Alfabetik İlaç RehberiDetaylı İlaç AraYeni Listelenilen İlaçlarEn Çok Aranan İlaçlarPazarda Bulunamayan İlaçlar

Klamoks Bid 1 Gr 10 Tablet

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar » Antibakteriyel (Antibiyotik) İlaçlar » Penisilinler » Penisilinli Kombinasyonlar » Amoksisilin ve Klavulanik Asit

Formülü:

375 mg : Amoxicillin (as trihydrate),250 mg
Clavulanic Acid(as potassium clavulanate),125 mg/5 ml

625 mg : Amoxicillin (as trihydrate),500 mg
Clavulanic Acid(as potassium clavulanate),125 mg/5 ml

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Yukarıda belirtilen mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde.
Solunum Yolları Enfeksiyonları:
- Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları:
Sinüzit
Tonsillit
Orta kulak iltihabı ve diğer K.B.B. enfeksiyonları
- Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları:
Akut ve kronik bronşit
Pnömoni
Ampiyem
Akciğer abseleri
Cilt ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları:
Çıban ve abseler
Sellülit
Yara enfeksiyonları
İntra-abdominal sepsis
Genito-Üriner Sistem Enfeksiyonları:
Sistit
Piyelonefrit
Üretrit
Pelvik enfeksiyonalr
Şankroid Gonore
Diğer Enfeksiyonlar:
Osteomiyelit

Kontrendikasyonları:

Penisilinlere allerjisi olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:

Penisilin tedavisi sırasında ciddi ve öldürücü olabilen allerjik (Anaflaktoid) reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu tür reaksiyonlar genellikle parenteral tedavi sırasında ortaya çıkmaktaysa da, oral penisilin tedavisi sırasında gelişebilir. Genellikle çeşitli allerjenlere aşırı duyarlı veya daha önce penisilinlere ve sefalosporinlere aşırı duyarlılık göstermiş kişilerde bu tür allerjik reaksiyonlar sık görülmektedir. Tedaviye başlamadan önce ayrıntılı hasta hikayesinin alınması uygun olur.
Bu tür ciddi bir anaflaktoid reaksiyonun ortaya çıkması halinde Adrenalin, intravenöz Steroid verilmesi; oksijen tedavisine başlanması, hava yolunun açık tutulması hatta entübasyon gerekebilir.
Penisilinler çok düşük toksisiteleri olan antibiyotiklerden olmakla birlikte uzun süreli tedaviler sırasında böbrek, karaciğer ve hematopoetik sistemlerin fonksiyonlarının kontrolü önerilmektedir. Mononükleosisli vakalarda ampisilin tedavisi deri döküntülerine neden olabilir. Bu nedenle mononükleozis vakalarında ampisilin benzeri (amoksisilin gibi) verilmelidir.
Tedavi sırasında patojenler ve mantarlarla süperenfeksiyon oluşabilir. Böyle bir durumda ilaç kesilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır.
Gebelikte Kullanımı:
İnsanlarda yapılmış kontrollu çalışmaların yetersiz olması nedeniyle hamilelere risk ve yarar faktörü değerlendirilerek kullanılmalıdır.
Laktasyonda Kullanımı:
Semisentetik penisilinlerin süte geçmesi nedeniyle emziren annelerde dikkatle uygulanmalıdır. Vücut ağırlığı 40 kg'ın altındaki çocuklarda süspansiyon formu ancak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

