Logosu

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.

Çakmak Mah. Balkan Cad. No:53 Ümraniye / İSTANBUL
Telefon: (216) 528 36 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2024 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.