Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Rheumon Depot 40 Gr Jel

Kas İskelet Sistemi » Vücut Yüzeyine Uygulanan Kas-Eklem Ağrısı İlaçları » Eklem ve Kas Ağrıları İçin Topikal İlaçlar » Topikal Nonsteroid Antienflamatuar » Etofenamat (topikal)

Formülü:

Her bir ampul 2 ml enjeksiyon solüsyonu içinde 1 g etofenamat ve 1,160 g orta zincirli trigliserid içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Akut şiddetli ağrılarda:
- kas - iskelet sisteminin romatizmal hastalıklarında, örneğin kronik romatoid artrit, ankilozan spondilit (M. Bechterew hastalığı); kas romatizması; ağrılı omuz tutulması (periarthritis humeroscapularis), lumbago, siyatik; tendosinovit, bursit; omurga ve eklemlerin mekanik ve dejeneratif harabiyetine bağlı oluşan iltihabi hastalıklar (aktive olmuş spondil artrit veya artroz);
- künt yaralanmalar (örneğin spor yaralanmaları): ezilme, burkulma, incinme
- post operatif ödem veya iltihaplar.

Kontrendikasyonları:

Allerjik reaksiyonlara karşı eğilim, özellikle etofenamata ve diğer nonsteroidal antienflamatuarlara karşı aşırı duyarlık. Hematopoetik bozukluklar. Astım, kronik obstrüktif solunum yolları hastalıkları, saman nezlesi veya kronik burun mukozası ödemi (Bu tip hastaların nonsteroidal antienflamatuar ilaçlara karşı diğer hastalara nazaran daha sık reaksiyon göstermesi sonucu astma krizleri, lokal deri ve mukoza ödemleri (Quincke ödemi) veya ürtiker oluşabilir). Antikoagülanlar veya trombosit agregasyon inhibitörleriyle tedavi gören veya pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar. Sınırlı karaciğer, böbrek veya kalp fonksiyonları. Gastrik veya duodenal ülser veya bununla ilgili bir özgeçmiş.

Uyarılar/Önlemler:

Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar uterus kontraksiyonlarının inhibisyonuna ve kanama eğiliminin artmasına yol açabileceğinden Rheumon i.m. gebelik süresince, ayrıca laktasyonda, bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
Akut intermitant porfirilerde Rheumon i.m. fayda/zarar oranı gözönüne alınarak kullanılmalıdır. Barsak iltihabı (kolitis ülseroza, Morbus Crohn) hikayesi olanlarda, hipertansif hastalarda, büyük cerrahi girişimlerin akabinde ve yaşlı hastalarda özellikle dikkatli bir tıbbi kontrol gerekmektedir.Tedavi, araç ve makine kullanma yeteneğini azaltacak ölçüde reaksiyon hızını etkileyebilir. Bu etki özellikle, birlikte alkol alındığında belirginleşir.

Yan etkiler/Advers etkiler:

Nadir vakalarda enjeksiyon yerinde ağrı, sertlik, kızarıklık, şişlik ve kaşıntı bildirilmiştir.Ender olarak baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, görme bozuklukları, deride döküntü ve allerjik ödemler, dokuda su toplanması, gastrointestinal rahatsızlıklar (örn. epigastrik şikayetler, sindirim bozuklukları, bulantı veya kusma), miksiyon esnasında ağrı görülebilir.Rheumon i.m. uygulamalarında şimdiye kadar gözlenmemesine rağmen, diğer nonsteroidal antiromatizmal ilaçlar için nadir olarak tarif edilen gaita ile yağ atılımının artması, pankreatit, hematopoetik bozukluklar (lökosit, eritrosit veya trombositleri etkileyen), karaciğer fonksiyon bozuklukları, böbrek yetersizliği, depresyon gibi yan etkilerin görülebileceği ya da aşırı duyarlık reaksiyonlarının oluşabileceği dikkate alınmalıdır.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Çeşitli diüretiklerin (örn. furosemid, tiazid) ve antihipertansif (örn. beta-blokerler) ilaçların etkisi Rheumon i.m. ile azalabilir. Probenesid ve sülfinpirazon gibi ürikozürik ilaçlar ile birlikte kullanımı etofenamatın renal atılımını yavaşlatabilir. Rheumon i.m. (etofenamat) ile digoksin, fenitoin, lityum, metotreksat veya oral antidiyabetiklerin beraber kullanımı hakkında çalışmalar olmamakla birlikte, benzer maddelerle elde edilen veriler bu aktif maddelerin etkinlik ve toksisitesinin kuvvetlenebileceğini telkin etmektedir. Kortikosteroidlerin (adrenokortikal hormonlar), diğer nonsteroidal antiromatizmal ilaçların veya alkolün aynı anda alınması gastrointestinal yan etkilerin insidansında artışa neden olabilir.

Kullanım şekli ve dozu:

Yetişkinlerde derin intramüsküler uygulanan 1 ampul Rheumon i.m. (2 ml/1000 mg etofenamat) genellikle yeterlidir.Doz gerektiğnde 24 saat sonra tekrarlanabilir.

Doz Aşımı ve Tedavisi :
Doz aşımında, diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçların aşırı dozda kullanımı ile ortaya çıkan gastrointestinal sistem (bulantı, kusma, meteorizm, abdominal ağrı, diyare) ve santral sinir sistemine (başağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, başdönmesi, görme bozukluğu, konfüzyon) ait semptomlar görülür. Tedavi semptomatiktir.

Üretici Firma:

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Telefon: (216) 528 36 00
Email: [email protected]

Rheumon Depot 40 Gr Jel Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:2.11.2012)

Rheumon Depot 40 Gr Jel

İlaç Fotoğrafı: Rheumon Depot 40 Gr Jel

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Etofenamat


Barkod Numarası: 8699546341511

İlaç Fiyatı: 7,03 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. Logosu

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.

Çakmak Mah. Balkan Cad. No:53 Ümraniye / İSTANBUL
Telefon: (216) 528 36 00
Email: [email protected]

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2023 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.