KLAMOKS genellikle iyi tolere edilen bir ilaçtır. Klinik gözlemlere göre ortaya çıkan yan etkiler hafif ve geçici nitelikte olup en sık görülenler:
Diyare, bulantı, deri döküntüleri, ürtiker, kusma ve vajinittir. Diyare özellikle yüksek doz tedavisi sırasında ortaya çıkar. Daha seyrek görülen yan etkiler ise karında rahatsızlık hissi, gaz oluşması ve baş ağrısıdır. KLAMOKS ile %1'den daha seyrek olmak üzere hafif trombositoz gözlenmiştir. Hafif bir SGOT artışı bildirilmiş olmakla beraber klinik önemi bilinmemektedir. Anemi, trombositopeni, eozinofili, lökopeni, agranulositoz, trombositopenik purpura görülebilir.
Aşırı Dayarlılık Reaksiyonları:
Deri döküntüleri, ürtiker, eritema multiforme KLAMOKS kullanımı sonucu seyrek olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu tür reaksiyonlar antihistaminiklerin kullanımıyla kolayca kontrol altına alınabilir, gerekirse kortikosteroidler kullanılabilir. Bu tür reaksiyonların oluşması halinde hekim aksini belirtmedikçe tedavi derhal kesilmelidir. Ayrıca hiperaktivite, ajitasyon, huzursuzluk, uyku hali, konfüzyon görülebilir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Probenesid amoksisilinin renal tübüler sekresyonunu azalttığından, probenesidin KLAMOKS ile birlikte kullanılması amoksisilin kan seviyelerinde yükselme ve uzun süreli etki gelişmesine yol açar.
Allopurinol'ün amoksisilin ile birlikte kullanılması deri döküntülerinin ortaya çıkma insidansını yükselttiği gösterilmiştir. Ayrıca ampisilin tarafından oluşturulabilen bu deri döküntülerinin insidansının allopurinol tarafından mı arttırıldığı yoksa bu vakalardaki hiperürisemiye mi bağlı olduğu bilinmemektedir. Fakat KLAMOKS ile birlikte allopurinol'ün birlikte verilmesiyle bu tür bir etkileşmenin ortaya çıktığını gösteren yayın yoktur.
Laboratuvar Testleri Etkileşmeleri:
KLAMOKS'un oral yoldan kullanılmasını takiben ortaya çıkan yüksek amoksisilin idrar konsantrasyonları idrarda glükoz testlerinin sonuçlarını etkileyebilir ve yalancı pozitif değerlendirmeye neden olabilir. Bu yönden enzimatik glükoz oksidaz reaksiyonlarına (Aminotransferaz, serum alanin aminotransferaz) dayalı glükoz testleri tercih edilmelidir.
Amoksisilin'in hamile kadınlara verilmesi total konjüge estriol, estriolglucuronide, konjuge estron ve estradiol düzeylerinde geçici azalmalara yol açabilmektedir.

Kullanım şekli ve dozu:

40 kg'ın altındaki çocuklarda normal doz amoksisilin üzerinden 20 mg/kg/gün'dür. Orta kulak iltihabı, sinüzit ve alt solunum yolları enfeksiyonlarında bu doz amoksisilin üzerinden 40 mg/kg/gün'dür. Bu dozlar 3 eşit doza bölünerek verilir. Ağır enfeksiyonlarda ve 40 kg ve üzerindeki çocuklara erişkin tedavi şeması uygulanır. Bu tedavi hekim kontrolu olmaksızın 14 günden fazla sürdürülmemelidir.
Dokuz aylıktan küçük çocuklarda etkinliğini ve güvenilirliğini gösteren yeterli çalışma yoktur.
Süspansiyon Hazırlanması:
Şişenin içine yarıya kadar su koyarak iyice çalkalayınız, tam bir dağılım için 5 dakika bekleyiniz. Etiketteki işaret çizgisine kadar su ekleyerek tekrar çalkalayınız.
Her kullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayınız.
Hazırlanmış süspansiyon buzdolabında saklanmalıdır. Buzluğa koymayınız.

Üretici Firma:

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Klamoks Bid 1 Gr 10 Tablet Eşdeğerleri

İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:25.5.2018)

Klamoks Bid 1 Gr 10 Tablet

İlaç Fotoğrafı: Klamoks Bid 1 Gr 10 Tablet

Yerli, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.

Etken Maddesi: Amoksisilin + Klavulanik Asit


Barkod Numarası: 8699569090328

İlaç Fiyatı: 13,64 TL

Google Reklamları

Firma Bilgileri

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Logosu

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ayazağa Köyü Yolu, Maslak / İSTANBUL
Telefon: (212) 285 22 90
Email: info@bilimpharma.com

Firma profili ve diğer ürünlerin listesini görüntülemek için firma ismine tıklayın

Ana Sayfa | Hakkımızda | İlaçlar | İlaç Ara | İlaç Firmaları | Gizlilik | Bize Ulaşın

Telif Hakkı 2008-2020 © İlaç Prospektüsü. Tüm Hakları Saklıdır.
Uyarı: Sitemizde yayınladığımız ilaç bilgileri ile doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmayınız!
Aksi halde doğabilecek sağlık sorunlarından ilacprospektusu.com sorumlu tutulamaz.